Portal Pszczelarski

O pszczołach w trakcie Nocy Biologów w Bydgoszczy 2018

Trzmiel.

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie relacja z wydarzenia Bioróżnorodność pszczół w Polsce Anna Sobieraj-Betlińska

W trakcie Nocy Biologów - wydarzenia popularyzującego naukę, dzieci i dorośli mieli możliwość zapoznania się w bliższym stopniu ze światem pszczół. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyła się wystawa pt. "Bioróżnorodność pszczół w Polsce" oraz warsztaty na których uczono rozróżniania pszczoły miodnej, trzmiela, osy, szerszenia i bąka bydlęcego.

Inicjatywa organizowania Nocy Biologów zrodziła się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładowcy i naukowcy w laboratoriach zauważyli ogromne zainteresowanie nauką wśród dzieci odwiedzających uczelnie. Zainspirowani tym faktem, postanowili w 2012 roku po raz pierwszy zorganizować wydarzenie. Tegoroczna Noc Biologów odbyła się w dwudziestu jeden ośrodkach naukowych na terenie całego kraju 12 stycznia 2018 roku.

Wystawę zatytułowana "Bioróżnorodność pszczół w Polsce" poprowadziła entomolog i wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – Anna Sobieraj-Betlińska. W notce informacyjnej dotyczącej te wystawy inicjatorzy zachęcali, że w tym miejscu można zapoznać się ze zróżnicowanym życiem pszczół oraz przekonać się, że "pszczoła niejedno na imię". Obecni mogli podziwiać spreparowane okazy różnych gatunków pszczół w Polsce.

Mgr Anna Sobieraj-Betlińska poprowadziła również warsztaty na temat różnic między owadami. Dzieci i dorośli dowiedzieli się czym różni się pszczoła od osy, a trzmiel od szerszenia i kim w tej całej rodzinie jest bąk.

Polskie Radio PIK przeprowadziło krótkie rozmowy z prowadzącą oraz z dziećmi obecnymi na warsztatach. Pani Anna podkreśliła, że odróżnienie chociażby bąka od trzmiela jest istotne w życiu codziennym, ponieważ trzmiel (w odróżnieniu od bąka) może nas użądlić nawet kilka razy i powinniśmy na niego uważać. Dzieci same mogły zmierzyć się z próbą rozpoznania np. szerszenia europejskiego. Jak powiedział jeden z uczestników - rozpoznał trzmiela na podstawie "jego długich skrzydeł i czarnych kropek na końcu".

Dziennikarz rozmawiający z prowadzącą nie mógł pominąć tematu zagrożenia pszczół w ekosystemie. Jego rozmówczyni podkreśliła, że pszczoła miodna jest rzeczywiście zagrożona, szczególnie w Ameryce. Niestety nie ma w Polsce badań porównawczych dotyczących pszczół dziko żyjących, co nie pozwala na 100% stwierdzić jak zmieniła się ich populacja na przestrzeni lat.

Opracowano na podstawie:

Radio PIK, Sekrety pszczół w trakcie 7. Nocy Biologów w Bydgoszczy, http://www.radiopik.pl/2,64747,sekrety-pszczol-w-trakcie-7-nocy-biologow-w-bydg, Data publikacji: 2018.01.13, Data odczytu: 2018.01.14Liczba wyświetleń artykułu: 1146

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich