Portal Pszczelarski

Wykład o pszczołach w Kawiarni Avion w czeskim Cieszynie 2018

pszczelarstwo w Czechach pszczelarstwo śląskie budowa pszczoły miodnej

Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie we współpracy z Muzeum w Cieszynie, zorganizowały wykład dotyczący życia pszczół. Wykład odbył się 11 stycznia 2018 roku w kawiarni Avion. Zorganizowane wydarzenie miało na celu przede wszystkim przybliżenie kwestii życia i funkcjonowania społeczności pszczół.

Jak czytamy na regionalnym portalu śląska cieszyńskiego - ox.pl, zgromadzeni goście mieli okazję dowiedzieć się, że pszczoły wcale nie zapadają w sen zimowy, ponieważ są stworzeniami ciepłolubnymi. Prowadząca wytłumaczyła gościom, iż w okresie zimowym owady te są mniej aktywne i tworzą tak zwany kłąb zimowy, aby w okresach szczególnie zimnych straty ciepła były jak najmniejsze. Pszczoły tworzą wielką kulę, dzięki czemu mają odpowiednie warunki do zimowania. 

W czasie wykładu opowiadano również o budowie pszczoły miodnej, o tym jak długo jest w stanie przeżyć, jak jej budowa wpływa na życie codzienne. Słuchacze dowiedzieli się, ze przeciętna pszczoła miodna żyje około 40 dni, że jej ciało pokrywa stwardniały oskórek, że "jest pokryta specjalnymi włoskami, z których niektóre służą do zbierania pyłku" lub są odpowiedzialne za zmysł czucia. Obecni na sali dowiedzieli się też, jak na pierwszy rzut oka rozpoznać młodą pszczołę – młodsze pszczoły mają mniej wytarte włoski, przez co są jaśniejsze.

Podczas spotkania poruszono również temat hierarchii jaka panuje w ulu. Była mowa o tym, że królowa pszczół może być tylko jedna i jest nią samica, która posiada wykształcone narządy rodne. Robotnice natomiast zajmują się zbieraniem pyłku lub pilnowaniem społeczności. Prowadząca zwróciła również uwagę na trutnie, które przed zimą są wyrzucane z ula.

To ciekawe wydarzenie pozwoliło ludziom całkowicie niezwiązanym z pszczelarstwem na poznanie chociaż w minimalnym zakresie życia i społeczności pszczół. Może z takiego spotkania zrodzi się w którymś z uczestników nowa pasja?

Opracowano na podstawie:

OX.PL, Pracowite, jak pszczoły, czyli wykład o pszczelej społeczności., http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,39690,pracowite,-jak-pszczoly.html, Data publikacji: 2018.01.12, Data odczytu: 2018.01.13Liczba wyświetleń artykułu: 868

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.