Portal Pszczelarski

ControlBee - Monitoring pasieki przy pomocy GPS

Pszczoły lecące do ula.

ControlBee monitoring pasieki pasieka

Firma ControlBee stworzyła innowacyjny system kontroli i ochrony pasieki - pierwszy polski czujnik GPS. Jest to specjalistyczne urządzenie, które rozpoznaje skale zagrożenia i powiadamia właściciela o ewentualnej próbie kradzieży czy zniszczenia ula.

Wynalazcy ControlBee - Adam Świątkowski i Kamil Goliszewski zapewniają, że nawet pszczelarstwo może wiele zyskać dzięki technicznym innowacjom. Jak informuje portal Ceny Rolnicze, prace nad urządzeniem trwały blisko dwa lata, w zakładzie w Elblągu powstało kilka prototypów wynalazku, a jeden z nich otrzymał nawet złoty medal w kategorii "innowacja" na międzynarodowych targach pszczelarskich w Korei Południowej.

ControlBee to małe urządzenie wielkości dwóch pudełek zapałek. Montuje się je wewnątrz ula. Jeżeli ul zostanie przesunięty lub przewrócony, zostaje aktywowany system komunikacji i namierzania. Czujnik jest zintegrowany z łatwą w obsłudze aplikacją, która szybko informuje właściciela o niepokojących sytuacjach.

Producenci zapewniają, że czujnik jest w 100% bezpieczny dla pszczół, ponieważ wysyła sygnał radiowy tylko w sytuacjach zagrożenia, a wbudowana bateria pozwala na nieprzerwaną pracę przez 12 miesięcy.

Producenci nie spoczywają na laurach, aktualnie ekipa pracuje nad systemem, który pozwoli monitorować płodność królowej i wykrywać groźne dla pszczół choroby. 

Opracowano na podstawie:

Ceny Rolnicze, Innowacyjny System Ochrony uli. Pszczelarze mają w końcu broń do walki ze złodziejami., https://www.cenyrolnicze.pl/technika-rolnicza/8911-innowacyjny-system-ochrony-uli-pszczelarze-maja-w-koncu-bron-do-walki-ze-zlodziejami, Data publikacji: 2017.12.22, Data odczytu: 2017.12.25

 Liczba wyświetleń artykułu: 4885

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2018-01-02 18:03:41

Nie wiem ile taki bajer kosztuje, ale fotopułapka wydaje się tańszym rozwiązaniem...  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Bigos z miodem

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Kukurydziane bułeczki z miodem

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą