Portal Pszczelarski

W Nysie powstanie mini muzeum pszczelarstwa

pszczelarstwo opolskie muzeum pszczelarstwa muzeum pszczelarstwa w Nysie Nysa Kazimierz Micuła Jerzy Duda Koło Pszczelarzy w Nysie

W Nysie - przy Zespole Szkół Powiatowych i Placówek (tak zwany "Rolnik") - powstanie niewielkie muzeum pszczelarstwa. Szkoła ma bogatą tradycję związaną z hodowlą pszczół. W historii szkoły zapisał się profesor Kazimierz Micuła, który w okresie powojennym szerzył na terenie powiatu tradycje pszczelarskie.

Między innymi z tego powodu władze szkoły postanowiły wdrożyć nowy projekt w życie. Dyrektor nyskiej szkoły - pan Tomasz Jazienicki, będąc gościem Radia Opole, opowiedział o postępach w pracach nad stworzeniem muzeum.

Rewitalizacja przyszkolnego parku została zainicjowana w kwietniu tego roku. Władze szkoły, po konsultacji ze Starostwem Powiatowym w Nysie oraz z Nyskim Kołem Pszczelarzy postanowiły zagospodarować tereny wokół szkoły między innymi poprzez ustawienie, wzdłuż głównej alejki parku, różnych gatunków zabytkowych uli. Pan Tomasz Jazienicki poinformował, iż szkoła dostała już od starostwa sadzonki drzew, krzewów i małych roślin, aby pszczoły miały skąd pobierać pożytki.

Dodatkowo, utworzona zostanie szkółka krzewów miododajnych, którą będą się zajmować uczniowie szkoły. Planuje się, aby krzewy te, były później wysadzane na terenie całego powiatu nyskiego.

Prezes Koła Pszczelarzy w Nysie - pan Jerzy Duda - podkreśla znaczenie tego projektu. Zmniejszający się z każdym rokiem wskaźnik bioróżnorodności w powiecie powoduje, iż w okresie letnim pszczoły nie mają dostępu do roślin kwitnących, natomiast rewitalizacja parku, dzięki posadzeniu większej ilości takich roślin, może być receptą na ten stan rzeczy.

Opracowano na podstawie:

Radio Opole, W Nysie będzie małe muzeum pszczelarstwa. Powstanie przy „Rolniku”, http://radio.opole.pl/100,222513,w-nysie-bedzie-male-muzeum-pszczelarstwa-powstan, Data publikacji: 2017.12.18, Data odczytu: 2017.12.18Liczba wyświetleń artykułu: 1270

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie