Portal Pszczelarski

ControlBee - Monitoring pasieki przy pomocy GPS

Pszczoły lecące do ula.

ControlBee monitoring pasieki pasieka

Firma ControlBee stworzyła innowacyjny system kontroli i ochrony pasieki - pierwszy polski czujnik GPS. Jest to specjalistyczne urządzenie, które rozpoznaje skale zagrożenia i powiadamia właściciela o ewentualnej próbie kradzieży czy zniszczenia ula.

Wynalazcy ControlBee - Adam Świątkowski i Kamil Goliszewski zapewniają, że nawet pszczelarstwo może wiele zyskać dzięki technicznym innowacjom. Jak informuje portal Ceny Rolnicze, prace nad urządzeniem trwały blisko dwa lata, w zakładzie w Elblągu powstało kilka prototypów wynalazku, a jeden z nich otrzymał nawet złoty medal w kategorii "innowacja" na międzynarodowych targach pszczelarskich w Korei Południowej.

ControlBee to małe urządzenie wielkości dwóch pudełek zapałek. Montuje się je wewnątrz ula. Jeżeli ul zostanie przesunięty lub przewrócony, zostaje aktywowany system komunikacji i namierzania. Czujnik jest zintegrowany z łatwą w obsłudze aplikacją, która szybko informuje właściciela o niepokojących sytuacjach.

Producenci zapewniają, że czujnik jest w 100% bezpieczny dla pszczół, ponieważ wysyła sygnał radiowy tylko w sytuacjach zagrożenia, a wbudowana bateria pozwala na nieprzerwaną pracę przez 12 miesięcy.

Producenci nie spoczywają na laurach, aktualnie ekipa pracuje nad systemem, który pozwoli monitorować płodność królowej i wykrywać groźne dla pszczół choroby. 

Opracowano na podstawie:

Ceny Rolnicze, Innowacyjny System Ochrony uli. Pszczelarze mają w końcu broń do walki ze złodziejami., https://www.cenyrolnicze.pl/technika-rolnicza/8911-innowacyjny-system-ochrony-uli-pszczelarze-maja-w-koncu-bron-do-walki-ze-zlodziejami, Data publikacji: 2017.12.22, Data odczytu: 2017.12.25

 Liczba wyświetleń artykułu: 3636

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16

2018-01-02 18:03:41

Nie wiem ile taki bajer kosztuje, ale fotopułapka wydaje się tańszym rozwiązaniem...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.