Portal Pszczelarski

W Nysie powstanie mini muzeum pszczelarstwa

pszczelarstwo opolskie muzeum pszczelarstwa muzeum pszczelarstwa w Nysie Nysa Kazimierz Micuła Jerzy Duda Koło Pszczelarzy w Nysie

W Nysie - przy Zespole Szkół Powiatowych i Placówek (tak zwany "Rolnik") - powstanie niewielkie muzeum pszczelarstwa. Szkoła ma bogatą tradycję związaną z hodowlą pszczół. W historii szkoły zapisał się profesor Kazimierz Micuła, który w okresie powojennym szerzył na terenie powiatu tradycje pszczelarskie.

Między innymi z tego powodu władze szkoły postanowiły wdrożyć nowy projekt w życie. Dyrektor nyskiej szkoły - pan Tomasz Jazienicki, będąc gościem Radia Opole, opowiedział o postępach w pracach nad stworzeniem muzeum.

Rewitalizacja przyszkolnego parku została zainicjowana w kwietniu tego roku. Władze szkoły, po konsultacji ze Starostwem Powiatowym w Nysie oraz z Nyskim Kołem Pszczelarzy postanowiły zagospodarować tereny wokół szkoły między innymi poprzez ustawienie, wzdłuż głównej alejki parku, różnych gatunków zabytkowych uli. Pan Tomasz Jazienicki poinformował, iż szkoła dostała już od starostwa sadzonki drzew, krzewów i małych roślin, aby pszczoły miały skąd pobierać pożytki.

Dodatkowo, utworzona zostanie szkółka krzewów miododajnych, którą będą się zajmować uczniowie szkoły. Planuje się, aby krzewy te, były później wysadzane na terenie całego powiatu nyskiego.

Prezes Koła Pszczelarzy w Nysie - pan Jerzy Duda - podkreśla znaczenie tego projektu. Zmniejszający się z każdym rokiem wskaźnik bioróżnorodności w powiecie powoduje, iż w okresie letnim pszczoły nie mają dostępu do roślin kwitnących, natomiast rewitalizacja parku, dzięki posadzeniu większej ilości takich roślin, może być receptą na ten stan rzeczy.

Opracowano na podstawie:

Radio Opole, W Nysie będzie małe muzeum pszczelarstwa. Powstanie przy „Rolniku”, http://radio.opole.pl/100,222513,w-nysie-bedzie-male-muzeum-pszczelarstwa-powstan, Data publikacji: 2017.12.18, Data odczytu: 2017.12.18Liczba wyświetleń artykułu: 1367

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Zostań bohaterem pszczół

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kaczka z pieczarkami i miodem

Herbatka z miodem na przeziębienie

Pasta miodowo-miętowa