Portal Pszczelarski

Miód manuka czy miód jarrah - co ma lepsze właściwości?

Miód manuka i miód jarrah.

pszczelarstwo na świecie miód manuka miód jarrah Eucalyptus marginata właściwości miodu jarrah

Ostatnie lata, bez wątpienia należały do miodu manuka. Uznawany był on przez lobby dystrybutorów za najzdrowszy, a jego ceny niejednokrotnie zaskakiwały nawet ekspertów. Na rynku jednak, wybija się w ostatnim czasie australijski miód jarrah.

Miód ten jest miodem gatunkowym, wytwarzany jest z nektaru kwiatów drzewa eucalyptus marginata (zwany też jarrah). Roślina ta rośnie jedynie w Australii, a lasy jarrah są tam skutecznie chronione przed zanieczyszczeniami, ponieważ rosną z dla od terenów przemysłowych.

Jak informuje Portal Spożywczy, miód jarrah ma 70% więcej przeciwutleniaczy niż miód manuka. Ponadto posiada o wiele więcej dobroczynnych właściwości: może być stosowany na oparzenia, zwalcza wrzody żołądka, ma również niski indeks glikemiczny, więc jest odpowiedni dla osób ograniczających cukier.

Ze względu na wysokie koszty produkcji oraz unikalny charakter tego miodu jest on w Europie nadal trudno dostępny i bardzo drogi.

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, Miód jarrah – nowy hit zawojuje rynek?, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/miod-jarrah-nowy-hit-zawojuje-rynek,153421.html, Data publikacji: 2018.01.02, Data odczytu: 2018.01.03

 Liczba wyświetleń artykułu: 2414

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-01-10 05:58:50

Jak dla mnie to i jedno, i drugie jest mocno przereklamowane. Ktoś tutaj na forum już się wypowiedział kiedyś, że nie ma tyle krzewów manuki ile jest miodu w sprzedaży... To wiele mówi o tym, czy warto kupować taki miód, czy lepiej od polskiego pszczelarza :)

oro54 2018-01-10 13:21:22

"wytwarzany jest z pyłków drzewa eucalyptus marginata" - Już samo to zdanie dyskwalifikuje ten "miód" na starcie. Szkoda czasu na komentarz.  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich