Portal Pszczelarski

W Lesznie powstał hotel dla owadów zapylających 2017

Hotel dla owadów zapylających w Lesznie wykonany przez Spółdzielnię Socjalną OMNES. Źródło: facebook.com/omnesspoldzielniasocjalna

pszczelarstwo wielkopolskie hotel dla pszczół Spółdzielnia Socjalna OMNES Greenpeace

Spółdzielnia Socjalna Omnes z Leszna zrealizowała ciekawą lokalną inicjatywę. Przy ulicy Norwida powstał hotel dla owadów zapylających. A wiosną będzie mu towarzyszyć dodatkowo łąka kwietna.

O tej ciekawej inicjatywie poinformował portal oto panorama.pl. Nowo powstały hotel wyglądem przypomina plaster miodu i zbudowany został z naturalnych materiałów. Inicjatorzy mają nadzieję, iż zostanie on zasiedlony przez dziko żyjące pszczoły oraz inne owady zapylające.

Spółdzielnia również dumnie poinformowała o zakończeniu inicjatywy na swojej stronie na portalu społecznościowym. Wyjaśniono, że celem przedsięwzięcia było stworzenie lepszych warunków bytowania dla pszczół i innych owadów zapylających, takich jak motyle czy murarka ogrodowa. Zaproszono też szkoły i przedszkola do prowadzenia tam zajęć edukacyjnych. Inicjatywa spotkała się z dużym poparciem mieszkańców.

Na terenach zurbanizowanych pszczołom z roku na rok żyje się coraz gorzej, dlatego pszczele hotele cieszą się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Do budowy takiego schronienia wystarczy jedynie odrobina samozaparcia, bo samo wykonanie jest dość proste. W najprostszej postaci, taki domek wymaga jedynie kilku drewnianych belek z nawierconymi otworami. Można tam dodatkowo umieścić słomę lub pędy roślin. Tak wykonaną konstrukcję można umieścić na drzewie lub ścianie budynku w zacisznym miejscu.

Od 2013 roku Greenpeace postawił w Polsce ponad 100 hoteli w 16 miastach Polski, natomiast w ramach kampanii udostępniono wtedy instrukcję budowy różnych modeli hoteli, dzięki czemu każdy z nas może zbudować owadom taki domek nawet na prywatnym balkonie.

Opracowano na postawie:

oto panorama.pl, Teraz hotel dla owadów, a wiosną łąka kwietna., http://otopanorama.pl/teraz-hotel-dla-owadow-a-wiosna-laka-kwietna/, Data publikacji: 2017.12.05, Data odczytu: 2018.01.04Liczba wyświetleń artykułu: 2832

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja