Portal Pszczelarski

Miody z doliny rzeki Bzury wpisano na Listę Produktów Tradycyjnych

Nabierak do miodu z miodem.

pszczelarstwo łódzkie Miody z doliny rzeki Bzury Lista Produktów Tradycyjnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi ogłosiło, że w dniu 30 listopada 2017 r. wpisano na Listę Produktów Tradycyjnych miody produkowane w okolicach doliny rzeki Bzury. Jest to kolejny po "Chlebie Łęczyckim" produkt z terenu powiatu łęczyckiego.

Jak czytamy w notatce informacyjnej Ministerstwa, na terenach powiatu łęczyckiego występuje niepowtarzalny mikroklimat. Dolina jest silnie zatorfiona, pokryta roślinnością łąkową i ziołoroślami. Mieszkańcy od dawna korzystają z darów natury i od wielu pokoleń zajmują się bartnictwem.

Regionalny miód jest pozyskiwany głównie z okolicznych łąk i spadzi lasu liściastego. Sposób jego pozyskiwania jest nadal tradycyjny, ale z wykorzystaniem dobrodziejstw postępu technologicznego. Regionalny miody pozyskuje się na zimno, krystalizacja przebiega w sposób naturalny.

Poza zajmowaniem się pszczołami, okoliczni mieszkańcy kultywują swoje tradycje na przykład poprzez cykliczne święto "Jak pszczoły do ula". Na uroczystości prezentowane są produkty pszczele, wyroby kulinarne, prowadzone są warsztaty i wykłady dla dzieci i młodzieży.

Opracowano na podstawie:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Miody z doliny rzeki Bzury, http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-lodzkie/Miody-z-doliny-rzeki-Bzury, Data odczytu: 2017.12.31



Liczba wyświetleń artykułu: 1502

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-01-04 20:17:31

Gratuluję! :)



  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Mały chrząszcz ulowy – wielki szkodnik pszczół

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Zgnilec złośliwy (zgnilec amerykański) - Paenibacillus larvae

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Szaszłyki z marynatą miodową

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski