Portal Pszczelarski

O pszczołach w trakcie Nocy Biologów w Bydgoszczy 2018

Trzmiel.

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie relacja z wydarzenia Bioróżnorodność pszczół w Polsce Anna Sobieraj-Betlińska

W trakcie Nocy Biologów - wydarzenia popularyzującego naukę, dzieci i dorośli mieli możliwość zapoznania się w bliższym stopniu ze światem pszczół. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyła się wystawa pt. "Bioróżnorodność pszczół w Polsce" oraz warsztaty na których uczono rozróżniania pszczoły miodnej, trzmiela, osy, szerszenia i bąka bydlęcego.

Inicjatywa organizowania Nocy Biologów zrodziła się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładowcy i naukowcy w laboratoriach zauważyli ogromne zainteresowanie nauką wśród dzieci odwiedzających uczelnie. Zainspirowani tym faktem, postanowili w 2012 roku po raz pierwszy zorganizować wydarzenie. Tegoroczna Noc Biologów odbyła się w dwudziestu jeden ośrodkach naukowych na terenie całego kraju 12 stycznia 2018 roku.

Wystawę zatytułowana "Bioróżnorodność pszczół w Polsce" poprowadziła entomolog i wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – Anna Sobieraj-Betlińska. W notce informacyjnej dotyczącej te wystawy inicjatorzy zachęcali, że w tym miejscu można zapoznać się ze zróżnicowanym życiem pszczół oraz przekonać się, że "pszczoła niejedno na imię". Obecni mogli podziwiać spreparowane okazy różnych gatunków pszczół w Polsce.

Mgr Anna Sobieraj-Betlińska poprowadziła również warsztaty na temat różnic między owadami. Dzieci i dorośli dowiedzieli się czym różni się pszczoła od osy, a trzmiel od szerszenia i kim w tej całej rodzinie jest bąk.

Polskie Radio PIK przeprowadziło krótkie rozmowy z prowadzącą oraz z dziećmi obecnymi na warsztatach. Pani Anna podkreśliła, że odróżnienie chociażby bąka od trzmiela jest istotne w życiu codziennym, ponieważ trzmiel (w odróżnieniu od bąka) może nas użądlić nawet kilka razy i powinniśmy na niego uważać. Dzieci same mogły zmierzyć się z próbą rozpoznania np. szerszenia europejskiego. Jak powiedział jeden z uczestników - rozpoznał trzmiela na podstawie "jego długich skrzydeł i czarnych kropek na końcu".

Dziennikarz rozmawiający z prowadzącą nie mógł pominąć tematu zagrożenia pszczół w ekosystemie. Jego rozmówczyni podkreśliła, że pszczoła miodna jest rzeczywiście zagrożona, szczególnie w Ameryce. Niestety nie ma w Polsce badań porównawczych dotyczących pszczół dziko żyjących, co nie pozwala na 100% stwierdzić jak zmieniła się ich populacja na przestrzeni lat.

Opracowano na podstawie:

Radio PIK, Sekrety pszczół w trakcie 7. Nocy Biologów w Bydgoszczy, http://www.radiopik.pl/2,64747,sekrety-pszczol-w-trakcie-7-nocy-biologow-w-bydg, Data publikacji: 2018.01.13, Data odczytu: 2018.01.14Liczba wyświetleń artykułu: 1054

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Omlet z ananasem, czekoladą i miodem

Banan w cieście

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.