Portal Pszczelarski

Pszczoła miodna mistrzem zapylania. Potwierdzają to badania z naukowców z USA

Trzmiel na słoneczniku.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA Proceedings of the Royal Society B Keng-Lou James Hung zapylanie roślin znaczenie pszczoły miodnej

Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego ogłosili pszczołę miodną mistrzynią zapylania. Stwierdzono to na podstawia badań analitycznych, do których wykorzystano dane z całego świata.

Pszczoła miodna jest owadem naturalnie występującym w południowej Europie, na Bliskim wschodzie i w Afryce. W inne rejony świata została ona przesiedlona, ale praktycznie na każdym terenie na jakim występuje pełni wyjątkowo istotną role w procesie zapylania. Jednakże, jak wiadomo, zapylaniem zajmują się nie tylko pszczoły, w skali świata są to tysiące gatunków owadów, między innymi osy, muchy, motyle, ćmy czy nawet chrząszcze.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w San Diego zostały opublikowane w najnowszym numerze czasopisma "Proceedings of the Royal Society B". Natomiast RMF 24 przedstawił szczegóły tych badań.

Jest to pierwsza tego typu analiza. Zawiera ona dane z 80 rejonów świata, w których pszczoła miodna (Apis mellifera) występuje w środowisku naturalnym. Badania pokazały, że w takich warunkach, pszczoła miodna jest najważniejszym elementem utrzymania ekosystemu, ponieważ zapyla ponad 50% roślin.

Zgodnie z cytowaną wypowiedzią autora pracy - Keng-Lou James Hunga – naukowcy zdawali sobie sprawę z zasięgu występowania pszczoły miodnej oraz jej znaczenia w środowisku, jednakże dopiero te badania potwierdziły ich dotychczasowe przypuszczenia.

Badania przeprowadzone przez naukowców z San Diego pokazują dwie istotne kwestie. Z jednej strony konieczne jest dbanie o jak najlepszą jakość rodzin pszczelich, ponieważ inne owady nie będą w stanie poradzić sobie z ilością roślin do zapylenia, ale z drugiej strony - w wypadku wyginięcia innych gatunków owadów, pszczoła zapyli jedynie połowę z istniejących na jej terenie roślin.

Opracowano na podstawie:

RMF 24, Oto pszczoła rekordzistka, http://www.rmf24.pl/nauka/news-oto-pszczola-rekordzistka,nId,2506678, Data publikacji: 2018.01.10, Data odczytu:2018.01.11

 Liczba wyświetleń artykułu: 1082

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wieczór Miodowy w GCK Filia Augustynów 2016

XVI Wojewódzkie Dni Pszczelarza w Żelechlinku

Część litewskich żołnierzy nie zje posiłków z miodem 2017

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Pszczelarz a faktura VAT RR

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku