Portal Pszczelarski

Miody z pasieki Mai i Pawła Olzaków na Liście Produktów Tradycyjnych

pszczelarstwo zachodniopomorskie Rusinowo Lista Produktów Tradycyjnych Maja Olzak Paweł Olzak Pasieka Maja Paweł Olzak

Miody z pasieki Mai i Pawła Olzaków zostały wpisane na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyróżnienie jest o tyle cenne, ponieważ miody z Rusinowa z ww. pasieki są pierwszymi produktami wpisanymi na listę z powiatu sławeńskiego (województwo zachodniopomorskie).

Jednym z warunków wpisania produktu na Listę Produktów Tradycyjnych jest jego produkcja tradycyjnym metodami od co najmniej 25 lat. Istotne jest również, aby produkt ten posiadał cechy, które wyróżnią go od innych podobnych produktów.

W rodzinie państwa Olzaków tradycję pszczelarzenia zapoczątkował wujek pana Pawła Olzaka. Zaraz po II Wojnie Światowej osiadł na terenach obecnej gminy Postomino i tam założył pasiekę. W latach 70. XX wieku jego pasiekę tłumnie odwiedzali turyści, chętnie kupując miód.

Tradycję wujka kontynuują państwo Olzakowie. Ich pasieka składa się aktualnie z 80 pni pszczelich. W miodowym asortymencie posiadają m.in. miód wielokwiatowy, lipowy, gryczany, faceliowy, rzepakowy, spadziowy i mniszkowy. Z racji lokalizacji ich pasieki, głównymi klientami są turyści.

 

Opracowano na podstawie:

Głos Koszaliński, Miód z Rusinowa produktem tradycyjnym, http://www.gk24.pl/strefa-biznesu/g/miod-z-rusinowa-produktem-tradycyjnym,12585084,25950154/, Data publikacji: 2017.10.19, Data odczytu: 2017.10.31

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2330

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zostań bohaterem pszczół

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?