Portal Pszczelarski

Znamy prawdopodobną przyczynę zatrucia pszczół w gminie Podgórzyn

pszczelarstwo dolnośląskie zatrucie pszczół Podgórzyn Hukinol

Od kilku miesięcy trwało badanie przyczyny zatrucia owadów w gminie Podgórzyn. Z opinii kierownika Zakładu Toksykologii i oceny Ryzyka Państwowego Zakładu Higieny wynika, że mogło to być spowodowane preparatem odstraszającym dziki.

Jak informuje regionalny portal miasta Jelenia góra i Kotliny Jeleniogórskiej – jelonka.pl – do Urzędu Gminy w Podgórzynie zgłosiło się pięciu właścicieli pasiek, którzy poinformowali o stratach jakie ponieśli, a dotyczyło to od 100 do 120 uli. Pszczelarze podejrzewali, że w wyniku zatrucia się oparami pewnego środka chemicznego, pszczoły straciły orientację i w konsekwencji nie wróciły do swoich hodowców.

Wójt gminy Podgórzyn, w odpowiedzi na pismo skierowane do Urzędu, postanowił powołać specjalną komisję składającą się z przedstawicieli Urzędu Gminy, Związku Pszczelarzy oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii, aby wspólnie zajęli się tym tematem. Natomiast, jeden z pokrzywdzonych pszczelarzy otrzymał opinię prof. dr hab. Jana Krzysztofa Ludwickiego, który jest jednoczenie kierownikiem Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka w Państwowym Zakładzie Higieny.

Prof. Ludwicki przyznaje w tej opinii, że preparat stosowany w celu odstraszenia dzików, imitujący zapach ludzkiego potu, może być atrakcyjny dla pszczoły miodnej. Wynika to z faktu, iż taki preparat posiada dużą zawartość soli. Duże stężenie preparatu w powietrzu powoduje natomiast zaburzenia orientacji u pszczół, które nie są w stanie wrócić do ula. Profesor Ludwicki, zaznacza jednak, że preparat ten posiada atest od 2013 roku i jest stosowany w wielu krajach europejskich. Do tej pory nie było ani jednego negatywnego zgłoszenia dotyczącego wpływu tego preparatu na owady. Jednakże, należy pamiętać, że na zatrucie mogło mieć wpływ wiele czynników, takich jak: ukształtowanie terenu w okolicy, panujący tam specyficzny mikroklimat czy przedawkowanie preparatu. Zaleca się co prawda, aby preparaty takie jak ten stosowane były w odległości co najmniej 3 kilometrów od najbliższej pasieki, jednak nie wiadomo czy te zalecenia zostały w tym przypadku spełnione.


Opracowano na podstawie:

jelonka.com, Środek do odstraszania dzików zaszkodził pszczołom, http://www.jelonka.com/news,single,init,article,72583, Data publikacji: 2017.12.17, Data odczytu: 2017.12.17Liczba wyświetleń artykułu: 2692

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.