Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje
Osmia rufa L. jest pszczołą prowadzącą samotniczy tryb życia. Oznacza to, że każdy osobnik tego gatunku w odróżnieniu od pszczoły miodnej jest niezależny od pozostałych. Jest to gatunek wczesnowiosenny, jednopokoleniowy i protoandryczny, czyli najpierw z kokonów wychodzą samce, a kilka dni później (do dwóch tygodni) z gniazda wygryzają się samice. W warunkach klimatycznych Polski moment ten może nastąpić już na początku kwietnia. Samice zaczynają latać ok. 1-2 tygodni później od samców i zaraz po wyjściu z gniazd są zapładniane. W ciągu kolejnych dni poszukują one miejsc do zakładania własnych gniazd.
Gnieżdżą się najchętniej w pustych łodygach roślin, np. trzciny pospolitej lub w różnego rodzaju otworach wygryzionych przez inne owady, np. szkodniki drewna (jak podaje Dariusz Teper). Murarka rozpoczyna budowę gniazda od ulepienia w otworze pierwszej grubszej ścianki z wilgotnej gliny, a następnie gromadzi pyłek. Aby napełnić pyłkiem jedną komorę wykonuje od 30 do 40 lotów. Odwiedza w tym czasie kilka tysięcy kwiatów (ok. 1200). Przy 5 komórkach daje to ok. 200 lotów, czyli łącznie ok. 6 tysięcy kwiatów. Gdy zapas pokarmu jest dostateczny, samica składa na pyłku owalne, błyszczące jajo o średnicy 1,5 mm i zamyka komórkę przegrodą z gliny, za którą przygotowuje kolejną celę. Samica buduje od kilku do 15 nawet komórek w jednej rurce (średnio 7), w zależności od długości rurki. Po zamknięciu ostatniej komórki w gnieździe zabezpiecza wejście dodatkową grubszą ścianką. W dobrym sezonie jedna samica składa od 15 do 20 jaj.
Po upływie ok. 7 dni od zamknięcia komórki. Z jaja wylęga się larwa, która odżywia się zgromadzonym w komórce pyłkiem. Po upływie około miesiąca, gdy larwa zje cały pyłek, przędzie wielowarstwowy i twardy kokon. Wewnątrz przez następne tygodnie następują przemiany, prowadzące do wytworzenia w drugiej połowie lata dorosłej postaci owada (imago). W takiej formie owad pozostaje w zimowym odrętwieniu aż do wiosny kolejnego roku.
Publikacja:
Oprac. Tadeusz Netczuk, "Rola pszczół w ogrodzie - pszczoła murarka";
Mini Gazeta - Informator Zespołu SSI ROD "Pokój" we Wrocławiu nry 2009(10), 2010(11), źródło: http://rodpokoj.org/04pomoc05.html.
Netografia:
1. Teper Dariusz, Murarka ogrodowa w uprawach sadowniczych, Hasło ogrodnicze 05/2004
2. Portal murarkaogrodowa.com
3. Forum forumogrodniczne.info, Hodowla dzikich pszczoł i Trzmieli w naszych ogrodach. "CZ I"
Zobacz również:
Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)
Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)
Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych
Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)
Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą
Liczba wyświetleń artykułu: 22371
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!