Portal Pszczelarski

Odpowiedź GDOŚ na wniosek KRIR ws. gospodarowania populacją wilka i niedźwiedzia

pszczelarstwo podkarpackie ochrona pasieki przed niedźwiedziami

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odpowiedziała na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych w temacie określenia konkretnych zasad gospodarowania populacją wilka i niedźwiedzia na terenie województwa podkarpackiego.

Na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych, można się zapoznać z głównymi założeniami tej odpowiedzi. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska stoi na stanowisku, iż obecnie obowiązujące założenia prawne dają wiele możliwości przeciwdziałania szkodom powodowanym przez wilki i niedźwiedzie, a co za tym idzie nie ma planów dotyczących rozpoczęcia gospodarowania populacjami tych gatunków.

Autor odpowiedzi powołuje się między innymi na ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, która to wprowadza wiele sposobów pomocy gospodarstwom cierpiącym z powodu szkód wyrządzonych przez zwierzęta. Zgodnie z tą ustawą, każdy, kto może być narażony na taką szkodę, ma prawo wnioskować o fachową pomoc przy tworzeniu zabezpieczeń, uzyskać finansowe wsparcie, a nawet wnioskować o uzyskanie indywidualnych pozwoleń na eliminację części tych osobników.

Ponadto, w piśmie zwrócono uwagę na malejącą tendencje szkód wyrządzanych przez wilki na przestrzeni kilku ubiegłych lat. Natomiast w doniesieniu do niedźwiedzia, co prawda Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zauważa wzrost szkód w stosunku do roku ubiegłego, jednak podkreśla, iż nadal są one o wiele mniejsze niż te wyrządzane przez wilki czy bobry.

W kwestii ochrony pasiek przed niedźwiedziami – zgodnie z treścią pisma – poleca się montowanie ogrodzeń elektrycznych.

Opracowano na podstawie:

Krajowa Rada Izb Rolniczych, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w sprawie gospodarowania populacją wilka i niedźwiedzia na terenie woj. Podkarpackiego, http://krir.pl/2014-01-03-03-24-03/pozostale/5492-generalna-dyrekcja-ochrony-srodowiska-w-sprawie-gospodarowania-populacja-wilka-i-niedzwiedzia-na-terenie-woj-podkarpackiego, Data publikacji: 2018.01.04, Data odczytu: 2018.01.05

Czytaj również:

Jak ochronić pasiekę przed niedźwiedziem? Oto sugestia RDOŚ w Rzeszowie!



Liczba wyświetleń artykułu: 1259

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Piernik sułtański

Chleb z szafranem i miodem

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja