Portal Pszczelarski

W Nysie powstanie mini muzeum pszczelarstwa

pszczelarstwo opolskie muzeum pszczelarstwa muzeum pszczelarstwa w Nysie Nysa Kazimierz Micuła Jerzy Duda Koło Pszczelarzy w Nysie

W Nysie - przy Zespole Szkół Powiatowych i Placówek (tak zwany "Rolnik") - powstanie niewielkie muzeum pszczelarstwa. Szkoła ma bogatą tradycję związaną z hodowlą pszczół. W historii szkoły zapisał się profesor Kazimierz Micuła, który w okresie powojennym szerzył na terenie powiatu tradycje pszczelarskie.

Między innymi z tego powodu władze szkoły postanowiły wdrożyć nowy projekt w życie. Dyrektor nyskiej szkoły - pan Tomasz Jazienicki, będąc gościem Radia Opole, opowiedział o postępach w pracach nad stworzeniem muzeum.

Rewitalizacja przyszkolnego parku została zainicjowana w kwietniu tego roku. Władze szkoły, po konsultacji ze Starostwem Powiatowym w Nysie oraz z Nyskim Kołem Pszczelarzy postanowiły zagospodarować tereny wokół szkoły między innymi poprzez ustawienie, wzdłuż głównej alejki parku, różnych gatunków zabytkowych uli. Pan Tomasz Jazienicki poinformował, iż szkoła dostała już od starostwa sadzonki drzew, krzewów i małych roślin, aby pszczoły miały skąd pobierać pożytki.

Dodatkowo, utworzona zostanie szkółka krzewów miododajnych, którą będą się zajmować uczniowie szkoły. Planuje się, aby krzewy te, były później wysadzane na terenie całego powiatu nyskiego.

Prezes Koła Pszczelarzy w Nysie - pan Jerzy Duda - podkreśla znaczenie tego projektu. Zmniejszający się z każdym rokiem wskaźnik bioróżnorodności w powiecie powoduje, iż w okresie letnim pszczoły nie mają dostępu do roślin kwitnących, natomiast rewitalizacja parku, dzięki posadzeniu większej ilości takich roślin, może być receptą na ten stan rzeczy.

Opracowano na podstawie:

Radio Opole, W Nysie będzie małe muzeum pszczelarstwa. Powstanie przy „Rolniku”, http://radio.opole.pl/100,222513,w-nysie-bedzie-male-muzeum-pszczelarstwa-powstan, Data publikacji: 2017.12.18, Data odczytu: 2017.12.18Liczba wyświetleń artykułu: 968

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.