Portal Pszczelarski

W Lesznie powstał hotel dla owadów zapylających 2017

Hotel dla owadów zapylających w Lesznie wykonany przez Spółdzielnię Socjalną OMNES. Źródło: facebook.com/omnesspoldzielniasocjalna

pszczelarstwo wielkopolskie hotel dla pszczół Spółdzielnia Socjalna OMNES Greenpeace

Spółdzielnia Socjalna Omnes z Leszna zrealizowała ciekawą lokalną inicjatywę. Przy ulicy Norwida powstał hotel dla owadów zapylających. A wiosną będzie mu towarzyszyć dodatkowo łąka kwietna.

O tej ciekawej inicjatywie poinformował portal oto panorama.pl. Nowo powstały hotel wyglądem przypomina plaster miodu i zbudowany został z naturalnych materiałów. Inicjatorzy mają nadzieję, iż zostanie on zasiedlony przez dziko żyjące pszczoły oraz inne owady zapylające.

Spółdzielnia również dumnie poinformowała o zakończeniu inicjatywy na swojej stronie na portalu społecznościowym. Wyjaśniono, że celem przedsięwzięcia było stworzenie lepszych warunków bytowania dla pszczół i innych owadów zapylających, takich jak motyle czy murarka ogrodowa. Zaproszono też szkoły i przedszkola do prowadzenia tam zajęć edukacyjnych. Inicjatywa spotkała się z dużym poparciem mieszkańców.

Na terenach zurbanizowanych pszczołom z roku na rok żyje się coraz gorzej, dlatego pszczele hotele cieszą się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Do budowy takiego schronienia wystarczy jedynie odrobina samozaparcia, bo samo wykonanie jest dość proste. W najprostszej postaci, taki domek wymaga jedynie kilku drewnianych belek z nawierconymi otworami. Można tam dodatkowo umieścić słomę lub pędy roślin. Tak wykonaną konstrukcję można umieścić na drzewie lub ścianie budynku w zacisznym miejscu.

Od 2013 roku Greenpeace postawił w Polsce ponad 100 hoteli w 16 miastach Polski, natomiast w ramach kampanii udostępniono wtedy instrukcję budowy różnych modeli hoteli, dzięki czemu każdy z nas może zbudować owadom taki domek nawet na prywatnym balkonie.

Opracowano na postawie:

oto panorama.pl, Teraz hotel dla owadów, a wiosną łąka kwietna., http://otopanorama.pl/teraz-hotel-dla-owadow-a-wiosna-laka-kwietna/, Data publikacji: 2017.12.05, Data odczytu: 2018.01.04Liczba wyświetleń artykułu: 3203

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Bastani – perskie lody szafranowe

Piernik sułtański

Chleb z szafranem i miodem

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom