Portal Pszczelarski

Zniszczone ule w Tomicach 2017

pszczelarstwo mazowieckie zniszczone ule zniszczone ule w Tomicach Tomice

Policja z komisariatu w Górze Kalwarii poszukuje sprawcy lub sprawców aktu wandalizmu, którego skutkiem było zabicie siedmiu rodzin pszczelich. Do zdarzenia doszło w miejscowości Tomice (województwo mazowieckie), na terenie należącym do Lasów Państwowych. 

26 grudnia 2017 r. do komisariatu w Górze Kalwarii zgłosił się pszczelarz, który zawiadomił policjantów o zniszczeniu przez nieznanego sprawce jego siedmiu uli. W wyniku połamania ścianek pni pszczelich oraz wyrzucenia ramek z zawartością, owady znalazły się na ziemi. Prawdopodobnie w wyniku wychłodzenia lub uszkodzeń owady zginęły.

Dla każdego hodowcy strata nawet jednej rodziny pszczelej jest niezwykle odczuwalna. Utrzymanie pszczół w dobrej formie, szczególnie w okresie zimowym jest bardzo trudne i wymaga włożenia ogromu pracy. Ponadto od kilku lat głośno mówi się o niebezpieczeństwach jakie niesie za sobą stopniowe wymieranie owadów zapylających. Dlatego tak bardzo bulwersuje fakt bezsensowego zabijania tych jakże pożytecznych owadów.

Każdy akt wandalizmu powinien być piętnowany, a tym bardziej, jeżeli jest on wymierzony w tak bezbronne istoty jak owady. Dlatego też, każda osoba, która może pomóc w odnalezieniu sprawcy proszona jest o kontakt z komisariatem policji w Górze Kalwarii.

Opracowano na podstawie:

Warszawa w pigułce, Zabił siedem pszczelich rodzin. Policja szuka świadków., https://warszawawpigulce.pl/zabil-siedem-pszczelich-rodzin-policja-szuka-swiadkow/, Data publikacji: 2017.12.27, Data odczytu: 2017.12.29Liczba wyświetleń artykułu: 1240

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim