Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)
Kopulacja
Samice są natychmiast po wygryzieniu z kokonu napastowane przez samce. Jednak nie jest to proste, ponieważ samice mimo swej atrakcyjności seksualnej próbują uciekać przed samcami, a nawet je zrzucać z siebie. Dodatkowo jak już samiec posiądzie samicę, to przeszkadzają mu jego konkurenci, próbując go z niej zrzucić. Często można spotkać taki widok, że na kopulującym samcu siedzi drugi samiec. Samce mogą kopulować kilka razy, ale po trzech-czterech kopulacjach wyczerpuje się nasienie, które wytwarzane jest w stanie przedimaginalnym. Jego chęć do kopulacji maleje zatem wraz z wiekiem i po wyczerpaniu zapasów plemników zanika.
Rozwój
Z założonych na kulach (wałkach) pyłowych jaj wylęgają się larwy. Zjadając zgromadzone zapasy robią miejsce na rosnące ciało. Gdy zapasy się wyczerpią, larwa oprzędza się robiąc kokon. W nim przeobraża się w poczwarkę, a następnie w imago. Zimę spędza jako dojrzały owad w kokonie. A na wiosnę cały cykl rozrodczy rozpoczyna się od nowa, ale już z nowym pokoleniem.
Publikacja:
Tadeusz Netczuk, "Rola pszczół w ogrodzie - pszczoła murarka";
Mini Gazeta - Informator Zespołu SSI ROD "Pokój" we Wrocławiu nry 2009(10), 2010(11), źródło: http://rodpokoj.org/04pomoc05.html.
Zobacz również:
Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje
Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)
Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)
Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych
Liczba wyświetleń artykułu: 10486
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!