Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo w Polsce w 2016 i 2017 roku - statystyki cząstkowe

pszczelarstwo w Polsce produkcja miodu w Polsce

Jak informuje serwis Agropolska.pl cytując PAP, w 2016 r. wyprodukowano w Polsce 19 tys. ton miodu, najwięcej w województwie wielkopolskim (2366 ton). Na podium województw z o największej produkcji miodu znalazły się również: województwo lubelskie (2320 ton) i województwo warmińsko-mazurskie (2141 ton). Najmniej miodu produkuje się w województwie opolskim (465 ton). W tym roku wiele osób uważa, że wskaźnik produkcji miodu w Polsce spadnie.

Dobrą informacją dla producentów miodu jest fakt, że według Głównego Urzędu Statystycznego rośnie spożycie miodu i rośnie również jego cena. Statystyczny Polak w miesiącach 2017 roku spożył miesięcznie ok. 30 gram miodu, czyli ok. 360 gram w skali roku (prawie jeden mały słoik).

Statystycznie za 400 gramowy słoik miodu wielokwiatowego w czerwcu 2017 roku trzeba było zapłacić średnio 11,85 zł. Drożej było w województwie zachodniopomorskim i podlaskim, gdzie cena 400 gramowego słoika wynosiła ponad 13 zł. Najtańszy miód wielokwiatowy był dostępny dla klientów z województwa śląskiego i dolnośląskiego - blisko 9 zł. Główny Urząd Statystyczny w raporcie dot. cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień 2017 r. informuje o wzroście cen w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,4%, i wzroście w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku o 2,2%.

Oznacza to, że konsumenci mogą liczyć się ze stopniowym wzrostem cen miodu i innych produktów pszczelich, nawet w sytuacji, gdy tegoroczny czynnik pogodowy nie okaże się tak silny jak przypuszcza się. W końcu cena miodu nie zależy tylko od zbioru, ale również od kosztów produkcji, w tym kosztów mediów i transportu.

Opracowano na podstawie:

Agropolska za PAP, Miód cały czas drożeje, ale jemy go coraz więcej, https://www.agropolska.pl/agrobiznes/miod-caly-czas-drozeje-ale-jemy-go-coraz-wiecej,976.html, Data publikacji: 2017.08.21, Data odczytu: 2017.10.01

Główny Urząd Statystyczny, Szybki szacunek - Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień 2017 r., http://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5464/8/22/1/szybki_szacunek_-_wskaznik_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnych_za_wrzesien_2017_r..pdf, Data publikacji: 2017.09.27, Data odczytu: 2017.10.01

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5141

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kaczka pieczona z miodem, jabłkami i żurawiną

Ryż cytrynowy z miodem

Wieprzowe polędwiczki miodowo-musztardowe

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych