Portal Pszczelarski

O pszczołach w trakcie Nocy Biologów w Bydgoszczy 2018

Trzmiel.

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie relacja z wydarzenia Bioróżnorodność pszczół w Polsce Anna Sobieraj-Betlińska

W trakcie Nocy Biologów - wydarzenia popularyzującego naukę, dzieci i dorośli mieli możliwość zapoznania się w bliższym stopniu ze światem pszczół. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyła się wystawa pt. "Bioróżnorodność pszczół w Polsce" oraz warsztaty na których uczono rozróżniania pszczoły miodnej, trzmiela, osy, szerszenia i bąka bydlęcego.

Inicjatywa organizowania Nocy Biologów zrodziła się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładowcy i naukowcy w laboratoriach zauważyli ogromne zainteresowanie nauką wśród dzieci odwiedzających uczelnie. Zainspirowani tym faktem, postanowili w 2012 roku po raz pierwszy zorganizować wydarzenie. Tegoroczna Noc Biologów odbyła się w dwudziestu jeden ośrodkach naukowych na terenie całego kraju 12 stycznia 2018 roku.

Wystawę zatytułowana "Bioróżnorodność pszczół w Polsce" poprowadziła entomolog i wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – Anna Sobieraj-Betlińska. W notce informacyjnej dotyczącej te wystawy inicjatorzy zachęcali, że w tym miejscu można zapoznać się ze zróżnicowanym życiem pszczół oraz przekonać się, że "pszczoła niejedno na imię". Obecni mogli podziwiać spreparowane okazy różnych gatunków pszczół w Polsce.

Mgr Anna Sobieraj-Betlińska poprowadziła również warsztaty na temat różnic między owadami. Dzieci i dorośli dowiedzieli się czym różni się pszczoła od osy, a trzmiel od szerszenia i kim w tej całej rodzinie jest bąk.

Polskie Radio PIK przeprowadziło krótkie rozmowy z prowadzącą oraz z dziećmi obecnymi na warsztatach. Pani Anna podkreśliła, że odróżnienie chociażby bąka od trzmiela jest istotne w życiu codziennym, ponieważ trzmiel (w odróżnieniu od bąka) może nas użądlić nawet kilka razy i powinniśmy na niego uważać. Dzieci same mogły zmierzyć się z próbą rozpoznania np. szerszenia europejskiego. Jak powiedział jeden z uczestników - rozpoznał trzmiela na podstawie "jego długich skrzydeł i czarnych kropek na końcu".

Dziennikarz rozmawiający z prowadzącą nie mógł pominąć tematu zagrożenia pszczół w ekosystemie. Jego rozmówczyni podkreśliła, że pszczoła miodna jest rzeczywiście zagrożona, szczególnie w Ameryce. Niestety nie ma w Polsce badań porównawczych dotyczących pszczół dziko żyjących, co nie pozwala na 100% stwierdzić jak zmieniła się ich populacja na przestrzeni lat.

Opracowano na podstawie:

Radio PIK, Sekrety pszczół w trakcie 7. Nocy Biologów w Bydgoszczy, http://www.radiopik.pl/2,64747,sekrety-pszczol-w-trakcie-7-nocy-biologow-w-bydg, Data publikacji: 2018.01.13, Data odczytu: 2018.01.14Liczba wyświetleń artykułu: 933

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.