Jak zwiększyć plony? Zadbać o pszczoły! Wywiad z dr hab. Zbigniewem Kołtowskim
"Tam gdzie pszczoła żyć nie będzie, nie może żyć człowiek" - taki napis widnieje na pomniku pszczoły w Kielcach. Problem zmniejszającej się populacji owadów zapylających coraz częściej podnoszony jest zarówno na spotkaniach pszczelarzy, jak i innych producentów rolnych. Na szczęście wszyscy zdają już sobie sprawę z tego, że jedynym sposobem zwiększenia upraw rolnych jest zapewnienie lepszych warunków życia dla owadów.
Portal Sady Ogrody opublikował wywiad z dr hab. Zbigniewem Kołtowskim profesorem nadzwyczajnym z Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach. Rozmawiano o problemie masowego wymierania pszczół. Pan Zbigniew już na wstępie, zapytany o to zjawisko stwierdził, że termin masowego wymierania pszczół dotyczy głównie pszczelarstwa w Stanach Zjednoczonych, gdzie rzeczywiście dochodziło do sytuacji w których pszczoły opuszczały swoje gniazda na masową skalę. W Polsce raczej takie sytuacje nie występują. Na naszych terenach mamy problem ze stratami w liczebności rodzin pszczelich, szczególnie po okresie zimowania.
Od dawna naukowcy pracują nad określeniem przyczyn tego zjawiska. Na dzień dzisiejszy mówi się najczęściej o współdziałaniu wielu czynników, które mają wpływ na śmiertelność owadów. Główną winą obarcza się połączenie czynników takich jak przewożenie pszczół czy zła gospodarka pasieczna, pasożyty i choroby wirusowe, a także środki ochrony roślin.
Gość serwisu zwraca szczególną uwagę na wymieranie owadów dziko żyjących, które - z powodu intensyfikacji środowiska - mają coraz trudniejsze warunki bytowania. Tereny, na których owady te mogłyby tworzyć gniazda, co roku są ograniczane, spada również bioróżnorodność roślin pożytkowych, co również nie jest korzystne dla populacji owadów miododajnych. Nie bez znaczenia są oczywiście stosowane środki ochrony roślin.
Pan Zbigniew Kołtowski zwrócił uwagę przede wszystkim na sposób stosowania środków ochrony roślin. Jego zdaniem, preparaty te należy stosować z "bezwzględnym poszanowaniem zasad dobrej praktyki rolniczej", czyli używać tylko tych bezpiecznych dla pszczół, nie opryskiwać roślin w fazie kwitnienia i tylko wieczorem.
Dla sadowników równie ważne powinno być dbanie o owady zapylające, jak i przeciwdziałanie szkodnikom, ponieważ bez owadów zapylających nie ma co liczyć na wzrost jakości plonów. Podniesiono przykład z Kalifornii, gdzie właściciele sadów migdałowych są zmuszeni wynajmować rodziny pszczele do zapylania (koszt to nawet 200 USD za jedną rodzinę).
Opracowano na podstawie:
Sady ogrody.pl, Jak zadbać o pszczoły aby zwiększyć plony?, http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/jak_zadbac_o_pszczoly_aby_zwiekszyc_plony,12293_1.html, Data publikacji: 2018.01.09, Data odczytu: 2018.01.09
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 1616
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!