Portal Pszczelarski

Miody z pasieki Mai i Pawła Olzaków na Liście Produktów Tradycyjnych

pszczelarstwo zachodniopomorskie Rusinowo Lista Produktów Tradycyjnych Maja Olzak Paweł Olzak Pasieka Maja Paweł Olzak

Miody z pasieki Mai i Pawła Olzaków zostały wpisane na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyróżnienie jest o tyle cenne, ponieważ miody z Rusinowa z ww. pasieki są pierwszymi produktami wpisanymi na listę z powiatu sławeńskiego (województwo zachodniopomorskie).

Jednym z warunków wpisania produktu na Listę Produktów Tradycyjnych jest jego produkcja tradycyjnym metodami od co najmniej 25 lat. Istotne jest również, aby produkt ten posiadał cechy, które wyróżnią go od innych podobnych produktów.

W rodzinie państwa Olzaków tradycję pszczelarzenia zapoczątkował wujek pana Pawła Olzaka. Zaraz po II Wojnie Światowej osiadł na terenach obecnej gminy Postomino i tam założył pasiekę. W latach 70. XX wieku jego pasiekę tłumnie odwiedzali turyści, chętnie kupując miód.

Tradycję wujka kontynuują państwo Olzakowie. Ich pasieka składa się aktualnie z 80 pni pszczelich. W miodowym asortymencie posiadają m.in. miód wielokwiatowy, lipowy, gryczany, faceliowy, rzepakowy, spadziowy i mniszkowy. Z racji lokalizacji ich pasieki, głównymi klientami są turyści.

 

Opracowano na podstawie:

Głos Koszaliński, Miód z Rusinowa produktem tradycyjnym, http://www.gk24.pl/strefa-biznesu/g/miod-z-rusinowa-produktem-tradycyjnym,12585084,25950154/, Data publikacji: 2017.10.19, Data odczytu: 2017.10.31

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 4025

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Skrzydełka z miodem i chili

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku