Portal Pszczelarski

Pasieka sposobem na resocjalizację więźniów

pszczelarstwo lubelskie ule w więzieniu pasieka w więzieniu pasieka w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim

Przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego podpisali z Zakładem Karnym w Opolu Lubelskim umowę, dzięki której skazani będą mieli szansę nauczyć się prowadzenia pasieki, a także będą mogli założyć własny ogród na dachu jednego z więziennych budynków.

Jak informuje Kurier Lubelski - umowa została podpisana pod koniec listopada, natomiast ule mają stanąć już na wiosnę. Skazani będą mieli okazję nauczyć się od naukowców zarówno technik prowadzenia pasieki, jak i opieki nad owadami. Więźniowie będą pracowali w dziesięcioosobowych grupach, po trzy miesiące każda, dzięki temu każdy z nich będzie miał szansę na oderwanie się od codziennej rutyny. Doktor habilitowana Halina Pawlak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie potwierdza, iż więziowe są bardzo zadowoleni z inicjatywy oraz niezwykle chętni do działania.

W opolskim zakładzie karnym karę odbywa obecnie 600 osadzonych, natomiast aż 50 z nich to osoby skazane na 25 lat więzienia, 6 na dożywocie. Więzienie dla wielu z nich to drugi dom - podkreślał podpułkownik Leszek Wojciechowski, dyrektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim - dlatego też, należy im stworzyć warunki, dzięki którym będą w stanie poradzić sobie psychicznie z sytuacją w jakie się znaleźli. Dla wielu z nich ten projekt jest również szansą na poznanie innych ścieżek rozwoju. Więźniowie mogą się nauczyć nowego zawodu lub rozwijać ogrodniczo-pszczelarską pasję po zakończeniu odbywania kary. 

Podpułkownik Leszek Wojciechowski ma już doświadczenie we wdrażaniu podobnej inicjatywy. Będąc Dyrektorem Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej - w oddziale zewnętrznym w Zabłociu – nawiązał współpracę z jednym z pszczelarzy, który chciał się podzielić swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Pomysł niecodziennego wykorzystania potencjału pszczół i przyrody okazał się sposobem na innowacyjne podejście do modelu resocjalizacji w Polsce oraz spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno pracowników penitencjarnych, jak i samych osadzonych. 

Opracowano na podstawie:

Kurier Lubelski, Więźniowie założą pasiekę. Pomogą im naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego, http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/wiezniowie-zalozapasieke-pomoga-im-naukowcy-z-uniwersytetu-przyrodniczego,12716650/, Data publikacji: 29.11.2017 r., Data odczytu: 11.12.2017 r.

Zobacz również:

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo



Liczba wyświetleń artykułu: 2017

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Pszczelarz a faktura VAT RR

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?