Portal Pszczelarski

Ubezpieczenie pasieki powoli staje się koniecznością

pszczelarstwo w Polsce ubezpieczenie pasieki

Pomimo faktu, iż obowiązkowe ubezpieczenia rolne nie obejmują pasiek, to niektórzy ubezpieczyciele posiadają w swoich produktach takie ubezpieczenia w ramach dodatkowych usług. Rok 2017 pokazał wielu rolnikom jak niszczycielski w skutkach może być huragan, nawałnica czy przymrozki. Wielu pszczelarzy cierpi głównie z powodu zniszczeń spowodowanych przez zwierzęta, a należy pamiętać, że nie każde ubezpieczenie pokryje takie straty.

Właściciele pasiek nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem rolnym, ale warto wiedzieć, iż niektórzy ubezpieczyciele dają możliwość zawarcia takiego ubezpieczenia w ramach oferowanych produktów dodatkowych. 

Zwykle umowę taką zawiera się na okres roku przy pasiece posiadającej co najmniej 5 pni pszczelich. W zakresie podstawowym obejmuje ona ubezpieczenie od negatywnych skutków warunków atmosferycznych, działania osób trzecich czy niezawinionego zniszczenia podczas transportu. Dopiero po opłaceniu składek dodatkowych można zabezpieczyć się przed stratami wynikającymi z kradzieży czy zatrucia środkami ochrony roślin. Niestety w większości przypadków polisy oferowane przez Towarzystwa Ubezpieczeń wyłączają swoją odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta.

Przykład jednego z pszczelarzy z okolic Pruchnika, który doznał szkód w wysokości 10 tysięcy złotych w związku ze zniszczeniem uli przez niedźwiedzia, pokazuje jak ważne jest świadome zawieranie tego typu ubezpieczeń. 

Należy bowiem wiedzieć, że istnieje możliwość zmiany wyłączeń jakie stosowane są w polisach ubezpieczeniowych i dostosowania zakresu ochrony do potrzeb klienta. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy brokerów, którzy pomogą nam dopasować rodzaj i zakres polisy do naszych potrzeb.

Opracowano na podstawie:

Agro Fakt, 100 dni KOWR - jakie sprawy można w nim załatwić?, https://www.agrofakt.pl/100-dni-kowr-sprawy-mozna-nim-zalatwic/, Data punlikacji: 2017.08.08, Data odczytu: 2017.12.14

Biznes Interia, Wyższe dopłaty do ubezpieczeń robią swoje, http://biznes.interia.pl/ubezpieczenia/news/wyzsze-doplaty-do-ubezpieczen-robia-swoje,2549136,1020, Data publikacji: 2017.12.14, Data odczytu: 2017.12.14Liczba wyświetleń artykułu: 2230

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom