Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Znamy prawdopodobną przyczynę zatrucia pszczół w gminie Podgórzyn

pszczelarstwo dolnośląskie zatrucie pszczół Podgórzyn Hukinol

Od kilku miesięcy trwało badanie przyczyny zatrucia owadów w gminie Podgórzyn. Z opinii kierownika Zakładu Toksykologii i oceny Ryzyka Państwowego Zakładu Higieny wynika, że mogło to być spowodowane preparatem odstraszającym dziki.

Jak informuje regionalny portal miasta Jelenia góra i Kotliny Jeleniogórskiej – jelonka.pl – do Urzędu Gminy w Podgórzynie zgłosiło się pięciu właścicieli pasiek, którzy poinformowali o stratach jakie ponieśli, a dotyczyło to od 100 do 120 uli. Pszczelarze podejrzewali, że w wyniku zatrucia się oparami pewnego środka chemicznego, pszczoły straciły orientację i w konsekwencji nie wróciły do swoich hodowców.

Wójt gminy Podgórzyn, w odpowiedzi na pismo skierowane do Urzędu, postanowił powołać specjalną komisję składającą się z przedstawicieli Urzędu Gminy, Związku Pszczelarzy oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii, aby wspólnie zajęli się tym tematem. Natomiast, jeden z pokrzywdzonych pszczelarzy otrzymał opinię prof. dr hab. Jana Krzysztofa Ludwickiego, który jest jednoczenie kierownikiem Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka w Państwowym Zakładzie Higieny.

Prof. Ludwicki przyznaje w tej opinii, że preparat stosowany w celu odstraszenia dzików, imitujący zapach ludzkiego potu, może być atrakcyjny dla pszczoły miodnej. Wynika to z faktu, iż taki preparat posiada dużą zawartość soli. Duże stężenie preparatu w powietrzu powoduje natomiast zaburzenia orientacji u pszczół, które nie są w stanie wrócić do ula. Profesor Ludwicki, zaznacza jednak, że preparat ten posiada atest od 2013 roku i jest stosowany w wielu krajach europejskich. Do tej pory nie było ani jednego negatywnego zgłoszenia dotyczącego wpływu tego preparatu na owady. Jednakże, należy pamiętać, że na zatrucie mogło mieć wpływ wiele czynników, takich jak: ukształtowanie terenu w okolicy, panujący tam specyficzny mikroklimat czy przedawkowanie preparatu. Zaleca się co prawda, aby preparaty takie jak ten stosowane były w odległości co najmniej 3 kilometrów od najbliższej pasieki, jednak nie wiadomo czy te zalecenia zostały w tym przypadku spełnione.


Opracowano na podstawie:

jelonka.com, Środek do odstraszania dzików zaszkodził pszczołom, http://www.jelonka.com/news,single,init,article,72583, Data publikacji: 2017.12.17, Data odczytu: 2017.12.17Liczba wyświetleń artykułu: 3349

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Pszczelarz a faktura VAT RR

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.