Pszczoła miodna mistrzem zapylania. Potwierdzają to badania z naukowców z USA

Trzmiel na słoneczniku.
Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego ogłosili pszczołę miodną mistrzynią zapylania. Stwierdzono to na podstawia badań analitycznych, do których wykorzystano dane z całego świata.
Pszczoła miodna jest owadem naturalnie występującym w południowej Europie, na Bliskim wschodzie i w Afryce. W inne rejony świata została ona przesiedlona, ale praktycznie na każdym terenie na jakim występuje pełni wyjątkowo istotną role w procesie zapylania. Jednakże, jak wiadomo, zapylaniem zajmują się nie tylko pszczoły, w skali świata są to tysiące gatunków owadów, między innymi osy, muchy, motyle, ćmy czy nawet chrząszcze.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w San Diego zostały opublikowane w najnowszym numerze czasopisma "Proceedings of the Royal Society B". Natomiast RMF 24 przedstawił szczegóły tych badań.
Jest to pierwsza tego typu analiza. Zawiera ona dane z 80 rejonów świata, w których pszczoła miodna (Apis mellifera) występuje w środowisku naturalnym. Badania pokazały, że w takich warunkach, pszczoła miodna jest najważniejszym elementem utrzymania ekosystemu, ponieważ zapyla ponad 50% roślin.
Zgodnie z cytowaną wypowiedzią autora pracy - Keng-Lou James Hunga – naukowcy zdawali sobie sprawę z zasięgu występowania pszczoły miodnej oraz jej znaczenia w środowisku, jednakże dopiero te badania potwierdziły ich dotychczasowe przypuszczenia.
Badania przeprowadzone przez naukowców z San Diego pokazują dwie istotne kwestie. Z jednej strony konieczne jest dbanie o jak najlepszą jakość rodzin pszczelich, ponieważ inne owady nie będą w stanie poradzić sobie z ilością roślin do zapylenia, ale z drugiej strony - w wypadku wyginięcia innych gatunków owadów, pszczoła zapyli jedynie połowę z istniejących na jej terenie roślin.
Opracowano na podstawie:
RMF 24, Oto pszczoła rekordzistka, http://www.rmf24.pl/nauka/news-oto-pszczola-rekordzistka,nId,2506678, Data publikacji: 2018.01.10, Data odczytu:2018.01.11
Liczba wyświetleń artykułu: 1201
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Wiemy już nieco więcej na temat mowy pszczół 2023
Dobry taniec to dobry kierunek Dariusz Buzun

Na świecie jest najwięcej pszczół miodnych w historii – twierdzi amerykańska organizacja ekologiczna 2023
Czy faktycznie tak jest? Jakub Wojas

Słoneczniki mogą chronić pszczoły przed Varroa destructor
Naturalne rozwiązanie na roztocze Varroa Jakub Wojas

Powstała pierwsza szczepionka dla pszczół 2023
Szczepienie pszczół Jakub Wojas

Przyczyny spadku populacji pszczół w USA w latach 2015-2021
Wyjaśniono spadek liczby pszczół w USA Jakub Wojas

GuardHive - wynalazek The Queen Bee uwalniające pasiekę od warrozy
Wynalazek od The Queen Bee Jakub Wojas

Problemy amerykańskich pszczelarzy w związku z suszą 2022
Trudna sytuacja pszczelarzy w Kalifornii Jakub Wojas
