Portal Pszczelarski

Wróble pomagają pszczołom. Potwierdza to chiński przykład

Wróbel.

pszczelarstwo w Chinach pszczelarstwo w Polsce wróbel

Przykład chińskiej gospodarki pokazuje jak skomplikowanym i niezrozumiałym dla człowieka systemem jest biosfera. Wyeliminowanie wróbli z jednego obszaru Chin spowodowało zniszczenie plonów przez szarańczę, wyginięcie pszczół oraz trwający kilka lat głód, który spowodował śmierć kilkudziesięciu milionów ludzi.

Gazeta Lubliniecka przypomina czytelnikom o sytuacji jaka miała miejsce w Chinach w połowie XX wieku. Wodzowie dawnego komunizmu upatrywali klęski produkcji rolnych w populacji wróbli, które rzekomo miały wyjadać plony. Zdecydowano o wyeliminowaniu tego gatunku. Efekty okazały się katastrofalne, a skutki tej decyzji odczuwalne są do dzisiaj.

Efektem eksterminacji wróbli było mnożenie się szarańczy, która zniszczyła całe uprawy i przez następne lata szybko się mnożyła. Chińczycy byli zmuszeni do stosowania środków ochrony roślin na masowa skalę, co z kolei spowodowało wyginięcie pszczół. Jedną, niemądrą decyzję Chińczycy przypłacili latami głodu, a nawet dziś są w Chinach tereny, które muszą być zapylane ręcznie.

Nam w Polsce nie grozi co prawda tak drastyczne położenie, chociaż populacja wróbli systematycznie maleje. Ważne, żeby pamiętać, że przyroda najlepiej radzi sobie sama, a każda interwencja człowieka w ekosystem, może być katastrofalna w skutkach.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Lubliniecka, Nie szkodniki, a mali pomocnicy, http://gazetalubliniecka.pl/2018/01/07/nie-szkodniki-a-mali-pomocnicy/, Data publikacji: 2018.01.07, Data odczytu: 2018.01.07Liczba wyświetleń artykułu: 3823

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich