Portal Pszczelarski

Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie gościem Telewizji Orion

Pszczoła miodna w locie.

pszczelarstwo śląskie Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie Andrzej Adamczyk zimowla pszczół

W połowie grudnia 2017 roku, telewizja Orion, regionalna telewizja w Częstochowie, gościła w studio Pana Andrzeja Adamczyka, Prezesa Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie. Pan Andrzej opowiadał o życiu pszczół w zimie, o społeczeństwie pszczelarzy, a także doradzał jakie miody warto kupować. Rozmowę prowadził Marek Kułakowski.

Gospodarz programu Gość Sieci rozpoczął rozmowę od pytania: Czy pszczoły, tak jak niedźwiedzie zapadają w sen zimowy? Wśród laików istnieje przekonanie, że skoro zimą pszczół nie widać to tak właśnie jest. Pan Andrzej wyjaśnił, że pszczoły w zimie wcale nie zapadają w śpią, ale są jedynie w swego rodzaju letargu. Tak na prawdę pszczoły pracują cały czas, ponieważ przetrwanie zimy jest dla nich dużym wyzwaniem.

Rozmawiano również na temat społeczeństwa pszczelarskiego. Pszczelarze w okresie zimy również dużo pracują. Pan Andrzej opowiedział o inicjatywach podejmowanych przez organizacje pszczelarskie – o konferencjach i pielgrzymkach (głównie o Pielgrzymce na Jasną Górę, gdzie pszczelarze corocznie spotykają się, aby podziękować za miniony rok i poprosić Matkę Boską o łaskę na przyszłe lata), a także o zebraniach i planach promocji polskiego pszczelarstwa.

"Swoje chwalimy, swoje znamy" to hasło promujące korzystanie z rodzimych produktów pszczelich. Pan redaktor dodał od siebie drugi, jakże trafny wers: "...i swoje pszczoły doceniamy". Celem działania związków i organizacji pszczelarskich jest przede wszystkim zmiana mentalności polskiego społeczeństwa i zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół oraz istotę pracy owadów miododajnych dla polskiej gospodarki.

W trakcie rozmowy poruszono także temat stosowania chemii w rolnictwie. Zdaniem Prezesa Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie – stosowanie chemii w rolnictwie wcale nie kłóci się z dbaniem o owady. Co prawda, pszczoła nie jest w stanie wychwycić, która roślina skażona jest niekorzystnym preparatem, ale ścisłe stosowanie się do instrukcji tychże środków daje nam kontrole nad ich odpowiednim działaniem.

Rozmowę zakończono wskazówkami dla konsumentów w sprawie wyboru dobrej jakości miodu.

Opracowano na podstawie:

Telewizja Orion w Częstochowie, Pszczelarze pracowici jak pszczoły, http://www.tvorion.pl/?action=show_news&idNews=24190, Data publikacji: 2017.12.16, Data odczytu: 2018.01.07



Liczba wyświetleń artykułu: 2616

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Zostań bohaterem pszczół

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim