Portal Pszczelarski

Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie gościem Telewizji Orion

Pszczoła miodna w locie.

pszczelarstwo śląskie Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie Andrzej Adamczyk zimowla pszczół

W połowie grudnia 2017 roku, telewizja Orion, regionalna telewizja w Częstochowie, gościła w studio Pana Andrzeja Adamczyka, Prezesa Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie. Pan Andrzej opowiadał o życiu pszczół w zimie, o społeczeństwie pszczelarzy, a także doradzał jakie miody warto kupować. Rozmowę prowadził Marek Kułakowski.

Gospodarz programu Gość Sieci rozpoczął rozmowę od pytania: Czy pszczoły, tak jak niedźwiedzie zapadają w sen zimowy? Wśród laików istnieje przekonanie, że skoro zimą pszczół nie widać to tak właśnie jest. Pan Andrzej wyjaśnił, że pszczoły w zimie wcale nie zapadają w śpią, ale są jedynie w swego rodzaju letargu. Tak na prawdę pszczoły pracują cały czas, ponieważ przetrwanie zimy jest dla nich dużym wyzwaniem.

Rozmawiano również na temat społeczeństwa pszczelarskiego. Pszczelarze w okresie zimy również dużo pracują. Pan Andrzej opowiedział o inicjatywach podejmowanych przez organizacje pszczelarskie – o konferencjach i pielgrzymkach (głównie o Pielgrzymce na Jasną Górę, gdzie pszczelarze corocznie spotykają się, aby podziękować za miniony rok i poprosić Matkę Boską o łaskę na przyszłe lata), a także o zebraniach i planach promocji polskiego pszczelarstwa.

"Swoje chwalimy, swoje znamy" to hasło promujące korzystanie z rodzimych produktów pszczelich. Pan redaktor dodał od siebie drugi, jakże trafny wers: "...i swoje pszczoły doceniamy". Celem działania związków i organizacji pszczelarskich jest przede wszystkim zmiana mentalności polskiego społeczeństwa i zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół oraz istotę pracy owadów miododajnych dla polskiej gospodarki.

W trakcie rozmowy poruszono także temat stosowania chemii w rolnictwie. Zdaniem Prezesa Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie – stosowanie chemii w rolnictwie wcale nie kłóci się z dbaniem o owady. Co prawda, pszczoła nie jest w stanie wychwycić, która roślina skażona jest niekorzystnym preparatem, ale ścisłe stosowanie się do instrukcji tychże środków daje nam kontrole nad ich odpowiednim działaniem.

Rozmowę zakończono wskazówkami dla konsumentów w sprawie wyboru dobrej jakości miodu.

Opracowano na podstawie:

Telewizja Orion w Częstochowie, Pszczelarze pracowici jak pszczoły, http://www.tvorion.pl/?action=show_news&idNews=24190, Data publikacji: 2017.12.16, Data odczytu: 2018.01.07



Liczba wyświetleń artykułu: 2404

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.