Portal Pszczelarski

Zniszczone ule w Tomicach 2017

pszczelarstwo mazowieckie zniszczone ule zniszczone ule w Tomicach Tomice

Policja z komisariatu w Górze Kalwarii poszukuje sprawcy lub sprawców aktu wandalizmu, którego skutkiem było zabicie siedmiu rodzin pszczelich. Do zdarzenia doszło w miejscowości Tomice (województwo mazowieckie), na terenie należącym do Lasów Państwowych. 

26 grudnia 2017 r. do komisariatu w Górze Kalwarii zgłosił się pszczelarz, który zawiadomił policjantów o zniszczeniu przez nieznanego sprawce jego siedmiu uli. W wyniku połamania ścianek pni pszczelich oraz wyrzucenia ramek z zawartością, owady znalazły się na ziemi. Prawdopodobnie w wyniku wychłodzenia lub uszkodzeń owady zginęły.

Dla każdego hodowcy strata nawet jednej rodziny pszczelej jest niezwykle odczuwalna. Utrzymanie pszczół w dobrej formie, szczególnie w okresie zimowym jest bardzo trudne i wymaga włożenia ogromu pracy. Ponadto od kilku lat głośno mówi się o niebezpieczeństwach jakie niesie za sobą stopniowe wymieranie owadów zapylających. Dlatego tak bardzo bulwersuje fakt bezsensowego zabijania tych jakże pożytecznych owadów.

Każdy akt wandalizmu powinien być piętnowany, a tym bardziej, jeżeli jest on wymierzony w tak bezbronne istoty jak owady. Dlatego też, każda osoba, która może pomóc w odnalezieniu sprawcy proszona jest o kontakt z komisariatem policji w Górze Kalwarii.

Opracowano na podstawie:

Warszawa w pigułce, Zabił siedem pszczelich rodzin. Policja szuka świadków., https://warszawawpigulce.pl/zabil-siedem-pszczelich-rodzin-policja-szuka-swiadkow/, Data publikacji: 2017.12.27, Data odczytu: 2017.12.29Liczba wyświetleń artykułu: 1280

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.