Portal Pszczelarski

Podstawowy przegląd czynników wpływających na prawidłową zimowlę pszczół

zimowla pszczół

Od kilku lat zauważa się rosnący odsetek strat zimowych. W niektórych regionach osypy zimowe dochodzą nawet do 30%. Szacuje się, że od 5 do 10% straty po okresie zimy, należy zaliczyć do standardowego ubytku i traktować jako "ryzyko zawodowe". Aby zminimalizować wielkość osypu należy jak najlepiej przygotować rodziny pszczele do zimowli.

Do najważniejszych czynników mających wpływ na prawidłowe przezimowanie rodzin należy zaliczyć przede wszystkim: ilość i jakość zapasu zimowego – tu od kilku lat sprawdzają się pokarmy sztuczne, tradycyjnie robiony syrop cukrowy oraz niezmiennie miód naturalny. Poza tym należy zadbać o odpowiedni wiek robotnic oraz nie za wysoki poziom wilgoci w ulu. Niesprzyjającymi warunkami są również niedobory pyłku, późnojesienna obecność czerwiu, a także występowanie warrozy.

Jeżeli po okresie zimowli, pszczoły nie wykazują objawów chorobowych, a obserwacja ich zachowania pozwala wytypować osłabione rodziny, należy przystąpić do ich ratowania. Sposobów ratowania jest wiele, do najczęściej stosowanych należy: łączenie rodzin słabych z silniejszymi, uzupełnienie pokarmu, ocieplenie gniazda oraz odpowiednie wyregulowanie wentylacji.

Opracowano na podstawie:

Pasieka, Wiosenne ratowanie rodzin osłabionych w trakcie zimowli, http://pasieka24.pl/http://pasieka24.pl/index.php/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/156-pasieka-1-2018/1744-wiosenne-ratowanie-rodzin-oslabionych-w-trakcie-zimowli, Data odczytu: 2017.12.25

Czytaj również:

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Jaki pokarm dla pszczół wybrać na zimę?



Liczba wyświetleń artykułu: 2723

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Nan-e qandi

Piernik sułtański

Chleb z szafranem i miodem