Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu szczawiowego
Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu szczawiowego
Stosowanie kwasu szczawiowego do zwalczania warrozy wymaga zastosowania wszelkich środków ostrożności, które mają na celu ochronę zdrowia nie tylko pszczół, ale też samego pszczelarza.
Do zwalczania Varroa destructor stosowane są roztwory kwasu szczawiowego o dużym stężeniu, trzeba więc pamiętać o odpowiednim ubraniu ochronnym, aby roztwór nie miał kontaktu ze skórą. Konieczne są też rękawice, specjalne okulary i maski przeciwpyłowe. Kto zabiera się do odkażania kwasem szczawiowym bez tych zabezpieczeń, wykazuje się szczególną bezmyślnością i naraża swoje zdrowie na szwank.
Kwas szczawiowy można stosować w formie opryskiwania roztworem lub parowania. Ten drugi sposób odkażania można wykonać za pomocą gotowych urządzeń lub wykonanych domowymi sposobami odkażaczy. Podczas odparowywania pszczelarz powinien chronić drogi oddechowe za pomocą maski z wielogazowym pochłaniaczem. Wbrew pozorom, nie jest to zabezpieczenie stosowane na wyrost.
Stosując kwas szczawiowy musimy też pamiętać, by walcząc ze szkodliwym roztoczem nie zrobić przy okazji krzywdy rodzinie pszczelej. Chodzi przede wszystkim o nadużywanie substancji leczniczej – jeśli nie będziemy stosować się do ścisłych zaleceń, możemy sprawić, że pszczoły pod wpływem nadmiaru oparów zaczną zachowywać się nienaturalnie. Będą pobudzone, zaczną nadmiernie sprzątać gniazdo, co pozbawi je sporej ilości energii. W tej sytuacji mogą nie przeżyć do wiosny, a więc całe leczenie pójdzie na marne. Warto więc zastosować się do podstawowej zasady – kwas szczawiowy można po raz kolejny zastosować dopiero trzy miesiące po poprzedniej aplikacji tego produktu leczniczego.
Opracowano na podstawie:
Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich, „Życie Weterynaryjne” 2010, nr 7, s. 587
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 8362
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!