Portal Pszczelarski

Miody z pasieki Mai i Pawła Olzaków na Liście Produktów Tradycyjnych

pszczelarstwo zachodniopomorskie Rusinowo Lista Produktów Tradycyjnych Maja Olzak Paweł Olzak Pasieka Maja Paweł Olzak

Miody z pasieki Mai i Pawła Olzaków zostały wpisane na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyróżnienie jest o tyle cenne, ponieważ miody z Rusinowa z ww. pasieki są pierwszymi produktami wpisanymi na listę z powiatu sławeńskiego (województwo zachodniopomorskie).

Jednym z warunków wpisania produktu na Listę Produktów Tradycyjnych jest jego produkcja tradycyjnym metodami od co najmniej 25 lat. Istotne jest również, aby produkt ten posiadał cechy, które wyróżnią go od innych podobnych produktów.

W rodzinie państwa Olzaków tradycję pszczelarzenia zapoczątkował wujek pana Pawła Olzaka. Zaraz po II Wojnie Światowej osiadł na terenach obecnej gminy Postomino i tam założył pasiekę. W latach 70. XX wieku jego pasiekę tłumnie odwiedzali turyści, chętnie kupując miód.

Tradycję wujka kontynuują państwo Olzakowie. Ich pasieka składa się aktualnie z 80 pni pszczelich. W miodowym asortymencie posiadają m.in. miód wielokwiatowy, lipowy, gryczany, faceliowy, rzepakowy, spadziowy i mniszkowy. Z racji lokalizacji ich pasieki, głównymi klientami są turyści.

 

Opracowano na podstawie:

Głos Koszaliński, Miód z Rusinowa produktem tradycyjnym, http://www.gk24.pl/strefa-biznesu/g/miod-z-rusinowa-produktem-tradycyjnym,12585084,25950154/, Data publikacji: 2017.10.19, Data odczytu: 2017.10.31

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3423

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Kukurydziane bułeczki z miodem

Sałatka z kalafiora z miodem

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.