Portal Pszczelarski

U pszczół z Sydney i Broken Hill wykryto ołów - powodem jest zanieczyszczenie środowiska

Pszczoła w locie.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Walii pszczelarstwo w Australii miód z ołowiem

 

Mieszkańcy Broken Hill na dalekim zachodzie Nowej Południowej Walii są bardziej narażeni na konsumpcję zanieczyszczonego ołowiem miodu - wynika z najnowszych badań. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim wysokie skażenie środowiska w tym rejonie.

Badania Uniwersytetu Macquarie pozwoliły na prześledzenie skażeń metali w pszczołach, ich miodu i wosku oraz stwierdzenie, że pszczoły zostały skażone przez trwające emisje z wydobycia źródła benzyny. Miód produkowany przez pszczoły z Broken Hill zawierał ponad 10 razy więcej ołowiu, niż wskaźnik tego który został znaleziony w miodzie wytwarzanym przez pszczoły z Sydney.

"Duża różnica w stężeniu ołowiu w miodzie pokazuje, że trwające wydobycie ołowiu w Broken Hill, może mieć znaczny wpływ na poziom metali zawartych w lokalnych produktach spożywczych” - powiedział profesor Uniwersytetu Macquarie, Mark Taylor w oświadczeniu w poniedziałek.

Jak podaje portal ABC NEWS - w Sydney panuje bardzo ograniczona emisja ołowiu, co oznacza, że ​​poziomy ołowiu w powietrzu są około 30 razy niższe niż w Broken Hill, dlatego też zanieczyszczenie samych pszczół było znacznie niższe.

Badanie wykazało, że pszczoły znajdujące się na zachodzie Sydney wypadły gorzej niż te w innych obszarach, takich jak Coogee i Randwick, a pszczoły w CBD, Surry Hills, Mascot i Newtown miały wyższy poziom ołowiu. Galston w Sydney Hills i Gordon na górnym północnym wybrzeżu Sydney były domem dla pszczół o najniższym poziomie ołowiu. Profesor Taylor powiedział, że jest to prawdopodobne, ponieważ obszary te znajdują się bliżej parków narodowych, w których odnotowuje się mniejsze zanieczyszczenia i działalność człowieka. Warto też wspomnieć iż, badania wykazały, że pszczoły filtrują ołów i ograniczają jego przechodzenie do miodu, a tym samym do ludzi.

"Fakt, że ich miód zawiera znacznie mniej ołowiu niż ich ciała mówi nam o tym, że pszczoły filtrują to zanieczyszczenie" - powiedział.

Opracowano na podstawie:

ABC NEWS, Lead detected in Sydney and Broken Hill bees due to environmental pollution, http://www.abc.net.au/news/2018-01-13/lead-found-in-sydney-and-broken-hill-bees/9325712, Data publikacji: 2018.01.13, Data odczytu:2018.01.17



Liczba wyświetleń artykułu: 1266

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Miód - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

I święto plonów w skansenie - Targi Miodu i Wyrobów Pszczelarskich

Wykład pszczelarski w Zawadzie Książęcej 03.2020

Pasieka miejska w Piotrkowie Trybunalskim 2017

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich