Portal Pszczelarski

Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa 2016/2017-2018/2019 - kilka statystyk

pszczelarstwo w Polsce Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa

Budżet Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa na lata 2016/2017, 2018-2019 wynosi około 18 mln euro. Podobnie jak w latach ubiegłych, jest on w 50 procentach finansowany z budżetu krajowego, a w drugiej połowie ze środków unijnych.

Podczas spotkania z przedstawicielami organizacji pszczelarskich, Krzysztof Jurgiel - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreślał jak ważna jest współpraca ze środowiskiem pszczelarzy. Według niego tylko wspólne działania pozwolą na rozsądne i efektywne wykorzystanie dostępnych środków, dlatego też w pracach nad Programem aktywnie brało udział 13 największych organizacji pszczelarskich. Przeprowadzono również badanie ankietowe wśród 75 organizacji uczestniczących w programach pszczelarskich w Polsce. 

Poprzednie edycje programu prowadzone w latach 2005-2016 okazały się głównym narzędziem wsparcia branży, a każda z nich cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród pszczelarzy. Do tej pory wypłacono beneficjentom łącznie ponad 206,7 mln zł, głownie na zakup leków przeciw warrozie, zakup pszczół oraz na zakup sprzętu pszczelarskiego. 

Zarówno branża, jak i przedstawiciele instytucji państwowych są zgodni co do tego, że taka pomoc jest niezbędna. Pszczoła miodna jest bowiem najważniejszym owadem zapylającym uprawy rolne i odpowiada za zapylenie ponad 90% roślin, ponadto zwiększa ilość i jakość plonu. 

W ostatnich latach zauważa się tendencje wzrostową zarówno liczby pszczelarzy jak i pni pszczelich. Niestety, pomimo ciągłego rozwoju polskiego pszczelarstwa, środki przeznaczone na dofinansowania nie są nadal całkowicie wykorzystywane. Co roku około 10% środków pozostaje niewykorzystane. 

Opracowano na podstawie:

AgroInfor.pl, Program wsparcia pszczelarstwa, http://agroinfor.pl/189-program-wsparcia-pszczelarstwa, Fata publikacji: 2017.11.20, Data odczytu: 2017.12.13



Liczba wyświetleń artykułu: 2277

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie