Portal Pszczelarski

Ule na cmentarzach w USA i cmentarny miód

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA ule na cmentarzu cmentarne pszczoły cmentarny miód pasieka na cmentarzu Sweet Hereafter Rest in Bees

Pszczoły mają się dobrze nie tylko na terenach wiejskich, ale również w ośrodkach miejskich. Jak donosi serwis TopAgrar.pl pszczoły też świetnie radzą sobie na cmentarzach.

Życie pszczół na cmentarzu determinuje dostęp do pożytków oraz odpowiednie warunki do zimowli. Wsparcie pszczelarza też jest wskazane. Wówczas szanse ich przeżycia zdecydowanie zwiększają się.

Do takiego samego wniosku doszli zarządcy nowojorskiego cmentarza Green-Wood. Na 478 akrach miejsca wiecznego spoczynku mieści się również kilkanaście uli, z których pozyskiwany jest miód o nazwie "Sweet Hereafter", czyli "Słodkie Życie Pozagrobowe". Co więcej, każdy kto tylko zechce, może zostać sponsorem ula. W zależności od pakietu jaki wybierze (250 lub 500 dolarów) będzie mógł otrzymać:

  • certyfikat sponsorski podpisany przez Richarda Moylana, prezesa Green-Wood,
  • zaproszenie do udziału w miodobraniu,
  • 5 lub 10 słoików miodu "Słodkie Życie Pozagrobowe".

Ule na cmentarzach w USA nikogo nie dziwią. Przypadek pszczół z Green-Wood nie jest odosobniony. Przykładowo w Waszyngtonie, również znajduje się pasieka na cmentarzu, z której miód sprzedaje się "od ręki". Tylko jesienią 2016 roku sprzedaż miodu pod nazwą "Rest In Bees" (zwrot nawiązujący do "rest in peace", czyli "spoczywaj w pokoju") przekroczyła 6 tysięcy dolarów. Zarobek na miodzie stanowi tylko część przychodów z cmentarnej pasieki. Dyrektor stowarzyszenia, które opiekuje się Historycznym Cmentarzem Kongresu w Waszyngtonie, podkreśla w wywiadzie dla Modern Farmer, że pobierana jest również opłata w wysokości 35 dolarów za każdego uczestnika, który będzie chcieć uczestniczyć w miodobraniu.

Amerykanie widzą interes praktycznie wszędzie. W Atlancie poza sprzedażą miodu z cmentarza, sprzedaje się również jagody do lokalnego przemysłu browarniczego.

Dotychczas w Polsce nie mówiło się o cmentarnych pasiekach. Nawet jeżeli pszczoły pojawiły się na cmentarzu, zaraz potem można było być pewnym interwencji lokalnego pszczelarza i/lub straży pożarnej. 

Czy cmentarny miód może znaleźć amatorów w Polsce? Trudno powiedzieć. Moim zdaniem najważniejsze, by cmentarz pozostał miejscem pamięci o zmarłych, a nie okazją do robienia interesów.  

Opracowano na podstawie:

Green-Wood Historic Fund, Become a 2018 Green-Wood Beehive Sponsor, https://store.green-wood.com/products/sponsor-a-beehive, Data odczytu: 2017.10.30

TopAgrar Polska, Ule na cmentarzu, https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/ule-na-cmentarzu/, Data publikacji: 2017.10.29, Data odczytu: 2017.10.30

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2155

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16

2017-10-30 19:59:58

Myślałem, że nic mnie już w życiu nie zaskoczy, ale to to jest totalny hit... Jak można zarabiać w takim miejscu? Jak im nie wstyd!!!!

oro54

2017-10-30 21:06:02

W Polsce też znajdują się pasieki w pobliżu starych cmentarzy. Na przykład stary cmentarz w Ostrowie wielkopolskim ma aleje obsadzone wiekowymi lipami, dającymi niezłe pożytki. Różnica jest taka, że u nas nikt nie reklamuje w ten sposób, jak w artykule, pochodzenia tego lipowego miodu. Tak dbali o pszczoły nasi przodkowie. Obecne cmentarze to dla pszczół są totalnymi pustyniami. Jak już się trafi trochę zieleni, to na pewno posadzone są tuje, bo jesienią "nie śmiecą". Zresztą i tych jest niewiele, bo zieleń zajmuje miejsce grobom. Dzisiejsze cmentarze to już tylko samofinansujące się przedsiębiorstwa. Ważny jest zysk, koszty i strata, zero zadumy nad losami leżących tu ludzi.

mati

2017-11-01 18:58:26

to jurz jakas gruba pszesada przeciez cmentarze to miejsca pamieci a nie zarobku ale co ameryka to ameryka i tam tylko kasa sie liczy. no szkoda gadac w polsce to jednak ludzie majom wiencej rozumu i tak jak oro pisze wienksze znaczenie ma zaduma niz zysk

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.