Portal Pszczelarski

Ubezpieczenie pasieki powoli staje się koniecznością

pszczelarstwo w Polsce ubezpieczenie pasieki

Pomimo faktu, iż obowiązkowe ubezpieczenia rolne nie obejmują pasiek, to niektórzy ubezpieczyciele posiadają w swoich produktach takie ubezpieczenia w ramach dodatkowych usług. Rok 2017 pokazał wielu rolnikom jak niszczycielski w skutkach może być huragan, nawałnica czy przymrozki. Wielu pszczelarzy cierpi głównie z powodu zniszczeń spowodowanych przez zwierzęta, a należy pamiętać, że nie każde ubezpieczenie pokryje takie straty.

Właściciele pasiek nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem rolnym, ale warto wiedzieć, iż niektórzy ubezpieczyciele dają możliwość zawarcia takiego ubezpieczenia w ramach oferowanych produktów dodatkowych. 

Zwykle umowę taką zawiera się na okres roku przy pasiece posiadającej co najmniej 5 pni pszczelich. W zakresie podstawowym obejmuje ona ubezpieczenie od negatywnych skutków warunków atmosferycznych, działania osób trzecich czy niezawinionego zniszczenia podczas transportu. Dopiero po opłaceniu składek dodatkowych można zabezpieczyć się przed stratami wynikającymi z kradzieży czy zatrucia środkami ochrony roślin. Niestety w większości przypadków polisy oferowane przez Towarzystwa Ubezpieczeń wyłączają swoją odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta.

Przykład jednego z pszczelarzy z okolic Pruchnika, który doznał szkód w wysokości 10 tysięcy złotych w związku ze zniszczeniem uli przez niedźwiedzia, pokazuje jak ważne jest świadome zawieranie tego typu ubezpieczeń. 

Należy bowiem wiedzieć, że istnieje możliwość zmiany wyłączeń jakie stosowane są w polisach ubezpieczeniowych i dostosowania zakresu ochrony do potrzeb klienta. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy brokerów, którzy pomogą nam dopasować rodzaj i zakres polisy do naszych potrzeb.

Opracowano na podstawie:

Agro Fakt, 100 dni KOWR - jakie sprawy można w nim załatwić?, https://www.agrofakt.pl/100-dni-kowr-sprawy-mozna-nim-zalatwic/, Data punlikacji: 2017.08.08, Data odczytu: 2017.12.14

Biznes Interia, Wyższe dopłaty do ubezpieczeń robią swoje, http://biznes.interia.pl/ubezpieczenia/news/wyzsze-doplaty-do-ubezpieczen-robia-swoje,2549136,1020, Data publikacji: 2017.12.14, Data odczytu: 2017.12.14Liczba wyświetleń artykułu: 2457

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Łosoś w musztardzie i miodzie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Kapusta czerwona z porto