Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego - Relacja

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie relacja z wydarzenia pszczelarstwo miejskie pasieka miejska pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu

W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, w dniu 7 grudnia 2017 r. odbyła się konferencja szkoleniowa zatytułowana: "Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskego". Jednym z tematów konferencji była hodowla pszczół w mieście i zakładanie pasiek na dachach budynków. W tym temacie, Urząd Marszałkowski ma już pewne doświadczenie. 

Jak czytamy w komunikacie biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego, hodowla pszczół w miastach zyskuje coraz większą popularność. Również w Polsce obserwujemy rozwój takiego modelu prowadzenia hodowli pszczół, z oczywistym zachowaniem odpowiedniej odległości pasieki od ludzi, aby owady czuły się bezpiecznie i były spokojne.

Urząd Marszałkowski w Toruniu, także może się pochwalić własną pasieką. Od 2016 roku, na dachu budynku znajduje się pięć pszczelich rodzin, z czego każda liczy około 35 tysięcy owadów. Fachową opiekę nad pszczołami sprawuje oczywiście Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu. Warto zaznaczyć, że przeprowadzone szczegółowe badania potwierdziły, iż wyprodukowany tu miód jest czysty, zdrowy i bezpieczny. W województwie podobny projekt jest prowadzony również przez Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy.

Marszałek Województwa – Piotr Całbecki – wielokrotnie w swoich wystąpieniach zaznaczał, jak ważne jest promowanie pracy pszczół i pszczelarstwa w Polsce. Zwraca on zawsze uwagę na fakt, że pszczoły w miastach czują się bardzo dobrze i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków. 

Zorganizowana 7 grudnia konferencja była skierowana głównie do osób planujących założenie własnej pasieki w mieście. Uczestnicy dyskutowali o zasadach hodowli pszczół na dachach, a także na temat możliwości eliminowania przyczyn masowego ginięcia pszczół poprzez właściwą gospodarkę pasieczną.

 


Opracowano na podstawie:

Komunikat biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu z dnia 28 listopada 2017 roku, Jak założyć pasiekę w mieście, http://kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/31713-jak-zalozyc-pasieke-w-miescie-marszalek-zaprasza-na-konferencje, Data publikacji: 2017.11.28, Data odczytu: 2017.12.19



Liczba wyświetleń artykułu: 1614

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie