Portal Pszczelarski

Urząd Marszałkowski w Poznaniu dofinansuje sadzonki drzew miododajnych

pszczelarstwo wielkopolskie sadzonki drzew miododajnych rośliny miododajne drzewa miododajne

Po konferencji jaka odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, postanowiono iż Samorząd Województwa Wielkopolskiego, w odpowiedzi na potrzeby pszczelarzy, dofinansuje zakup sadzonek drzew miododajnych. 

Jak informuje Portal Wielkopolski Wschodniej, 14 listopada odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu konferencja poświęcona problemom branży pszczelarskiej. W spotkaniu tym wzięło udział prawie 200 osób. Podkreślano szczególnie potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych skierowanych do młodzieży, a także konieczność przeprowadzania szkoleń z zakresu zasad przeprowadzania zbiegów ochrony roślin oraz prewencji dla pszczół. 

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego - w trakcie konferencji - zwrócili uwagę na fakt, iż w ostatnim czasie wpłynęło wiele zapytań dotyczących umożliwienia nasadzeń drzew pszczołolubnych w pasach drogowych i w związku z szerokim zainteresowaniem. W związku z tym Samorząd Województwa Wielkopolskiego zdecydował o dofinansowaniu zakupu sadzonek drzew.

Drzewa miododajne zostaną zasadzone w pasie drogowym lub na terenach rolniczych. Dofinansowanie zakupu może objąć nawet do 90% kosztów, ale nie więcej niż 20 000 zł. Jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe jednostki organizacyjne mogły składać wnioski do 30 listopada bieżącego roku. Co więcej, Uchwała Zarządu Województwa Wielkopolskiego przewiduje zakaz zbycia ani zmiany miejsca posadzenia sadzonek objętych dofinansowaniem. Natomiast w przypadku obumarcia drzew w okresie 5 lat od przyznania dotacji, beneficjent został zobowiązany do uzupełnienia nasadzeń.

Akcja ta nie jest ostatnim projektem Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa, zapowiedział podjęcie działań edukacyjnych w zakresie właściwego stosowania środków ochrony roślin skierowanych do rolników.

Opracowano na podstawie: 

LM, Marszałek dofinansuje drzewa dla pszczół. Miododajne sadzonki, https://www.lm.pl/aktualnosci/informacja/112479/marszalek_dofinansuje_drzewa_dla_pszczol, Data publikacji: 2017.11.17, Data odczytu: 2017.12.13

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis



Liczba wyświetleń artykułu: 2414

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym