Portal Pszczelarski

Miód manuka czy miód jarrah - co ma lepsze właściwości?

Miód manuka i miód jarrah.

pszczelarstwo na świecie miód manuka miód jarrah Eucalyptus marginata właściwości miodu jarrah

Ostatnie lata, bez wątpienia należały do miodu manuka. Uznawany był on przez lobby dystrybutorów za najzdrowszy, a jego ceny niejednokrotnie zaskakiwały nawet ekspertów. Na rynku jednak, wybija się w ostatnim czasie australijski miód jarrah.

Miód ten jest miodem gatunkowym, wytwarzany jest z nektaru kwiatów drzewa eucalyptus marginata (zwany też jarrah). Roślina ta rośnie jedynie w Australii, a lasy jarrah są tam skutecznie chronione przed zanieczyszczeniami, ponieważ rosną z dla od terenów przemysłowych.

Jak informuje Portal Spożywczy, miód jarrah ma 70% więcej przeciwutleniaczy niż miód manuka. Ponadto posiada o wiele więcej dobroczynnych właściwości: może być stosowany na oparzenia, zwalcza wrzody żołądka, ma również niski indeks glikemiczny, więc jest odpowiedni dla osób ograniczających cukier.

Ze względu na wysokie koszty produkcji oraz unikalny charakter tego miodu jest on w Europie nadal trudno dostępny i bardzo drogi.

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, Miód jarrah – nowy hit zawojuje rynek?, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/miod-jarrah-nowy-hit-zawojuje-rynek,153421.html, Data publikacji: 2018.01.02, Data odczytu: 2018.01.03

 



Liczba wyświetleń artykułu: 3491

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-01-10 05:58:50

Jak dla mnie to i jedno, i drugie jest mocno przereklamowane. Ktoś tutaj na forum już się wypowiedział kiedyś, że nie ma tyle krzewów manuki ile jest miodu w sprzedaży... To wiele mówi o tym, czy warto kupować taki miód, czy lepiej od polskiego pszczelarza :)

oro54 2018-01-10 13:21:22

"wytwarzany jest z pyłków drzewa eucalyptus marginata" - Już samo to zdanie dyskwalifikuje ten "miód" na starcie. Szkoda czasu na komentarz.



  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.