Portal Pszczelarski

XXIX Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę - relacja

Matka Boska na Jasnej Górze.

pszczelarstwo w Polsce relacja z wydarzenia Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę Kazimierz Zaskórski Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie

W 2017 roku, już po raz dwudziesty dziewiąty, w dniach 6-7 grudnia odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną górę. Tradycyjnie, została ona poprzedzona Konferencją Pszczelarską w Częstochowie.

Inicjatywa została poparta przez Ministra Rozwoju Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgla, który objął 23. Konferencję Pszczelarska swoim honorowym patronatem. W trakcie konferencji wygłoszono pięć referatów dotyczących między innymi działań ministerstwa w tematyce pszczelarstwa polskiego, problemu stosowania środków ochrony roślin czy przyczyn zimowych strat rodzin pszczelich w latach 2006-2017. 

Biuro Prasowe Jasnej Góry już tego samego dnia zamieściło relację z przebiegu pielgrzymki, która w tym roku odbywała się pod hasłem "Pokładamy nadzieję w Panu". Centralnym punktem pielgrzymki była oczywiście msza święta w bazylice jasnogórskiej. Zebrani dziękowali za ubiegły rok oraz prosili o zdrowie dla pszczelarzy oraz dla rodzin pszczelich.

Wśród wypowiedzi obecnych często pojawiała się kwestia wielu strat i problemów jakie przyniósł pszczelarzom rok 2017. Przewodniczący Rady Polskiego Związku Pszczelarskiego zaznaczył, iż w ubiegłym sezonie większość pszczelarzy skupiło się głównie na odbudowywaniu rodzin pszczelich, a nie na pozyskiwaniu miodu. Natomiast Kazimierz Zaskórski – wiceprezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie podkreślił, iż sam stracił po zimie prawie 50% pasieki. 

Pielgrzymka zebrała na Jasnej Górze około 7 tysięcy pszczelarzy, co po raz kolejny pokazuje jak bardzo ta grupa jest wierna swojej tradycji. Sam Biskup Edward Białogłowski, krajowy duszpasterz rolników, podkreślał ogromne zaangażowanie pszczelarzy w czczenie święta swojego patrona.

Opracowano na podstawie:

Biuro Prasowe Jasna Góra, Pszczelarze pokładają nadzieję w Panu!, http://www.jasnagora.com/wydarzenie-11585, Data publikacji: 2017.12.07, Data odczytu: 2017.12.30



Liczba wyświetleń artykułu: 1096

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?