Portal Pszczelarski

Pszczoły w styczniu

Co słychać w ulu? 

Rodzina chroni się przed chłodem, tworząc kłąb. W jego centrum znajduje się matka. Tam też jest najcieplej, temperatura wynosi ponad 20 stop. Celsjusza. Kłąb ma kulisty kształt, co minimalizuje stratę ciepła. Pszczoły znajdujące się dalej od środka kłębu, „marzną”. Aby się rozgrzać, przeciskają się do jego wnętrza, wypychając na zewnątrz „rozgrzane” osobniki. Dzięki takiej nieustannej „przepychance” młode i zdrowe pszczoły są w stanie przetrwać zimę.

Co robi matka matka pszczela? 

Zimą matka nie przerywa czerwienia. Może składać jaja, z których rozwinie się czerw. Jeśli warunki atmosferyczne są dobre, a w ulu jest ciepło, robotnice odchowają czerw. Obecnie, gdy z powodu globalnego ocieplenia zimą występują też cieplejsze okresy, wychów czerwiu w miesiącach zimowych nie jest zjawiskiem nadzwyczajnym. Trzeba jednak pamiętać, że podczas zimowli taka rodzina musi mieć zapewniony pokarm. Gdy warunki zewnętrze są niekorzystne i wychów czerwu może się nie udać, robotnice zjadają jaja.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2911

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół car: T

Klon tatarski – roślina miododajna

Jak kupić dobry miód?

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Domowa musztarda z miodem

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi