Portal Pszczelarski

ControlBee - Monitoring pasieki przy pomocy GPS

Pszczoły lecące do ula.

ControlBee monitoring pasieki pasieka

Firma ControlBee stworzyła innowacyjny system kontroli i ochrony pasieki - pierwszy polski czujnik GPS. Jest to specjalistyczne urządzenie, które rozpoznaje skale zagrożenia i powiadamia właściciela o ewentualnej próbie kradzieży czy zniszczenia ula.

Wynalazcy ControlBee - Adam Świątkowski i Kamil Goliszewski zapewniają, że nawet pszczelarstwo może wiele zyskać dzięki technicznym innowacjom. Jak informuje portal Ceny Rolnicze, prace nad urządzeniem trwały blisko dwa lata, w zakładzie w Elblągu powstało kilka prototypów wynalazku, a jeden z nich otrzymał nawet złoty medal w kategorii "innowacja" na międzynarodowych targach pszczelarskich w Korei Południowej.

ControlBee to małe urządzenie wielkości dwóch pudełek zapałek. Montuje się je wewnątrz ula. Jeżeli ul zostanie przesunięty lub przewrócony, zostaje aktywowany system komunikacji i namierzania. Czujnik jest zintegrowany z łatwą w obsłudze aplikacją, która szybko informuje właściciela o niepokojących sytuacjach.

Producenci zapewniają, że czujnik jest w 100% bezpieczny dla pszczół, ponieważ wysyła sygnał radiowy tylko w sytuacjach zagrożenia, a wbudowana bateria pozwala na nieprzerwaną pracę przez 12 miesięcy.

Producenci nie spoczywają na laurach, aktualnie ekipa pracuje nad systemem, który pozwoli monitorować płodność królowej i wykrywać groźne dla pszczół choroby. 

Opracowano na podstawie:

Ceny Rolnicze, Innowacyjny System Ochrony uli. Pszczelarze mają w końcu broń do walki ze złodziejami., https://www.cenyrolnicze.pl/technika-rolnicza/8911-innowacyjny-system-ochrony-uli-pszczelarze-maja-w-koncu-bron-do-walki-ze-zlodziejami, Data publikacji: 2017.12.22, Data odczytu: 2017.12.25

 Liczba wyświetleń artykułu: 4156

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2018-01-02 18:03:41

Nie wiem ile taki bajer kosztuje, ale fotopułapka wydaje się tańszym rozwiązaniem...  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie