Portal Pszczelarski

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Na zdjęciu: murarka ogrodowa na rurkach trzcinowych. Autor zdjęcia: Łukasz Netczuk Źródło: plus.google.com/photos/106885646437489633481/albums/5887483843660175713/5887483846026339170

murarka ogrodowa Osmia rufa L. pszczoła samotnica jajo murarki ogrodowej jajo pszczele rozwój murarki ogrodowej

Osmia rufa L. jest pszczołą prowadzącą samotniczy tryb życia. Oznacza to, że każdy osobnik tego gatunku w odróżnieniu od pszczoły miodnej jest niezależny od pozostałych. Jest to gatunek wczesnowiosenny, jednopokoleniowy i protoandryczny, czyli najpierw z kokonów wychodzą samce, a kilka dni później (do dwóch tygodni) z gniazda wygryzają się samice. W warunkach klimatycznych Polski moment ten może nastąpić już na początku kwietnia. Samice zaczynają latać ok. 1-2 tygodni później od samców i zaraz po wyjściu z gniazd są zapładniane. W ciągu kolejnych dni poszukują one miejsc do zakładania własnych gniazd.

Gnieżdżą się najchętniej w pustych łodygach roślin, np. trzciny pospolitej lub w różnego rodzaju otworach wygryzionych przez inne owady, np. szkodniki drewna (jak podaje Dariusz Teper). Murarka rozpoczyna budowę gniazda od ulepienia w otworze pierwszej grubszej ścianki z wilgotnej gliny, a następnie gromadzi pyłek. Aby napełnić pyłkiem jedną komorę wykonuje od 30 do 40 lotów. Odwiedza w tym czasie kilka tysięcy kwiatów (ok. 1200). Przy 5 komórkach daje to ok. 200 lotów, czyli łącznie ok. 6 tysięcy kwiatów. Gdy zapas pokarmu jest dostateczny, samica składa na pyłku owalne, błyszczące jajo o średnicy 1,5 mm i zamyka komórkę przegrodą z gliny, za którą przygotowuje kolejną celę. Samica buduje od kilku do 15 nawet komórek w jednej rurce (średnio 7), w zależności od długości rurki. Po zamknięciu ostatniej komórki w gnieździe zabezpiecza wejście dodatkową grubszą ścianką. W dobrym sezonie jedna samica składa od 15 do 20 jaj.

Po upływie ok. 7 dni od zamknięcia komórki. Z jaja wylęga się larwa, która odżywia się zgromadzonym w komórce pyłkiem. Po upływie około miesiąca, gdy larwa zje cały pyłek, przędzie wielowarstwowy i twardy kokon. Wewnątrz przez następne tygodnie następują przemiany, prowadzące do wytworzenia w drugiej połowie lata dorosłej postaci owada (imago). W takiej formie owad pozostaje w zimowym odrętwieniu aż do wiosny kolejnego roku.

Publikacja:

Oprac. Tadeusz Netczuk, "Rola pszczół w ogrodzie - pszczoła murarka";
Mini Gazeta - Informator Zespołu SSI ROD "Pokój" we Wrocławiu nry 2009(10), 2010(11), źródło: http://rodpokoj.org/04pomoc05.html.

Netografia:

1. Teper Dariusz, Murarka ogrodowa w uprawach sadowniczych, Hasło ogrodnicze 05/2004
2. Portal murarkaogrodowa.com
3. Forum forumogrodniczne.info, Hodowla dzikich pszczoł i Trzmieli w naszych ogrodach. "CZ I"

Zobacz również:

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą
Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 22371

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wilanów Miodem Płynący 2022 - kurs pszczelarski

Garden Expo 2019 w Jasionce

Największe i najmniejsze pszczoły miodne

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele