Portal Pszczelarski

Projekt Znajdź trzmiela wśród finalistów Quarry Life Award 2018

Quarry Life Award Stowarzyszenie Natura i Człowiek Grupa Górażdże Marcin Sikora trzmiel znajdź trzmiela

Zakończył się pierwszy etap międzynarodowego konkursu przyrodniczego Quarry Life Award, który w 2018 roku będzie realizowany w kopalniach Grupy Górażdże. Spośród 19 zgłoszonych propozycji projektów jury wybrało 6 najciekawszych. Celem konkursu jest promocja unikatowych walorów przyrodniczych kopalni surowców mineralnych oraz ochrona bioróżnorodności tych terenów. Do udziału w aktualnej, 4. edycji po raz pierwszy zaproszono również szkoły podstawowe.

- Poprzez udział w konkursie Quarry Life Award chcemy pokazać uczniom, jak bogata i różnorodna może być przyroda na terenie kopalni. Mieszkamy w pobliżu Kopalni Wapienia "Górażdże", ale tak naprawdę nie do końca ją znamy. Naszym celem będzie pokazanie dzieciom tego interesującego świata. W ramach projektu zostanie przeprowadzona sesja zdjęciowa oraz plenery malarskie, a powstałe prace zostaną zaprezentowane podczas wernisażu zorganizowanego dla wszystkich mieszkańców wsi Górażdże. Projekt startuje w kategorii projektów społecznych – wyjaśnia Halina Pryjda, dyrektor Stowarzyszeniowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Górażdżach.

Projekty społeczne to nowość aktualnej edycji, która obok środowisk naukowo-akademickich przewiduje również zaangażowanie i udział społeczności lokalnych, w tym szkół. - Koncern HeidelbergCement, który jest inicjatorem konkursu w ponad 20 krajach na całym świecie dostrzega wpływ, jaką młode pokolenie będzie miało na naszą przyszłość, również w odniesieniu do przyrody, która nas otacza. O tym, czym jest bioróżnorodność oraz jak ją chronić trzeba mówić od najmłodszych lat. Konkurs Quarry Life Award stwarza taką możliwość, dlatego cieszy nas duże zaangażowanie szkół sąsiadujących z naszymi kopalniami, które w tej edycji zgłosiły wiele ciekawych projektów – mówi Małgorzata Dąbrowska, koordynator polskiej edycji konkursu.

Wśród głównych założeń Quarry Life Award pozostają jednak popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych i pogłębianie wiedzy na temat bioróżnorodności terenów kopalnianych. W tym roku w kategorii projektów naukowo-badawczych było aż 9 zgłoszeń. Społeczny monitoring trzmieli oraz przywrócenie warunków sukcesji w kopalni Nowogród Bobrzański dzięki rekultywacji biologicznej to tylko niektóre ze zgłoszonych projektów wytypowanych do kolejnego etapu – realizacji w kopalniach. Uwagę jury przykuł także projekt zespołu Anny Łazuki z Uniwersytetu Śląskiego, w ramach którego w Kopalni Wapienia "Górażdże" zostanie przeprowadzona inwentaryzacja przedstawicieli entomo- i arachnofauny (owadów i pająków).

- Do tej pory żadna z tych grup nie była badana w kopalni, a dobrze byłoby sprawdzić, czy w kamieniołomie nie występują chronione gatunki, które świetnie odnajdują się na tego typu terenach. W tym celu nasz zespół dokona inwentaryzacji napotkanych gatunków. Opiszemy je, dodając kolejne miejsca występowania – mówi Anna Łazuka. - Udział w konkursie daje możliwość połączenia pracy zawodowej z hobby i zaspokojenia ciekawości – jak zmiany antropogeniczne wpływają na środowisko, czy gatunki, które kiedyś tam żyły, są zastępowane przez nowe i wreszcie wykazania, że nie zawsze obszary zurbanizowane, zmienione przez człowieka, są zupełnie pozbawione przyrody. To pierwszy raz, kiedy biorę udział w konkursie Quarry Life Award i jestem bardzo ciekawa wyników naszych badań – dodaje pomysłodawca i koordynator projektu.

W ramach udziału w konkursie uczestnicy mają niepowtarzalną szansę przeprowadzenia badań na terenach, które zwykle pozostają niedostępne dla osób niebędących pracownikami kopalni. To także szansa na wysokie nagrody pieniężne. Rywalizacja toczy się na szczeblu krajowym, gdzie pula nagród wynosi 15 000 euro oraz międzynarodowym – z pulą nagród w wysokości 80 000 euro. W edycjach krajowych można wygrać od 2 500 euro (II miejsce) do 5 000 euro (za I miejsce) w obu kategoriach tematycznych. Pełny przebieg realizacji projektów konkursowych będzie można śledzić na stronie www.quarrylifeaward.com od stycznia 2018 roku.

Finaliści:
a) w kategorii projektów społecznych:

  • Znajdź trzmiela – społeczny monitoring w służbie ochrony bioróżnorodności Kopalni Wapienia Górażdże, Stowarzyszenie Natura i Człowiek, lider: Marcin Sikora, zespół: członkowie Stowarzyszenia Natura i Człowiek
  • Z pędzlem i obiektywem w Kopalni Wapienia "Górażdże", Szkoła Podstawowa w Górażdżach, lider: Halina Pryjda, zespół: nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Górażdżach
  • Poznając przyrodę odkryjesz fascynujący świat, Zespół Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze, lider: Danuta Skrzypczak, zespół: nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze

b) w kategorii projektów naukowo-badawczych: 

  • Środowiskowe uwarunkowania sukcesji w kopalniach kruszyw mineralnych jako podstawa ich rekultywacji, lider: Tadeusz Molenda, Uniwersytet Śląski
  • Kompleksowa inwentaryzacja entomo- i arachnofauny kamieniołomu wapienia "Górażdże", lider: Anna Łazuka, Uniwersytet Śląski (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
  • Przywrócenie warunków sukcesji w kopalni Nowogród Bobrzański dzięki rekultywacji biologicznej, lider: Michał Dudek, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

Czytaj również:

Quarry Life Award - cele, założenia i korzyści

Małgorzata Dąbrowska

Małgorzata Dąbrowska

Autorka tekstów

Grupa Górażdże. Koordynator polskiej edycji Quarry Life Award

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1643

Komentarze z forum pszczelarskiego

Antoni

2017-12-27 16:54:43

Takie informacje to aż miło czytać. Widać, że każdy pomysł Stowarzyszenia spotyka się z entuzjazmem ze strony jury. I dobrze!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.