Portal Pszczelarski

Ukraina wyczerpała roczny przydział na dostawy miodu w Unii Europejskiej na rok 2018

Łyżka miodu.

pszczelarstwo na Ukrainie pszczelarstwo śląskie miód z Ukrainy import miodu

Pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy - Maksim Martyniuk poinformował, że producenci miodu wykorzystali w ciągu pierwszych 10 dni roku 100% rocznych kwot eksportowych na dostawę miodu. Wywóz jest aktualnie kontynuowany na zasadach ogólnych. W zeszłym roku limity te wykorzystano dopiero w okolicach maja.

Jak czytamy na ukraińskim portalu Liga Biznes – Maxim Martyniuk uważa, że zaistniała sytuacja jest powodem do radości, ponieważ oznacza, że istnieje na rynku europejskim zapotrzebowanie na dostawę rodzimego miodu. Na Ukrainie istnieje około 400 tysięcy pszczelarzy, którzy produkują rocznie około 70 tysięcy ton miodu, z czego aż 57 tysięcy jest eksportowanych do Unii Europejskiej. Ukraina dysponuje jednak potencjałem produkcyjnym szacowanym nawet do 140 tysięcy ton miodu rocznie.

Martyniuk zauważa też, że na Ukrainie "nie ma żadnych obowiązkowych wymagań co do jakości miodu", jednakże w ramach Układu o stowarzyszeniu, kraj ten zobowiązał się do wprowadzenia wymogów europejskich dotyczących produkcji miodu, określonych w dyrektywie Rady 2001/110/WE. Termin na wdrożenie standardów upływa z końcem 2019 roku. Ukraińscy pszczelarze stanowią jedną z najbardziej konserwatywnych społeczności i ciężko im będzie dostosować się do nowych reguł – powiedział wiceminister Martyniuk.

Wiceminister zaznaczył również, że w Ukraina w pierwszej dekadzie stycznia wykorzystała też kwoty na eksporty soku winogronowego, soku jabłkowego oraz 25% kwoty na produkty drobiowe. 

Opracowano na podstawie: 

Liga.Biz, Украина за 10 дней исчерпала годовую квоту на экспорт меда в ЕС, http://biz.liga.net/ekonomika/prodovolstvie/novosti/3723923-ukraina-za-10-dney-ischerpala-godovuyu-kvotu-na-eksport-meda-v-es.htm, Data publikacji: 2018.01.12, Data odczytu: 2018.01.13

 



Liczba wyświetleń artykułu: 2113

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.