Portal Pszczelarski

Coraz więcej zastosowań jadu pszczelego w medycynie

pszczelarstwo w Polsce jad pszczeli zastosowanie jadu pszczelego apitoksynoterapia terapia jadem pszczelim

Terapia jadem pszczelim, zwana apitoksynoterapią, zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno w medycynie niekonwencjonalnej, jak i w przemyśle kosmetycznym. Coraz więcej producentów interesuje się jadem pszczelim, jako składnikiem leków czy kosmetyków.

Portal Polska Mówi powołuje się na ankietę jaka została rozpisana wśród pszczelarzy z całego świata. Ankieta ta wykazała, iż 58% pszczelarzy zauważyło pozytywne działanie pracy w swoich pasiekach na leczenie reumatyzmu. W krajach europejskich, jad pszczeli nadal ma stosunkowo małe zastosowanie, ale już na przykład w Azji z powodzeniem stosuje się go w połączeniu z innymi metodami, na przykład z akupunkturą. Z kolei w USA stosowany jest on w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Jak wskazują naukowcy, apitoksynoterapia jest wyjątkowo skuteczna w leczeniu reumatycznego zapalenia, zwyrodnienia stawów czy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Ponadto, jad pszczeli pomaga w leczeniu błony śluzowej języka, parodontozy, gojenia się ran i blizn pooperacyjnych. Pozytywne działanie zauważa się także w terapii leczenia cukrzycy, gruźlicy, przy wycięczeniu organizmu, przy schorzeniach serca, wątroby, nerek, a nawet przy wszelkich chorobach zakaźnych.

Jad pszczeli stosuje się w formie maści, zastrzyków, a także w postaci bezpośrednich iniekcji żądłami pszczół. Niestety, pomimo pozytywnych wyników tego typu terapia nadal jest elementem medycyny niekonwencjonalnej i każdorazowo powinna być stosowana pod nadzorem lekarza.

Pozytywne działanie jadu pszczelego wynika najprawdopodobniej z zawartości wielu różnych substancji i ich kompleksowego działania. Znamienny jest fakt, iż do tej pory nie rozpoznano nadal wszystkich substancji wchodzących w skład jadu pszczelego, jednak wiadomo, że jest ich ponad 40.

Opracowano na podstawie:

Polska Mówi, Jad pszczeli kontra choroby, http://www.polskamowi.pl/zdrowie/jad-pszczeli-kontra-choroby/, Data publikacji: 2017.12.19, Data odczytu: 2017.12.21

Czytaj również:

Jad pszczół i walka z rakiem

Produkcja jadu pszczelego przez pszczoły miodne

Jad pszczeli - zastosowanie, leczenie, właściwości



Liczba wyświetleń artykułu: 3364

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Bastani – perskie lody szafranowe

Piernik sułtański

Chleb z szafranem i miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.