Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo w Polsce w 2016 i 2017 roku - statystyki cząstkowe

pszczelarstwo w Polsce produkcja miodu w Polsce

Jak informuje serwis Agropolska.pl cytując PAP, w 2016 r. wyprodukowano w Polsce 19 tys. ton miodu, najwięcej w województwie wielkopolskim (2366 ton). Na podium województw z o największej produkcji miodu znalazły się również: województwo lubelskie (2320 ton) i województwo warmińsko-mazurskie (2141 ton). Najmniej miodu produkuje się w województwie opolskim (465 ton). W tym roku wiele osób uważa, że wskaźnik produkcji miodu w Polsce spadnie.

Dobrą informacją dla producentów miodu jest fakt, że według Głównego Urzędu Statystycznego rośnie spożycie miodu i rośnie również jego cena. Statystyczny Polak w miesiącach 2017 roku spożył miesięcznie ok. 30 gram miodu, czyli ok. 360 gram w skali roku (prawie jeden mały słoik).

Statystycznie za 400 gramowy słoik miodu wielokwiatowego w czerwcu 2017 roku trzeba było zapłacić średnio 11,85 zł. Drożej było w województwie zachodniopomorskim i podlaskim, gdzie cena 400 gramowego słoika wynosiła ponad 13 zł. Najtańszy miód wielokwiatowy był dostępny dla klientów z województwa śląskiego i dolnośląskiego - blisko 9 zł. Główny Urząd Statystyczny w raporcie dot. cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień 2017 r. informuje o wzroście cen w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,4%, i wzroście w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku o 2,2%.

Oznacza to, że konsumenci mogą liczyć się ze stopniowym wzrostem cen miodu i innych produktów pszczelich, nawet w sytuacji, gdy tegoroczny czynnik pogodowy nie okaże się tak silny jak przypuszcza się. W końcu cena miodu nie zależy tylko od zbioru, ale również od kosztów produkcji, w tym kosztów mediów i transportu.

Opracowano na podstawie:

Agropolska za PAP, Miód cały czas drożeje, ale jemy go coraz więcej, https://www.agropolska.pl/agrobiznes/miod-caly-czas-drozeje-ale-jemy-go-coraz-wiecej,976.html, Data publikacji: 2017.08.21, Data odczytu: 2017.10.01

Główny Urząd Statystyczny, Szybki szacunek - Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień 2017 r., http://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5464/8/22/1/szybki_szacunek_-_wskaznik_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnych_za_wrzesien_2017_r..pdf, Data publikacji: 2017.09.27, Data odczytu: 2017.10.01

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4692

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.