Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego - Relacja

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie relacja z wydarzenia pszczelarstwo miejskie pasieka miejska pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu

W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, w dniu 7 grudnia 2017 r. odbyła się konferencja szkoleniowa zatytułowana: "Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskego". Jednym z tematów konferencji była hodowla pszczół w mieście i zakładanie pasiek na dachach budynków. W tym temacie, Urząd Marszałkowski ma już pewne doświadczenie. 

Jak czytamy w komunikacie biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego, hodowla pszczół w miastach zyskuje coraz większą popularność. Również w Polsce obserwujemy rozwój takiego modelu prowadzenia hodowli pszczół, z oczywistym zachowaniem odpowiedniej odległości pasieki od ludzi, aby owady czuły się bezpiecznie i były spokojne.

Urząd Marszałkowski w Toruniu, także może się pochwalić własną pasieką. Od 2016 roku, na dachu budynku znajduje się pięć pszczelich rodzin, z czego każda liczy około 35 tysięcy owadów. Fachową opiekę nad pszczołami sprawuje oczywiście Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu. Warto zaznaczyć, że przeprowadzone szczegółowe badania potwierdziły, iż wyprodukowany tu miód jest czysty, zdrowy i bezpieczny. W województwie podobny projekt jest prowadzony również przez Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy.

Marszałek Województwa – Piotr Całbecki – wielokrotnie w swoich wystąpieniach zaznaczał, jak ważne jest promowanie pracy pszczół i pszczelarstwa w Polsce. Zwraca on zawsze uwagę na fakt, że pszczoły w miastach czują się bardzo dobrze i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków. 

Zorganizowana 7 grudnia konferencja była skierowana głównie do osób planujących założenie własnej pasieki w mieście. Uczestnicy dyskutowali o zasadach hodowli pszczół na dachach, a także na temat możliwości eliminowania przyczyn masowego ginięcia pszczół poprzez właściwą gospodarkę pasieczną.

 


Opracowano na podstawie:

Komunikat biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu z dnia 28 listopada 2017 roku, Jak założyć pasiekę w mieście, http://kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/31713-jak-zalozyc-pasieke-w-miescie-marszalek-zaprasza-na-konferencje, Data publikacji: 2017.11.28, Data odczytu: 2017.12.19



Liczba wyświetleń artykułu: 1677

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny