Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie gościem Telewizji Orion

Pszczoła miodna w locie.
W połowie grudnia 2017 roku, telewizja Orion, regionalna telewizja w Częstochowie, gościła w studio Pana Andrzeja Adamczyka, Prezesa Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie. Pan Andrzej opowiadał o życiu pszczół w zimie, o społeczeństwie pszczelarzy, a także doradzał jakie miody warto kupować. Rozmowę prowadził Marek Kułakowski.
Gospodarz programu Gość Sieci rozpoczął rozmowę od pytania: Czy pszczoły, tak jak niedźwiedzie zapadają w sen zimowy? Wśród laików istnieje przekonanie, że skoro zimą pszczół nie widać to tak właśnie jest. Pan Andrzej wyjaśnił, że pszczoły w zimie wcale nie zapadają w śpią, ale są jedynie w swego rodzaju letargu. Tak na prawdę pszczoły pracują cały czas, ponieważ przetrwanie zimy jest dla nich dużym wyzwaniem.
Rozmawiano również na temat społeczeństwa pszczelarskiego. Pszczelarze w okresie zimy również dużo pracują. Pan Andrzej opowiedział o inicjatywach podejmowanych przez organizacje pszczelarskie – o konferencjach i pielgrzymkach (głównie o Pielgrzymce na Jasną Górę, gdzie pszczelarze corocznie spotykają się, aby podziękować za miniony rok i poprosić Matkę Boską o łaskę na przyszłe lata), a także o zebraniach i planach promocji polskiego pszczelarstwa.
"Swoje chwalimy, swoje znamy" to hasło promujące korzystanie z rodzimych produktów pszczelich. Pan redaktor dodał od siebie drugi, jakże trafny wers: "...i swoje pszczoły doceniamy". Celem działania związków i organizacji pszczelarskich jest przede wszystkim zmiana mentalności polskiego społeczeństwa i zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół oraz istotę pracy owadów miododajnych dla polskiej gospodarki.
W trakcie rozmowy poruszono także temat stosowania chemii w rolnictwie. Zdaniem Prezesa Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie – stosowanie chemii w rolnictwie wcale nie kłóci się z dbaniem o owady. Co prawda, pszczoła nie jest w stanie wychwycić, która roślina skażona jest niekorzystnym preparatem, ale ścisłe stosowanie się do instrukcji tychże środków daje nam kontrole nad ich odpowiednim działaniem.
Rozmowę zakończono wskazówkami dla konsumentów w sprawie wyboru dobrej jakości miodu.
Opracowano na podstawie:
Telewizja Orion w Częstochowie, Pszczelarze pracowici jak pszczoły, http://www.tvorion.pl/?action=show_news&idNews=24190, Data publikacji: 2017.12.16, Data odczytu: 2018.01.07
Liczba wyświetleń artykułu: 2404
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

30% podkarpackich pszczół nie przetrwało zimy 2020
Złe wieści po zimowli 2019/2020 Jakub Wojas

Badanie zimowli pszczół w sezonie 2017/2018
Powstała ankieta do sprawdzenia pogłowia pszczół po zimowli Krzysztof Dębski

Pszczoły prawdopodobnie poradziły sobie z zimą 2017/2018
Dobre wieści z pasiek po zimowli pszczół w sezonie 2017/2018 Krzysztof Dębski

Ciepła zima 2017/2018 nie sprzyja pszczołom
Natura nie jest jeszcze gotowa na ciepłą zimę Katarzyna Kluczkowska

Podstawowy przegląd czynników wpływających na prawidłową zimowlę pszczół
Czynniki wpływające na zimowlę pszczół Katarzyna Kluczkowska

Pszczoły w Sylwestra, czyli jak przeciwdziałać hałasowi w pasiece
Najprostszy sposób na przeciwdziałanie hałasowi w pasiece na Nowy Rok Tadeusz Tadrzak

Jaki osyp pszczół po zimowli 2017?
Jak przezimowały pszczoły zimę w sezonie 2016/2017? Marcin Balana
