Portal Pszczelarski

168 słoików miodu z etykietą Skarby Polesia zatrzymano na granicy

pszczelarstwo lubelskie miód miód wielokwiatowy Skarby Polesia przemyt miodu

Koniec 2017 roku był pracowity dla celników w Dorohusku, poza udaremnieniem przemytu podrobionej odzieży termoaktywnej i okularów przeciwsłonecznych, wykryto próbę przewiezienia dużej partii miodu wielokwiatowego wraz z mieszankami ziołowymi niewiadomego pochodzenia.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie poinformowała, iż obywatel Polski starał się przewieźć przez granicę 168 słoiczków miodu pszczelego opatrzonych etykietą "Skarby Polesia". Ponadto posiadał on 318 opakowań mieszanek ziołowych. Wartość przewożonych towarów oszacowano na 1500 zł. Zatrzymany bronił się twierdzeniem, że posiadany towar wwozi do kraju w celach badawczych i marketingowych. Krajowa Administracja Sądowa wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 maja 2017 roku w sprawie wykazu artykułów spożywczych przywożonych z zagranicy oraz ich minimalnych ilości podlegających kontroli jakości handlowej, na tak zwany własny użytek można przewieźć aktualnie 500 kg miodu. Każda ilość powyżej tego limitu powinna przejść kontrolę jakości przeprowadzoną przez Inspekcje Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. 

Aktualizacja z dnia 16.01.2018 r.

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi powodu zatrzymania słoików miodu, których waga po przeliczeniu była mniejsza niż 500 kg, podjęty został kontakt z Krajową Administracją Skarbową, Izbą Administracji Skarbowej w Lublinie w sprawie wyjaśnienia powodów wszczędzia postępowania karnego skarbowego przez Krajową Administrację Sądową. Poniżej prezentujemy bardzo szczegółowe wyjaśnienie sprawy.

0601-IWK.0610.9.2018.2

"Szanowna Pani Redaktor,

odpowiadając na Pani pytania informuję, że przede wszystkim należy mieć na względzie, że na granicy obowiązują określone procedury. Jeżeli ktoś przewozi jakiś towar – ma obowiązek zgłosić go do kontroli celno-skarbowej. W tym przypadku mężczyzna tego obowiązku nie dopełnił – nie zgłosił towarów przy kontroli i podjął próbę przemytu. Popełnił zatem wykroczenie skarbowe polegające na wprowadzeniu na obszar Unii Europejskiej bez zgłoszenia do kontroli celno-skarbowej miodu oraz mieszanek ziołowych. Mężczyzna przyznał się do ukrycia i własności przewożonych towarów. Zgodnie z przepisami prawa towar przemycany jest zatrzymywany przez służby graniczne.

Odrębną kwestią jest kwestia legalnego wwozu miodu przez podróżnych – a więc przy dopełnieniu warunku zgłoszenia towaru do kontroli celnej. Zasady wprowadzania produktów pochodzenia zwierzęcego przez podróżnych zostały uregulowane w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 206/2009 z dnia 5 marca 2009 r. w sprawie wprowadzania do Wspólnoty osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 136/2004 (Dz. Urz. UE L 77 z 24.3.2009, str. 1 ze zmianami).

Rozporządzenie to ustanawia przepisy dotyczące wprowadzania do Unii Europejskiej osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego o charakterze niehandlowym, które stanowią część bagażu podróżnych, są wysyłane jako małe przesyłki do osób prywatnych albo są zamawiane na odległość (na przykład pocztą elektroniczną, przez internet) i dostarczane konsumentom.

Na mocy tego rozporządzenia dozwolony jest wwóz niewielkich ilości produktów pochodzenia zwierzęcego (w tym miodu) przeznaczonych do indywidualnego spożycia przez ludzi. Podróżni mogą wwozić do UE miód pochodzący np. z Ukrainy jedynie pod warunkiem , że jego łączna waga nie przekracza 2 kg na osobę.

Większe ilości miodu można wwozić jedynie wtedy, gdy spełniają one wymogi dotyczące przesyłek handlowych, które obejmują:
- wymogi dotyczące świadectw określone w odpowiednim urzędowym świadectwie weterynaryjnym WE,
- przedstawienie towarów, razem z właściwą dokumentacją, w punkcie kontroli granicznej upoważnionym do kontroli weterynaryjnej organom, w momencie wjazdu do UE (w ramach weterynaryjnej kontroli granicznej). Zastosowanie mają wtedy przepisy krajowe i unijne regulujące zasady kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do UE z państw trzecich.

W przypadku, gdy ilość przywożonego miodu wynosi co najmniej 500 kg i więcej, towar należy także poddać kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Należy również zaznaczyć, że przywóz towarów o charakterze handlowym odbywa się z zastosowaniem dokumentu zgłoszenia celnego."

Opracowano na podstawie: 

Krajowa Administracja Skarbowa, Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej, Pracowity koniec roku w Dorohusku, http://www.lubelskie.kas.gov.pl/lubelski-urzad-celno-skarbowy-w-bialej-podlaskiej/wiadomosci/aktualnosci, Data publikacji: 2018.01.04, Data odczytu: 2018.01.10

Czytaj również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w PolsceLiczba wyświetleń artykułu: 3701

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2018-01-20 07:06:04

Dobrze wiedzieć, że legalnie można wwieźć do Unii Europejskiej 2 kg miodu. Myślałem, że spokojnie kilka słoików, a tu spora niespodzianka!

oro54

2018-01-20 15:59:34

Już "kocham" ten miód. Gotowy, etykietkowany, tylko jedno mnie interesuje przez kogo został wyprodukowany dla "Skarby Polesia" - Ukraina, Chiny czy może Indie. Ludzie kupujcie ekologiczne polskie miody, zbierane w centrum krainy Polesia przez małe pasieki.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.