Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo w Polsce w 2016 i 2017 roku - statystyki cząstkowe

pszczelarstwo w Polsce produkcja miodu w Polsce

Jak informuje serwis Agropolska.pl cytując PAP, w 2016 r. wyprodukowano w Polsce 19 tys. ton miodu, najwięcej w województwie wielkopolskim (2366 ton). Na podium województw z o największej produkcji miodu znalazły się również: województwo lubelskie (2320 ton) i województwo warmińsko-mazurskie (2141 ton). Najmniej miodu produkuje się w województwie opolskim (465 ton). W tym roku wiele osób uważa, że wskaźnik produkcji miodu w Polsce spadnie.

Dobrą informacją dla producentów miodu jest fakt, że według Głównego Urzędu Statystycznego rośnie spożycie miodu i rośnie również jego cena. Statystyczny Polak w miesiącach 2017 roku spożył miesięcznie ok. 30 gram miodu, czyli ok. 360 gram w skali roku (prawie jeden mały słoik).

Statystycznie za 400 gramowy słoik miodu wielokwiatowego w czerwcu 2017 roku trzeba było zapłacić średnio 11,85 zł. Drożej było w województwie zachodniopomorskim i podlaskim, gdzie cena 400 gramowego słoika wynosiła ponad 13 zł. Najtańszy miód wielokwiatowy był dostępny dla klientów z województwa śląskiego i dolnośląskiego - blisko 9 zł. Główny Urząd Statystyczny w raporcie dot. cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień 2017 r. informuje o wzroście cen w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,4%, i wzroście w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku o 2,2%.

Oznacza to, że konsumenci mogą liczyć się ze stopniowym wzrostem cen miodu i innych produktów pszczelich, nawet w sytuacji, gdy tegoroczny czynnik pogodowy nie okaże się tak silny jak przypuszcza się. W końcu cena miodu nie zależy tylko od zbioru, ale również od kosztów produkcji, w tym kosztów mediów i transportu.

Opracowano na podstawie:

Agropolska za PAP, Miód cały czas drożeje, ale jemy go coraz więcej, https://www.agropolska.pl/agrobiznes/miod-caly-czas-drozeje-ale-jemy-go-coraz-wiecej,976.html, Data publikacji: 2017.08.21, Data odczytu: 2017.10.01

Główny Urząd Statystyczny, Szybki szacunek - Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień 2017 r., http://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5464/8/22/1/szybki_szacunek_-_wskaznik_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnych_za_wrzesien_2017_r..pdf, Data publikacji: 2017.09.27, Data odczytu: 2017.10.01

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5008

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Różowe stringi z miodem