Portal Pszczelarski

Ubezpieczenie pasieki powoli staje się koniecznością

pszczelarstwo w Polsce ubezpieczenie pasieki

Pomimo faktu, iż obowiązkowe ubezpieczenia rolne nie obejmują pasiek, to niektórzy ubezpieczyciele posiadają w swoich produktach takie ubezpieczenia w ramach dodatkowych usług. Rok 2017 pokazał wielu rolnikom jak niszczycielski w skutkach może być huragan, nawałnica czy przymrozki. Wielu pszczelarzy cierpi głównie z powodu zniszczeń spowodowanych przez zwierzęta, a należy pamiętać, że nie każde ubezpieczenie pokryje takie straty.

Właściciele pasiek nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem rolnym, ale warto wiedzieć, iż niektórzy ubezpieczyciele dają możliwość zawarcia takiego ubezpieczenia w ramach oferowanych produktów dodatkowych. 

Zwykle umowę taką zawiera się na okres roku przy pasiece posiadającej co najmniej 5 pni pszczelich. W zakresie podstawowym obejmuje ona ubezpieczenie od negatywnych skutków warunków atmosferycznych, działania osób trzecich czy niezawinionego zniszczenia podczas transportu. Dopiero po opłaceniu składek dodatkowych można zabezpieczyć się przed stratami wynikającymi z kradzieży czy zatrucia środkami ochrony roślin. Niestety w większości przypadków polisy oferowane przez Towarzystwa Ubezpieczeń wyłączają swoją odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta.

Przykład jednego z pszczelarzy z okolic Pruchnika, który doznał szkód w wysokości 10 tysięcy złotych w związku ze zniszczeniem uli przez niedźwiedzia, pokazuje jak ważne jest świadome zawieranie tego typu ubezpieczeń. 

Należy bowiem wiedzieć, że istnieje możliwość zmiany wyłączeń jakie stosowane są w polisach ubezpieczeniowych i dostosowania zakresu ochrony do potrzeb klienta. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy brokerów, którzy pomogą nam dopasować rodzaj i zakres polisy do naszych potrzeb.

Opracowano na podstawie:

Agro Fakt, 100 dni KOWR - jakie sprawy można w nim załatwić?, https://www.agrofakt.pl/100-dni-kowr-sprawy-mozna-nim-zalatwic/, Data punlikacji: 2017.08.08, Data odczytu: 2017.12.14

Biznes Interia, Wyższe dopłaty do ubezpieczeń robią swoje, http://biznes.interia.pl/ubezpieczenia/news/wyzsze-doplaty-do-ubezpieczen-robia-swoje,2549136,1020, Data publikacji: 2017.12.14, Data odczytu: 2017.12.14Liczba wyświetleń artykułu: 2027

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Ogórki z miodem

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Domowa musztarda z miodem

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kaczka duszona z miodem w sosie pomarańczowym na czerwonej kapuście

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Sałatka z kurczakiem, marynowanym pieprzem i miodem