Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Ubezpieczenie pasieki powoli staje się koniecznością

pszczelarstwo w Polsce ubezpieczenie pasieki

Pomimo faktu, iż obowiązkowe ubezpieczenia rolne nie obejmują pasiek, to niektórzy ubezpieczyciele posiadają w swoich produktach takie ubezpieczenia w ramach dodatkowych usług. Rok 2017 pokazał wielu rolnikom jak niszczycielski w skutkach może być huragan, nawałnica czy przymrozki. Wielu pszczelarzy cierpi głównie z powodu zniszczeń spowodowanych przez zwierzęta, a należy pamiętać, że nie każde ubezpieczenie pokryje takie straty.

Właściciele pasiek nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem rolnym, ale warto wiedzieć, iż niektórzy ubezpieczyciele dają możliwość zawarcia takiego ubezpieczenia w ramach oferowanych produktów dodatkowych. 

Zwykle umowę taką zawiera się na okres roku przy pasiece posiadającej co najmniej 5 pni pszczelich. W zakresie podstawowym obejmuje ona ubezpieczenie od negatywnych skutków warunków atmosferycznych, działania osób trzecich czy niezawinionego zniszczenia podczas transportu. Dopiero po opłaceniu składek dodatkowych można zabezpieczyć się przed stratami wynikającymi z kradzieży czy zatrucia środkami ochrony roślin. Niestety w większości przypadków polisy oferowane przez Towarzystwa Ubezpieczeń wyłączają swoją odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta.

Przykład jednego z pszczelarzy z okolic Pruchnika, który doznał szkód w wysokości 10 tysięcy złotych w związku ze zniszczeniem uli przez niedźwiedzia, pokazuje jak ważne jest świadome zawieranie tego typu ubezpieczeń. 

Należy bowiem wiedzieć, że istnieje możliwość zmiany wyłączeń jakie stosowane są w polisach ubezpieczeniowych i dostosowania zakresu ochrony do potrzeb klienta. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy brokerów, którzy pomogą nam dopasować rodzaj i zakres polisy do naszych potrzeb.

Opracowano na podstawie:

Agro Fakt, 100 dni KOWR - jakie sprawy można w nim załatwić?, https://www.agrofakt.pl/100-dni-kowr-sprawy-mozna-nim-zalatwic/, Data punlikacji: 2017.08.08, Data odczytu: 2017.12.14

Biznes Interia, Wyższe dopłaty do ubezpieczeń robią swoje, http://biznes.interia.pl/ubezpieczenia/news/wyzsze-doplaty-do-ubezpieczen-robia-swoje,2549136,1020, Data publikacji: 2017.12.14, Data odczytu: 2017.12.14Liczba wyświetleń artykułu: 2637

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kurczak w różowej marynacie

Herbatka z miodem na przeziębienie

Sos malinowo-miodowy

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Nalewka jaśminowa z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej