Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Trzmiele wybierają kwiaty używając niewidocznych wzorców ciepła

pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii trzmiel kolory rozpoznawane przez trzmiele kolory rozpoznawane przez pszczoły

Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu, wykazały, że szeroka gama kwiatów produkuje nie tylko sygnały, które widzimy i wąchamy, ale także te niewidoczne, takie jak ciepło. 

W świecie interakcji kwiat-zapylacz, ciepło ma nie tylko funkcje podtrzymujące życie, ale może również być częścią bogatej różnorodności sensorycznych drogowskazów używanych przez kwiaty do dostarczania owadom zapylającym rozmaitych danych. 

Większość badanych kwiatów, w tym wiele pospolitych gatunków, takich jak maki i stokrotki, miała złożone wzorce ciepła na płatkach. Wzorce te są odzwierciedleniem, widocznych dla nas wzorów barw. Badania Uniwersytetu wykazały, że wzory cieplne były o 4-5 °C cieplejsze niż reszta kwiatu. Zdarzało się jednak, że wzory niektórych gatunków były nawet o 11° C cieplejsze.

Bristolscy naukowcy stworzyli sztuczne kwiaty, które odzwierciedlały wzory ciepła, ale nie posiadały odpowiedników kolorystycznych. Stwierdzono, że trzmiele, które odwiedzają szeroką gamę różnych kwiatów, mogą korzystać z tych wzorów, aby odróżnić różne kwiaty i pożytki, które zapewniają. 

Główny autor badań, dr Heather Whitney z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu w Bristolu, powiedziała: Wiadomo, że obecność wielu sygnałów na kwiatach zwiększa zdolność pszczół do wydajnego żerowania, maksymalizując ilość spożywanych pokarmów. 

Co więcej, zmiany klimatyczne mogą mieć dodatkowy nieprzewidziany wcześniej wpływ na interakcje pszczół z kwiatami, poprzez zakłócanie tych ukrytych wzorców cieplnych.
Badania Uniwersytetu zostały opublikowane w piśmie eLife.

Opracowano na podstawie:

University of Bristol, Bees use invisible heat patterns to choose flowers, http://bristol.ac.uk/news/2017/december/flowers-heat-patterns-.html, data publikacji: 2017.12.19, data odczytu: 2017.12.20
Zobacz również: https://elifesciences.org/articles/31262Liczba wyświetleń artykułu: 631

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

ToSieNosi.eu
Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków
ToSieNosi.eu

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.