Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Ukraina wyczerpała roczny przydział na dostawy miodu w Unii Europejskiej na rok 2018

Łyżka miodu.

pszczelarstwo na Ukrainie pszczelarstwo śląskie miód z Ukrainy import miodu

Pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy - Maksim Martyniuk poinformował, że producenci miodu wykorzystali w ciągu pierwszych 10 dni roku 100% rocznych kwot eksportowych na dostawę miodu. Wywóz jest aktualnie kontynuowany na zasadach ogólnych. W zeszłym roku limity te wykorzystano dopiero w okolicach maja.

Jak czytamy na ukraińskim portalu Liga Biznes – Maxim Martyniuk uważa, że zaistniała sytuacja jest powodem do radości, ponieważ oznacza, że istnieje na rynku europejskim zapotrzebowanie na dostawę rodzimego miodu. Na Ukrainie istnieje około 400 tysięcy pszczelarzy, którzy produkują rocznie około 70 tysięcy ton miodu, z czego aż 57 tysięcy jest eksportowanych do Unii Europejskiej. Ukraina dysponuje jednak potencjałem produkcyjnym szacowanym nawet do 140 tysięcy ton miodu rocznie.

Martyniuk zauważa też, że na Ukrainie "nie ma żadnych obowiązkowych wymagań co do jakości miodu", jednakże w ramach Układu o stowarzyszeniu, kraj ten zobowiązał się do wprowadzenia wymogów europejskich dotyczących produkcji miodu, określonych w dyrektywie Rady 2001/110/WE. Termin na wdrożenie standardów upływa z końcem 2019 roku. Ukraińscy pszczelarze stanowią jedną z najbardziej konserwatywnych społeczności i ciężko im będzie dostosować się do nowych reguł – powiedział wiceminister Martyniuk.

Wiceminister zaznaczył również, że w Ukraina w pierwszej dekadzie stycznia wykorzystała też kwoty na eksporty soku winogronowego, soku jabłkowego oraz 25% kwoty na produkty drobiowe. 

Opracowano na podstawie: 

Liga.Biz, Украина за 10 дней исчерпала годовую квоту на экспорт меда в ЕС, http://biz.liga.net/ekonomika/prodovolstvie/novosti/3723923-ukraina-za-10-dney-ischerpala-godovuyu-kvotu-na-eksport-meda-v-es.htm, Data publikacji: 2018.01.12, Data odczytu: 2018.01.13

 Liczba wyświetleń artykułu: 2078

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich