Portal Pszczelarski

Pszczoła miodna mistrzem zapylania. Potwierdzają to badania z naukowców z USA

Trzmiel na słoneczniku.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA Proceedings of the Royal Society B Keng-Lou James Hung zapylanie roślin znaczenie pszczoły miodnej

Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego ogłosili pszczołę miodną mistrzynią zapylania. Stwierdzono to na podstawia badań analitycznych, do których wykorzystano dane z całego świata.

Pszczoła miodna jest owadem naturalnie występującym w południowej Europie, na Bliskim wschodzie i w Afryce. W inne rejony świata została ona przesiedlona, ale praktycznie na każdym terenie na jakim występuje pełni wyjątkowo istotną role w procesie zapylania. Jednakże, jak wiadomo, zapylaniem zajmują się nie tylko pszczoły, w skali świata są to tysiące gatunków owadów, między innymi osy, muchy, motyle, ćmy czy nawet chrząszcze.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w San Diego zostały opublikowane w najnowszym numerze czasopisma "Proceedings of the Royal Society B". Natomiast RMF 24 przedstawił szczegóły tych badań.

Jest to pierwsza tego typu analiza. Zawiera ona dane z 80 rejonów świata, w których pszczoła miodna (Apis mellifera) występuje w środowisku naturalnym. Badania pokazały, że w takich warunkach, pszczoła miodna jest najważniejszym elementem utrzymania ekosystemu, ponieważ zapyla ponad 50% roślin.

Zgodnie z cytowaną wypowiedzią autora pracy - Keng-Lou James Hunga – naukowcy zdawali sobie sprawę z zasięgu występowania pszczoły miodnej oraz jej znaczenia w środowisku, jednakże dopiero te badania potwierdziły ich dotychczasowe przypuszczenia.

Badania przeprowadzone przez naukowców z San Diego pokazują dwie istotne kwestie. Z jednej strony konieczne jest dbanie o jak najlepszą jakość rodzin pszczelich, ponieważ inne owady nie będą w stanie poradzić sobie z ilością roślin do zapylenia, ale z drugiej strony - w wypadku wyginięcia innych gatunków owadów, pszczoła zapyli jedynie połowę z istniejących na jej terenie roślin.

Opracowano na podstawie:

RMF 24, Oto pszczoła rekordzistka, http://www.rmf24.pl/nauka/news-oto-pszczola-rekordzistka,nId,2506678, Data publikacji: 2018.01.10, Data odczytu:2018.01.11

 Liczba wyświetleń artykułu: 1201

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej