Portal Pszczelarski

Gdy zginie ostatnia z pszczół

Na zdjęciu: martwa pszczoła. Źródło zdjęcia: modernfarmer.com/2013/05/why-are-the-bees-dying/

masowe ginięcie pszczół zapylanie roślin

Gdy zginie ostatnia z pszczół

Tytuł bardzo katastroficzny, ale jak najbardziej realny. Pszczoły są obecnie uważane za gatunek wymierający. Narażone są na wiele czynników powodujących ich osłabienie i prowadzące do wymierania. Jeśli człowiek nie ograniczy swojej ingerencji w naturę, może się okazać, że pszczoły staną się gatunkiem na wymarciu. Co wtedy?

Po pierwsze – możemy zapomnieć o wysokiej jakości, naturalnym miodzie. Do tej pory ludzie nie wymyślili bowiem urządzenia czy maszyny, które produkowałyby miód w taki sam sposób, w jaki czynią to pszczoły. Sztuczne miody mają zupełnie inną konsystencję, inne wartości odżywcze i nie czuć w nich ulowego, jakże pożytecznego klimatu. Jeśli wyginą pszczoły, stracimy więc też bezpowrotnie wszystkie wytwarzane przez nie produkty.

Jednak wbrew pozorom, to nie brak miodu powinien nas martwić najbardziej. Bez niego jakoś da się żyć. Pamiętajmy, że pszczoły są jednymi z najważniejszych zapylaczy. Zapylają masowo także powierzchnie uprawne, pola i sady owocowe. Jeśli nie będzie pszczół, wiele roślin również wyginie, gdyż nie będzie miał ich kto zapylać. Jest to problem, który od lat jest podnoszony nie tylko przez pszczelarzy, ale też przez liczne organizacje zajmujące się ochroną środowiska naturalnego i ekologią. Co prawda ludzie wpadli już na genialny pomysł w postaci sztucznej pszczoły. Co więcej, prace nad stworzeniem takiego pszczelego robota są już dość mocno zaawansowane. Jednak jakoś trudno uwierzyć, by takie sztuczne pszczoły mogłyby zastąpić miliardy pszczół, które teraz zapylają z powodzeniem rośliny pod każdą szerokością geograficzną.

Zobacz również:

Sztuczna pszczoła

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

Przyczyny ginięcia pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3955

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.