Portal Pszczelarski

Znamy prawdopodobną przyczynę zatrucia pszczół w gminie Podgórzyn

pszczelarstwo dolnośląskie zatrucie pszczół Podgórzyn Hukinol

Od kilku miesięcy trwało badanie przyczyny zatrucia owadów w gminie Podgórzyn. Z opinii kierownika Zakładu Toksykologii i oceny Ryzyka Państwowego Zakładu Higieny wynika, że mogło to być spowodowane preparatem odstraszającym dziki.

Jak informuje regionalny portal miasta Jelenia góra i Kotliny Jeleniogórskiej – jelonka.pl – do Urzędu Gminy w Podgórzynie zgłosiło się pięciu właścicieli pasiek, którzy poinformowali o stratach jakie ponieśli, a dotyczyło to od 100 do 120 uli. Pszczelarze podejrzewali, że w wyniku zatrucia się oparami pewnego środka chemicznego, pszczoły straciły orientację i w konsekwencji nie wróciły do swoich hodowców.

Wójt gminy Podgórzyn, w odpowiedzi na pismo skierowane do Urzędu, postanowił powołać specjalną komisję składającą się z przedstawicieli Urzędu Gminy, Związku Pszczelarzy oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii, aby wspólnie zajęli się tym tematem. Natomiast, jeden z pokrzywdzonych pszczelarzy otrzymał opinię prof. dr hab. Jana Krzysztofa Ludwickiego, który jest jednoczenie kierownikiem Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka w Państwowym Zakładzie Higieny.

Prof. Ludwicki przyznaje w tej opinii, że preparat stosowany w celu odstraszenia dzików, imitujący zapach ludzkiego potu, może być atrakcyjny dla pszczoły miodnej. Wynika to z faktu, iż taki preparat posiada dużą zawartość soli. Duże stężenie preparatu w powietrzu powoduje natomiast zaburzenia orientacji u pszczół, które nie są w stanie wrócić do ula. Profesor Ludwicki, zaznacza jednak, że preparat ten posiada atest od 2013 roku i jest stosowany w wielu krajach europejskich. Do tej pory nie było ani jednego negatywnego zgłoszenia dotyczącego wpływu tego preparatu na owady. Jednakże, należy pamiętać, że na zatrucie mogło mieć wpływ wiele czynników, takich jak: ukształtowanie terenu w okolicy, panujący tam specyficzny mikroklimat czy przedawkowanie preparatu. Zaleca się co prawda, aby preparaty takie jak ten stosowane były w odległości co najmniej 3 kilometrów od najbliższej pasieki, jednak nie wiadomo czy te zalecenia zostały w tym przypadku spełnione.


Opracowano na podstawie:

jelonka.com, Środek do odstraszania dzików zaszkodził pszczołom, http://www.jelonka.com/news,single,init,article,72583, Data publikacji: 2017.12.17, Data odczytu: 2017.12.17



Liczba wyświetleń artykułu: 3447

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Filet limonkowo-miodowy z ziołami

Kaczka pieczona z miodem, jabłkami i żurawiną

Pasta miodowo-miętowa