Portal Pszczelarski

Pszczoła miodna mistrzem zapylania. Potwierdzają to badania z naukowców z USA

Trzmiel na słoneczniku.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA Proceedings of the Royal Society B Keng-Lou James Hung zapylanie roślin znaczenie pszczoły miodnej

Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego ogłosili pszczołę miodną mistrzynią zapylania. Stwierdzono to na podstawia badań analitycznych, do których wykorzystano dane z całego świata.

Pszczoła miodna jest owadem naturalnie występującym w południowej Europie, na Bliskim wschodzie i w Afryce. W inne rejony świata została ona przesiedlona, ale praktycznie na każdym terenie na jakim występuje pełni wyjątkowo istotną role w procesie zapylania. Jednakże, jak wiadomo, zapylaniem zajmują się nie tylko pszczoły, w skali świata są to tysiące gatunków owadów, między innymi osy, muchy, motyle, ćmy czy nawet chrząszcze.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w San Diego zostały opublikowane w najnowszym numerze czasopisma "Proceedings of the Royal Society B". Natomiast RMF 24 przedstawił szczegóły tych badań.

Jest to pierwsza tego typu analiza. Zawiera ona dane z 80 rejonów świata, w których pszczoła miodna (Apis mellifera) występuje w środowisku naturalnym. Badania pokazały, że w takich warunkach, pszczoła miodna jest najważniejszym elementem utrzymania ekosystemu, ponieważ zapyla ponad 50% roślin.

Zgodnie z cytowaną wypowiedzią autora pracy - Keng-Lou James Hunga – naukowcy zdawali sobie sprawę z zasięgu występowania pszczoły miodnej oraz jej znaczenia w środowisku, jednakże dopiero te badania potwierdziły ich dotychczasowe przypuszczenia.

Badania przeprowadzone przez naukowców z San Diego pokazują dwie istotne kwestie. Z jednej strony konieczne jest dbanie o jak najlepszą jakość rodzin pszczelich, ponieważ inne owady nie będą w stanie poradzić sobie z ilością roślin do zapylenia, ale z drugiej strony - w wypadku wyginięcia innych gatunków owadów, pszczoła zapyli jedynie połowę z istniejących na jej terenie roślin.

Opracowano na podstawie:

RMF 24, Oto pszczoła rekordzistka, http://www.rmf24.pl/nauka/news-oto-pszczola-rekordzistka,nId,2506678, Data publikacji: 2018.01.10, Data odczytu:2018.01.11

 Liczba wyświetleń artykułu: 948

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.