Portal Pszczelarski

Polski Związek Pszczelarski namawia do udziału w dyskusji na temat hodowli pszczoły miodnej w Polsce

Pszczoły miodne.

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski w Warszawie Piotr Krawczyk

Rynek hodowli pszczoły miodnej w Polsce wymaga uregulowania. Aktualnie obowiązujące uregulowania prawne nie są dość szczegółowe i w niektórych przypadkach ciężko je odnieść do hodowli pszczół, co jest powodem wielu nadużyć. Polski Związek Pszczelarski nakłania wszystkich zainteresowanych do wyrażenia swojego zdania w temacie hodowli pszczoły miodnej w Polsce.

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej związku - temat ten nie jest w Polsce uregulowany w przejrzysty sposób. Konieczna jest zarówno dyskusja nad kierunkiem i sposobem zmian w tym temacie. Aktualnie mamy ku temu bardzo dobrą okazję, ponieważ po pierwsze w środowisku zauważa się coraz większe zamieszanie w temacie dostępności matek pszczelich i ich oceny terenowej - szczególnie gorące dyskusje można przeczytać na forach internetowych.

Ponadto, Ministerstwo Rolnictwa, w grudniu 2017 roku wysłało do konsultacji społecznych "Ustawę o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich". Ustawa ta ma za zadanie uregulowanie między innymi kwestii hodowli oraz zachowania zasobów genetycznych, oceny wartości użytkowej i genetycznej oraz prowadzenia ksiąg i rejestrów hodowlanych. Niestety nie dotyczy ona tylko pszczół, a wszystkich zwierząt hodowlanych. 

Piotr Krawczyk, autor artykułu, zastanawia się czy w praktyce wszystkie uregulowania zawarte w ustawie będą respektowanie i co należałoby zrobić, aby zadbać o dostęp do materiału hodowlanego dla pszczelarzy?

W odpowiedzi pojawiło się wiele komentarzy, niektóre z nich zostały opublikowane jako uzupełnienie artykułu. Pojawiają się głosy, że o ile dostępność matek pszczelich jest zadowalająca, to coraz trudniej o dobry materiał genetyczny. Matki są chore, często "padają w trakcie wysyłki", ciężko jest zdobyć rzetelne informację na temat ich rzeczywistych walorów. Nawet pasieki, które oferowały do te pory dobry materiał, obniżyły jakość. Wiele osób uważa, iż uregulowania nowej ustawy nie zmienią nic w dotychczasowej sytuacji, ponieważ potrzeba bardzo szczegółowego uregulowania hodowli matek pszczelich oraz samych pszczół w Polsce. Konieczne jest przede wszystkim uregulowanie kwestii tak zwanych niezarejestrowanych producentów.

Jeden z czytelników stwierdził, iż zmiany są niezwykle potrzebne, ponieważ obecnie pszczelarze nie mają pewności czy kupiony materiał jest dobrej jakości, a w sytuacji braku dostępu do badań nad jakością matek większość wybierze producentów zagranicznych.

Opracowano na podstawie:

Polski Związek Pszczelarski, Hodowla pszczoły miodnej w Polsce, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/czy-hodowle-pszczol-w-polsce-trzeba-uporzadkowac, Data publikacji: 2018.01.07 Data odczytu:2018.01.14



Liczba wyświetleń artykułu: 1591

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia