Portal Pszczelarski

Wróble pomagają pszczołom. Potwierdza to chiński przykład

Wróbel.

pszczelarstwo w Chinach pszczelarstwo w Polsce wróbel

Przykład chińskiej gospodarki pokazuje jak skomplikowanym i niezrozumiałym dla człowieka systemem jest biosfera. Wyeliminowanie wróbli z jednego obszaru Chin spowodowało zniszczenie plonów przez szarańczę, wyginięcie pszczół oraz trwający kilka lat głód, który spowodował śmierć kilkudziesięciu milionów ludzi.

Gazeta Lubliniecka przypomina czytelnikom o sytuacji jaka miała miejsce w Chinach w połowie XX wieku. Wodzowie dawnego komunizmu upatrywali klęski produkcji rolnych w populacji wróbli, które rzekomo miały wyjadać plony. Zdecydowano o wyeliminowaniu tego gatunku. Efekty okazały się katastrofalne, a skutki tej decyzji odczuwalne są do dzisiaj.

Efektem eksterminacji wróbli było mnożenie się szarańczy, która zniszczyła całe uprawy i przez następne lata szybko się mnożyła. Chińczycy byli zmuszeni do stosowania środków ochrony roślin na masowa skalę, co z kolei spowodowało wyginięcie pszczół. Jedną, niemądrą decyzję Chińczycy przypłacili latami głodu, a nawet dziś są w Chinach tereny, które muszą być zapylane ręcznie.

Nam w Polsce nie grozi co prawda tak drastyczne położenie, chociaż populacja wróbli systematycznie maleje. Ważne, żeby pamiętać, że przyroda najlepiej radzi sobie sama, a każda interwencja człowieka w ekosystem, może być katastrofalna w skutkach.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Lubliniecka, Nie szkodniki, a mali pomocnicy, http://gazetalubliniecka.pl/2018/01/07/nie-szkodniki-a-mali-pomocnicy/, Data publikacji: 2018.01.07, Data odczytu: 2018.01.07Liczba wyświetleń artykułu: 1699

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.