Portal Pszczelarski

Pszczoły w Sylwestra, czyli jak przeciwdziałać hałasowi w pasiece

kłąb zimowy zimowla pszczół

Nowy Rok i Sylwester są dla zwierząt najgorszymi dniami w roku. Psy, koty, ptaki najchętniej zapadłyby się pod ziemię, żeby nie słyszeć huku i zgiełku. A pszczoły?

Doświadczeni pszczelarze wiedzą, że warunkiem dobrego zimowania pasiek jest spokój i cisza. Nawet gałązka uderzająca o daszek może doprowadzić do uśmiercenia rodziny pszczelej. W te wyjątkowe dni najtrudniej mają nasze pasieki zimujące w miastach, na ich obrzeżach i w wioskach. Petarda rzucona w niewielkiej odległości od uli powoduje huk o natężeniu ok. stu decybeli. Inne sztuczne ognie są też bardzo głośne. 

Taki hałas powoduje rozluźnienie zimowego kłębu pszczół, duże spożycie pokarmu, szybsze napełnienie jelita grubego. W konsekwencji prowadzi to do biegunek, nosemy i innych chorób. Uważa się, że około dziesięć procent wszystkich upadków pszczół powodowanych jest właśnie przez noworoczny hałas.

Co można zrobić? Niewiele. Protesty ekologów mających głównie na celu dobro psów i kotów są nieskuteczne. Ale można porozmawiać z sąsiadami naszych pasiek. Poprosić, żeby odpalali sztuczne ognie jak najdalej od uli. W moim przypadku taka rozmowa poskutkowała.

Pozostaje mieć nadzieję, że coraz więcej ludzi ten wyjątkowy dzień będzie przeżywało w ciszy i spokoju, w zgodzie z naturą uśpioną o tej porze roku.

Tadeusz Tadrzak

Dziennikarz, ogrodnik i pszczelarz z wykształcenia i zamiłowania. Członek i sympatyk wielu organizacji ekologicznych. Pierwszy ul z pszczołami dostał na ósme urodziny. Obecnie właściciel niewielkiej pasieki zlokalizowanej na skraju Puszczy Kurpiowskiej.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 6923

Komentarze z forum pszczelarskiego

Antoni 2017-12-13 08:41:03

To odwieczny problem. Podobnie jak psy nie lubią sztucznych ogni, tak i pszczoły i inne zwierzęta. Mnie nigdy nie podobało się puszczanie fajerwerków. Nie wiem co w tym fajnego. Wiem tylko, że można dużo złego tym wyrządzić, więc po co stosować?



  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Banan w cieście

Omlet z ananasem, czekoladą i miodem

Krem bananowo-owsiany z miodem

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Tofu smażone w ziołach z miodem

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Pierniczki świąteczne z miodem