Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pszczelarstwo w Polsce w 2016 i 2017 roku - statystyki cząstkowe

pszczelarstwo w Polsce produkcja miodu w Polsce

Jak informuje serwis Agropolska.pl cytując PAP, w 2016 r. wyprodukowano w Polsce 19 tys. ton miodu, najwięcej w województwie wielkopolskim (2366 ton). Na podium województw z o największej produkcji miodu znalazły się również: województwo lubelskie (2320 ton) i województwo warmińsko-mazurskie (2141 ton). Najmniej miodu produkuje się w województwie opolskim (465 ton). W tym roku wiele osób uważa, że wskaźnik produkcji miodu w Polsce spadnie.

Dobrą informacją dla producentów miodu jest fakt, że według Głównego Urzędu Statystycznego rośnie spożycie miodu i rośnie również jego cena. Statystyczny Polak w miesiącach 2017 roku spożył miesięcznie ok. 30 gram miodu, czyli ok. 360 gram w skali roku (prawie jeden mały słoik).

Statystycznie za 400 gramowy słoik miodu wielokwiatowego w czerwcu 2017 roku trzeba było zapłacić średnio 11,85 zł. Drożej było w województwie zachodniopomorskim i podlaskim, gdzie cena 400 gramowego słoika wynosiła ponad 13 zł. Najtańszy miód wielokwiatowy był dostępny dla klientów z województwa śląskiego i dolnośląskiego - blisko 9 zł. Główny Urząd Statystyczny w raporcie dot. cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień 2017 r. informuje o wzroście cen w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,4%, i wzroście w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku o 2,2%.

Oznacza to, że konsumenci mogą liczyć się ze stopniowym wzrostem cen miodu i innych produktów pszczelich, nawet w sytuacji, gdy tegoroczny czynnik pogodowy nie okaże się tak silny jak przypuszcza się. W końcu cena miodu nie zależy tylko od zbioru, ale również od kosztów produkcji, w tym kosztów mediów i transportu.

Opracowano na podstawie:

Agropolska za PAP, Miód cały czas drożeje, ale jemy go coraz więcej, https://www.agropolska.pl/agrobiznes/miod-caly-czas-drozeje-ale-jemy-go-coraz-wiecej,976.html, Data publikacji: 2017.08.21, Data odczytu: 2017.10.01

Główny Urząd Statystyczny, Szybki szacunek - Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień 2017 r., http://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5464/8/22/1/szybki_szacunek_-_wskaznik_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnych_za_wrzesien_2017_r..pdf, Data publikacji: 2017.09.27, Data odczytu: 2017.10.01

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5549

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim