Portal Pszczelarski

ControlBee - Monitoring pasieki przy pomocy GPS

Pszczoły lecące do ula.

ControlBee monitoring pasieki pasieka

Firma ControlBee stworzyła innowacyjny system kontroli i ochrony pasieki - pierwszy polski czujnik GPS. Jest to specjalistyczne urządzenie, które rozpoznaje skale zagrożenia i powiadamia właściciela o ewentualnej próbie kradzieży czy zniszczenia ula.

Wynalazcy ControlBee - Adam Świątkowski i Kamil Goliszewski zapewniają, że nawet pszczelarstwo może wiele zyskać dzięki technicznym innowacjom. Jak informuje portal Ceny Rolnicze, prace nad urządzeniem trwały blisko dwa lata, w zakładzie w Elblągu powstało kilka prototypów wynalazku, a jeden z nich otrzymał nawet złoty medal w kategorii "innowacja" na międzynarodowych targach pszczelarskich w Korei Południowej.

ControlBee to małe urządzenie wielkości dwóch pudełek zapałek. Montuje się je wewnątrz ula. Jeżeli ul zostanie przesunięty lub przewrócony, zostaje aktywowany system komunikacji i namierzania. Czujnik jest zintegrowany z łatwą w obsłudze aplikacją, która szybko informuje właściciela o niepokojących sytuacjach.

Producenci zapewniają, że czujnik jest w 100% bezpieczny dla pszczół, ponieważ wysyła sygnał radiowy tylko w sytuacjach zagrożenia, a wbudowana bateria pozwala na nieprzerwaną pracę przez 12 miesięcy.

Producenci nie spoczywają na laurach, aktualnie ekipa pracuje nad systemem, który pozwoli monitorować płodność królowej i wykrywać groźne dla pszczół choroby. 

Opracowano na podstawie:

Ceny Rolnicze, Innowacyjny System Ochrony uli. Pszczelarze mają w końcu broń do walki ze złodziejami., https://www.cenyrolnicze.pl/technika-rolnicza/8911-innowacyjny-system-ochrony-uli-pszczelarze-maja-w-koncu-bron-do-walki-ze-zlodziejami, Data publikacji: 2017.12.22, Data odczytu: 2017.12.25

 Liczba wyświetleń artykułu: 3914

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2018-01-02 18:03:41

Nie wiem ile taki bajer kosztuje, ale fotopułapka wydaje się tańszym rozwiązaniem...  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Marchewkowe naleśniki z miodem

Gofry drożdżowe z jogurtem greckim i miodem o smaku truskawkowo-waniliowym

Lawendowe ciasto dyniowe

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem