Portal Pszczelarski

Ukraina wyczerpała roczny przydział na dostawy miodu w Unii Europejskiej na rok 2018

Łyżka miodu.

pszczelarstwo na Ukrainie pszczelarstwo śląskie miód z Ukrainy import miodu

Pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy - Maksim Martyniuk poinformował, że producenci miodu wykorzystali w ciągu pierwszych 10 dni roku 100% rocznych kwot eksportowych na dostawę miodu. Wywóz jest aktualnie kontynuowany na zasadach ogólnych. W zeszłym roku limity te wykorzystano dopiero w okolicach maja.

Jak czytamy na ukraińskim portalu Liga Biznes – Maxim Martyniuk uważa, że zaistniała sytuacja jest powodem do radości, ponieważ oznacza, że istnieje na rynku europejskim zapotrzebowanie na dostawę rodzimego miodu. Na Ukrainie istnieje około 400 tysięcy pszczelarzy, którzy produkują rocznie około 70 tysięcy ton miodu, z czego aż 57 tysięcy jest eksportowanych do Unii Europejskiej. Ukraina dysponuje jednak potencjałem produkcyjnym szacowanym nawet do 140 tysięcy ton miodu rocznie.

Martyniuk zauważa też, że na Ukrainie "nie ma żadnych obowiązkowych wymagań co do jakości miodu", jednakże w ramach Układu o stowarzyszeniu, kraj ten zobowiązał się do wprowadzenia wymogów europejskich dotyczących produkcji miodu, określonych w dyrektywie Rady 2001/110/WE. Termin na wdrożenie standardów upływa z końcem 2019 roku. Ukraińscy pszczelarze stanowią jedną z najbardziej konserwatywnych społeczności i ciężko im będzie dostosować się do nowych reguł – powiedział wiceminister Martyniuk.

Wiceminister zaznaczył również, że w Ukraina w pierwszej dekadzie stycznia wykorzystała też kwoty na eksporty soku winogronowego, soku jabłkowego oraz 25% kwoty na produkty drobiowe. 

Opracowano na podstawie: 

Liga.Biz, Украина за 10 дней исчерпала годовую квоту на экспорт меда в ЕС, http://biz.liga.net/ekonomika/prodovolstvie/novosti/3723923-ukraina-za-10-dney-ischerpala-godovuyu-kvotu-na-eksport-meda-v-es.htm, Data publikacji: 2018.01.12, Data odczytu: 2018.01.13

 Liczba wyświetleń artykułu: 1774

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Tosty na słodko

Marchewkowe naleśniki z miodem

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Pierniczki na miodzie

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Pierniczki świąteczne z miodem