Portal Pszczelarski

Postępy w pracach nad polską sztuczną pszczołą

pszczelarstwo w Polsce B-droid sztuczna pszczoła Politechnika Warszawska Rafał Dalewski

W Politechnice Warszawskiej opracowano już jakiś czas temu innowacyjny wynalazek - B-Droid. Wygląda on jak mały samochodzik z wysięgnikiem, a działa prawie jak prawdziwa pszczoła!

Na portalu wyborcza.pl możemy się zapoznać z wywiadem, przeprowadzonym z doktorem inżynierem Rafałem Dalewskim, pomysłodawcą tak zwanej "sztucznej pszczoły". Pomysł został zainicjowany tym, iż od początku XXI wieku choroby pszczół są coraz powszechniejsze. Populacja owadów zapylających zmniejsza się w zatrważającym tempie i w pewnym momencie na prawde może zabraknąć owadów do zapylenia wszystkich roślin.

"B-Droid" w pierwszej fazie projektowania był dronem , jednak okazało się, że wersja jeżdząca jest bardziej dokładna. Aktualnie posiada on dwie kamery, dzięki którym jest w stanie sam znaleźć kwiaty, ustalić ich pozycję, a za pomocą specjalnego wysięgnika może również pobierać pyłek i przenosić go na inne rośliny. "B-Droid" potrafi zapylić nawet 2 kwiaty w ciągu sekundy.

Rafał Dalewski zaznacza, iż prace nad "sztuczną pszczołą" trają od 8 lat, a kolejne wersje są nadal udoskonalane, zarówno pod względem technicznym jak i pod względem dostosowania funkcji do konkretnych potrzeb przyszłych użytkowników.

Koleją fazą testów jest współpraca z firmą australijska, która będzie wdrażała polski wynalazek przy uprawie pomidorów. Wszyscy są jednak zgodni, że nawet najlesza wersja robota-pszczoły nie zastąpi pracy żywych owadów.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza.pl, Sztuczna pszczoła na kółkach szansą na rewolucję w rolnictwie. Niezwykłe urządzenie z Politechniki Warszawskiej otwarte, http://wyborcza.pl/Jutronauci/10,160053,22790309,sztuczna-pszczola-na-kolkach-szansa-na-rewolucje-w-rolnictwie.html, Data publikacji: 2017.12.15, Data odczytu 2017.12.16

Czytaj również:

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślin

Latająca sztuczna pszczoła z Politechniki Warszawskiej

Projekt polskiej sztucznej pszczoły potrzebuje inwestora



Liczba wyświetleń artykułu: 1163

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.