Portal Pszczelarski

Pszczoła miodna mistrzem zapylania. Potwierdzają to badania z naukowców z USA

Trzmiel na słoneczniku.

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA Proceedings of the Royal Society B Keng-Lou James Hung zapylanie roślin znaczenie pszczoły miodnej

Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego ogłosili pszczołę miodną mistrzynią zapylania. Stwierdzono to na podstawia badań analitycznych, do których wykorzystano dane z całego świata.

Pszczoła miodna jest owadem naturalnie występującym w południowej Europie, na Bliskim wschodzie i w Afryce. W inne rejony świata została ona przesiedlona, ale praktycznie na każdym terenie na jakim występuje pełni wyjątkowo istotną role w procesie zapylania. Jednakże, jak wiadomo, zapylaniem zajmują się nie tylko pszczoły, w skali świata są to tysiące gatunków owadów, między innymi osy, muchy, motyle, ćmy czy nawet chrząszcze.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w San Diego zostały opublikowane w najnowszym numerze czasopisma "Proceedings of the Royal Society B". Natomiast RMF 24 przedstawił szczegóły tych badań.

Jest to pierwsza tego typu analiza. Zawiera ona dane z 80 rejonów świata, w których pszczoła miodna (Apis mellifera) występuje w środowisku naturalnym. Badania pokazały, że w takich warunkach, pszczoła miodna jest najważniejszym elementem utrzymania ekosystemu, ponieważ zapyla ponad 50% roślin.

Zgodnie z cytowaną wypowiedzią autora pracy - Keng-Lou James Hunga – naukowcy zdawali sobie sprawę z zasięgu występowania pszczoły miodnej oraz jej znaczenia w środowisku, jednakże dopiero te badania potwierdziły ich dotychczasowe przypuszczenia.

Badania przeprowadzone przez naukowców z San Diego pokazują dwie istotne kwestie. Z jednej strony konieczne jest dbanie o jak najlepszą jakość rodzin pszczelich, ponieważ inne owady nie będą w stanie poradzić sobie z ilością roślin do zapylenia, ale z drugiej strony - w wypadku wyginięcia innych gatunków owadów, pszczoła zapyli jedynie połowę z istniejących na jej terenie roślin.

Opracowano na podstawie:

RMF 24, Oto pszczoła rekordzistka, http://www.rmf24.pl/nauka/news-oto-pszczola-rekordzistka,nId,2506678, Data publikacji: 2018.01.10, Data odczytu:2018.01.11

 Liczba wyświetleń artykułu: 1458

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wielki Dzień Pszczół w Wilanowie 2016

XVI Wojewódzkie Dni Pszczelarza w Żelechlinku

XXII Forum Pszczelarzy w Przysieku

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie