Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo w Polsce w 2016 i 2017 roku - statystyki cząstkowe

pszczelarstwo w Polsce produkcja miodu w Polsce

Jak informuje serwis Agropolska.pl cytując PAP, w 2016 r. wyprodukowano w Polsce 19 tys. ton miodu, najwięcej w województwie wielkopolskim (2366 ton). Na podium województw z o największej produkcji miodu znalazły się również: województwo lubelskie (2320 ton) i województwo warmińsko-mazurskie (2141 ton). Najmniej miodu produkuje się w województwie opolskim (465 ton). W tym roku wiele osób uważa, że wskaźnik produkcji miodu w Polsce spadnie.

Dobrą informacją dla producentów miodu jest fakt, że według Głównego Urzędu Statystycznego rośnie spożycie miodu i rośnie również jego cena. Statystyczny Polak w miesiącach 2017 roku spożył miesięcznie ok. 30 gram miodu, czyli ok. 360 gram w skali roku (prawie jeden mały słoik).

Statystycznie za 400 gramowy słoik miodu wielokwiatowego w czerwcu 2017 roku trzeba było zapłacić średnio 11,85 zł. Drożej było w województwie zachodniopomorskim i podlaskim, gdzie cena 400 gramowego słoika wynosiła ponad 13 zł. Najtańszy miód wielokwiatowy był dostępny dla klientów z województwa śląskiego i dolnośląskiego - blisko 9 zł. Główny Urząd Statystyczny w raporcie dot. cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień 2017 r. informuje o wzroście cen w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,4%, i wzroście w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku o 2,2%.

Oznacza to, że konsumenci mogą liczyć się ze stopniowym wzrostem cen miodu i innych produktów pszczelich, nawet w sytuacji, gdy tegoroczny czynnik pogodowy nie okaże się tak silny jak przypuszcza się. W końcu cena miodu nie zależy tylko od zbioru, ale również od kosztów produkcji, w tym kosztów mediów i transportu.

Opracowano na podstawie:

Agropolska za PAP, Miód cały czas drożeje, ale jemy go coraz więcej, https://www.agropolska.pl/agrobiznes/miod-caly-czas-drozeje-ale-jemy-go-coraz-wiecej,976.html, Data publikacji: 2017.08.21, Data odczytu: 2017.10.01

Główny Urząd Statystyczny, Szybki szacunek - Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień 2017 r., http://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5464/8/22/1/szybki_szacunek_-_wskaznik_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnych_za_wrzesien_2017_r..pdf, Data publikacji: 2017.09.27, Data odczytu: 2017.10.01

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4836

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto orzechowe z miodem

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Kluski leniwe w sosie maślano-miodowym

Sos malinowo-miodowy