Portal Pszczelarski

Skuteczność kwasu szczawiowego w walce z warrozą

Na obrazku: wzór strukturalny kwasu szczawiowego. Źródło obrazka: opracowanie własne.

kwas szczawiowy kwas szczawiowy w syropie skuteczność kwasu szczawiowego stosowanie kwasu szczawiowego Varroa destructor zwalczanie warrozy leczenie pszczół

Skuteczność kwasu szczawiowego w walce z warrozą

Kwas szczawiowy to jeden z kwasów organicznych z powodzeniem stosowanych w walce z groźnym pasożytem pszczół, jakim jest Varroa destructor. Jednak skuteczność kwasu w dużej mierze zależy od umiejętności pszczelarza i sposobu jego stosowania.

Roztwór kwasu szczawiowego stosuje się wyłącznie w tych rodzinach, które nie posiadają czerwia. Leczenie pszczół polega na odparowywaniu kwasu do wnętrza ula za pomocą specjalnych urządzeń. Jeśli będziemy stosować go prawidłowo, będzie skutecznie zwalczał warrozę, a jednocześnie nie wywoła żadnych szkód w rodzinie pszczelej. Można też podawać rodzinom pszczelim kwas szczawiowy w syropie. Sporządza się go z 3,2-procentowego roztworu kwasu, który rozpuszcza się w cukrze w proporcjach jeden do jednego. Tak sporządzony lepki roztwór stosuje się do nakrapiania pszczół znajdujących się w uliczkach międzyramkowych. Bez względu na to, która metodę wybierzemy, największa skuteczność podczas wykorzystywania kwasu szczawiowego obserwowana jest w okresie jesieni od końca września do połowy października.

Pilnuj odpowiedniej temperatury
Rezultaty i skuteczność stosowania kwasu szczawiowego są uwarunkowane wieloma czynnikami. Jeśli nie zastosujemy się do wszystkich zaleceń, zabiegi w ulu będą nieskuteczne, a nawet szkodliwe dla samych pszczół oraz ich właściciela. Przede wszystkim, kwas szczawiowy stosuje się jesienią, ale wczesną – w żadnym razie nie należy go stosować w okresie, gdy temperatura powietrza często obniża się do poziomu poniżej zera stopni. Najlepsze rezultaty można uzyskać w temperaturze od zera do pięciu stopni Celsjusza. Drugim koniecznym warunkiem jest brak czerwia w ulu. Jeśli wykonamy zabieg przy obecnym czerwiu, zginie nie tylko pasożyt pszczeli, ale też spora część pszczelej rodziny. Warunkiem jest nie tylko brak czerwia, ale też rodzina musi już znajdować się w zimowym kłębie.

Jednorodny roztwór bez kryształków
Aby kwas szczawiowy był jak najskuteczniejszy, przygotowany roztwór powinien być absolutnie jednorodny. Niedopuszczalne są jakiekolwiek widoczne kryształki kwasu. Będą się one bowiem osadzać na dnie butelki, co sprawi, że nie zostaną odparowane, a skuteczność kwasu mocno osłabi się. Jeśli do odkażania ula wybieramy metodę spryskiwania roztworem kwasu, musimy pamiętać, by kłąb był spryskany równomiernie. Jeżeli rodzina zajmuje dwa korpusy, podczas zabiegów jeden z nich można zdjąć.

Nie nadużywaj – to szkodzi pszczołom
Kwas szczawiowy jest substancją łatwo dostępną i dość tanią, co może skłaniać pszczelarza do jego nadużywania. Tymczasem ilość przeprowadzony zabiegów nie jest w żaden sposób powiązana ze skutecznością działania kwasu. Wręcz przeciwnie – nadmiar przeprowadzonych zabiegów może, co prawda zniszczyć pasożyta Varroa destructor, ale też znacznie osłabić pszczoły w opryskiwanej rodzinie. Pod wpływem kwasu pszczoły zaczynają wykazywać szczególną aktywność, czyszczą swoje gniazda i podwyższają swój metabolizm, co zwiększa zużycie ich organizmów. W tym stanie mogą nie dożyć wiosny. A przecież nie o to chodzi pszczelarzowi, by podczas leczenia pszczół z pasożyta jednocześnie zaszkodzić własnym zwierzętom. Warto więc pilnować szczegółowych terminów i stosować kwas szczawiowy dopiero po trzech miesiącach od poprzedniego zabiegu.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 144

Zobacz również:

Kwas szczawiowy - lek na warrozę

Jak stosować kwas szczawiowy?

Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu szczawiowego

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 21276

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2013-11-26 16:03:53

Jak to wygląda u Was?

emil 2013-11-27 14:38:46

Myślę, że jest to świetny temat na artykuł. Pozwoliłem sobie szybko napisać coś na ten temat w artykule pod takim samym tytułem jak temat dyskusji. Zapraszam do lektury: http://www.portalpszczelarski.pl/artykul/164/skutecznosc_kwasu_szczawiowego_w_walce_z_warroza.html

Lukasz_Baniak 2013-11-27 17:24:49

Bardzo dziękuję!

emil 2013-11-27 23:16:04

Proszę bardzo. Zachęcam do dalszej aktywności na forum pszczelarskim.

factis 2013-11-28 16:35:59

Szkoda, że nie posiadają Państwo informacji o tym soku z cytryny i jego działaniu na warrozę.

pszczelarka78 2013-11-29 12:42:35

Widać nie ma na ten temat żadnych badań naukowych.

michal1972 2013-11-30 14:29:52

Fajnie, że jak się napisze na forum jakieś pytanie to czasem pojawia się artykuł o tym. Dobrze wiedzieć na przyszłość!

banan 2014-07-11 08:47:43

moim zdaniem kwas szczawiowy nie jest tak rewelacyjny jak to jest tutaj opisane. od czego zalezy jego skutecznosc?

pszczelarka78 2014-07-14 10:29:33

od czasu i sposobu aplikacji, metody walki z warrozą są bardzo wymagające, należy stosować się skrupulatnie do zaleceń, bo inaczej nie zwalczy się pasożyta

Bikej0909 2014-12-30 07:40:53

tu sa sprzencze informacje;
wpierw jest napisane ze najwyzsza skutecznosc jest gdy stosujemy kwas od konca wrzesnia do połowy pazdziernika a potem ze rodzina musi byc w klebie zimowym, sorry ale rodzina w okresie od IX do X nie jest w klebie najczesciej, wg mnie kwas powinno sie stosowac TYLKO w listopadzie pod koniec lub w grudniu
z tego co wiem a jestem tylko marnym inz ze kłąb zimowy jest wtedy i tylko wtedy gdy temp. jest ponizej 10 st. C
pzdr.

Bikej0909 2014-12-30 07:44:37

ostatnie badania pokazuja iż czerw jest przez cały X wiec podawanie KS wtedy jest bezsensowne gdy bedzie choc kilkaset komórek czerwiu, bo w nich moze byc okolo 50 varroa, wiec leczenie bedzie bezsensowne jak zime przezyje choc 10 pasozytów bo wtedy rodziny nie bedzie na II rok
chodzi aby pozostało po leczeniu b. mało pasozytów, podawanie leku i osłabianie kwasem i nie uzyskanie wysokiej skutecznosci jest do bani!!

Lukasz_Baniak 2014-12-31 10:01:10

@Bikej0909 pszczoły zawiązują kłąb zimowy wtedy, gdy temperatura gniazda spada poniżej 13 stopni Celsjusza. Oczywiście wpływ na to ma temperatura na zewnątrz ula ale jak wiemy, pogoda w Polsce jest bardzo zróżnicowana i coraz bardziej zaskakująca.

Osobiście wydaje mi się, że wielu pszczelarzy nie stosuje kwasu szczawiowego. W końcu to preparat a nie lek. Wydaje im się, że lek będzie bardziej skuteczny.  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Pierniczki świąteczne z miodem

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami