Portal Pszczelarski

W Nysie powstanie mini muzeum pszczelarstwa

pszczelarstwo opolskie muzeum pszczelarstwa muzeum pszczelarstwa w Nysie Nysa Kazimierz Micuła Jerzy Duda Koło Pszczelarzy w Nysie

W Nysie - przy Zespole Szkół Powiatowych i Placówek (tak zwany "Rolnik") - powstanie niewielkie muzeum pszczelarstwa. Szkoła ma bogatą tradycję związaną z hodowlą pszczół. W historii szkoły zapisał się profesor Kazimierz Micuła, który w okresie powojennym szerzył na terenie powiatu tradycje pszczelarskie.

Między innymi z tego powodu władze szkoły postanowiły wdrożyć nowy projekt w życie. Dyrektor nyskiej szkoły - pan Tomasz Jazienicki, będąc gościem Radia Opole, opowiedział o postępach w pracach nad stworzeniem muzeum.

Rewitalizacja przyszkolnego parku została zainicjowana w kwietniu tego roku. Władze szkoły, po konsultacji ze Starostwem Powiatowym w Nysie oraz z Nyskim Kołem Pszczelarzy postanowiły zagospodarować tereny wokół szkoły między innymi poprzez ustawienie, wzdłuż głównej alejki parku, różnych gatunków zabytkowych uli. Pan Tomasz Jazienicki poinformował, iż szkoła dostała już od starostwa sadzonki drzew, krzewów i małych roślin, aby pszczoły miały skąd pobierać pożytki.

Dodatkowo, utworzona zostanie szkółka krzewów miododajnych, którą będą się zajmować uczniowie szkoły. Planuje się, aby krzewy te, były później wysadzane na terenie całego powiatu nyskiego.

Prezes Koła Pszczelarzy w Nysie - pan Jerzy Duda - podkreśla znaczenie tego projektu. Zmniejszający się z każdym rokiem wskaźnik bioróżnorodności w powiecie powoduje, iż w okresie letnim pszczoły nie mają dostępu do roślin kwitnących, natomiast rewitalizacja parku, dzięki posadzeniu większej ilości takich roślin, może być receptą na ten stan rzeczy.

Opracowano na podstawie:

Radio Opole, W Nysie będzie małe muzeum pszczelarstwa. Powstanie przy „Rolniku”, http://radio.opole.pl/100,222513,w-nysie-bedzie-male-muzeum-pszczelarstwa-powstan, Data publikacji: 2017.12.18, Data odczytu: 2017.12.18



Liczba wyświetleń artykułu: 1668

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor