Portal Pszczelarski

Miody z pasieki Mai i Pawła Olzaków na Liście Produktów Tradycyjnych

pszczelarstwo zachodniopomorskie Rusinowo Lista Produktów Tradycyjnych Maja Olzak Paweł Olzak Pasieka Maja Paweł Olzak

Miody z pasieki Mai i Pawła Olzaków zostały wpisane na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyróżnienie jest o tyle cenne, ponieważ miody z Rusinowa z ww. pasieki są pierwszymi produktami wpisanymi na listę z powiatu sławeńskiego (województwo zachodniopomorskie).

Jednym z warunków wpisania produktu na Listę Produktów Tradycyjnych jest jego produkcja tradycyjnym metodami od co najmniej 25 lat. Istotne jest również, aby produkt ten posiadał cechy, które wyróżnią go od innych podobnych produktów.

W rodzinie państwa Olzaków tradycję pszczelarzenia zapoczątkował wujek pana Pawła Olzaka. Zaraz po II Wojnie Światowej osiadł na terenach obecnej gminy Postomino i tam założył pasiekę. W latach 70. XX wieku jego pasiekę tłumnie odwiedzali turyści, chętnie kupując miód.

Tradycję wujka kontynuują państwo Olzakowie. Ich pasieka składa się aktualnie z 80 pni pszczelich. W miodowym asortymencie posiadają m.in. miód wielokwiatowy, lipowy, gryczany, faceliowy, rzepakowy, spadziowy i mniszkowy. Z racji lokalizacji ich pasieki, głównymi klientami są turyści.

 

Opracowano na podstawie:

Głos Koszaliński, Miód z Rusinowa produktem tradycyjnym, http://www.gk24.pl/strefa-biznesu/g/miod-z-rusinowa-produktem-tradycyjnym,12585084,25950154/, Data publikacji: 2017.10.19, Data odczytu: 2017.10.31

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1853

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Biały miód leśny z Mount Oku

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Jabłko w cieście z karmelizowanym słonecznikiem

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Krem bananowo-owsiany z miodem

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Kaczka po mazursku