Portal Pszczelarski

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo podkarpackie relacja z wydarzenia IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli Janusz Sudoł Małgorzata Dżugan Radosław Piotrkowski Mirosław Welz Krystyna Pohorecka Izabela Jasicka-Misiak

22 września 2017 r. Politechnika Rzeszowska gościła pszczelarzy i miłośników pszczelarstwa w ramach czwartej edycji wydarzenia pt. Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli "Stalowa pszczoła nie istnieje". Podobnie jak w ubiegłych latach forum cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno u doświadczonych pszczelarzy, jak i osób rozpoczynających swoją przygodę z pszczelarzeniem oraz osób kochających pszczoły i produkty pszczele.

Obiekt Politechniki Rzeszowskiej doskonale spełnił swoją rolę. Z jednej strony umożliwił przeprowadzenie konferencji adresowanej głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, a z drugiej strony stanowił idealne miejsce na kiermasz produktów pszczelich (w szczególności: miodów z tegorocznych zbiorów, pierzgi, propolisu, świec z wosku pszczelego i figurek woskowych), kosmetyków z miodem oraz sprzętu pszczelarskiego, który tłumnie był odwiedzany przez mieszkańców Stalowej Woli i okolicznych miejscowości.

Tematem przewodnim wydarzenia pszczelarskiego jest szeroko pojęta ochrona pszczół, w związku z tym na konferencji pszczelarskiej nie zabrakło tematów istotnych z punktu widzenia zdrowotności i przetrwania pszczół. Część konferencyjną rozpoczął wykład lek. wet. Janusza Sudoła (Powiatowego Lekarza Weterynarii w Stalowej Woli) na temat sprzedaży miodu zgodnie z prawem. Tuż po nim wykład na temat aktywności biologicznej miodów podkarpackich w ocenie laboratoryjnej wygłosiła dr hab. inż. prof. UR Małgorzata Dżugan z Katedry Chemii i Toksykologii Żywności Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Po krótkiej przerwie kawowej przed szerokim gronem pszczelarzy wystąpili kolejno: Radosław Piotrkowski (przedstawiciel firmy BIOWET Puławy) wygłaszając prelekcję nt. amitrazy w weterynaryjnych produktach leczniczych do zwalczania warrozy pszczół, dr n. wet. Mirosław Welz (Podkarpacki Lekarz Weterynarii) z wykładem nt. sytuacji epizootycznej w zakresie zgnilca amerykańskiego na terenie Podkarpacia w aspekcie administracyjnego zwalczania choroby, oraz dr Krystyna Pohorecka z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prezentując temat: "Zimowla - newralgiczny okres w życiu rodziny pszczelej". Prezentację kończącą blog konferencyjny przedstawiła dr Izabela Jasicka-Misiak z Katedry Chemii Analitycznej i Ekologicznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego nt. analizy chemicznej wosków i węz pszczelich stosowanych w Polsce.

Z roku na roku Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli odwiedza coraz więcej osób. Rosnące zainteresowaniem wydarzeniem wynika z jego dobrej organizacji, merytorycznego przygotowania wykładowców poruszających istotne tematy z punktu widzenia miłośników i hodowców pszczół, dobrego terminu organizacji forum oraz lokalizacji odpowiadającej potrzebom pszczelarzy i mieszkańców województwa podkarpackiego. 

Mimo, że ten rok był dla pszczelarzy bardzo ciężki i ceny produktów pszczelich były znacznie wyższe niż w latach ubiegłych, mieszkańcy Stalowej Woli doceniają i rozumieją pszczelarzy i nie negocjują cen miodów, mimo, że tegoroczne wahają się od 30 do nawet 70 zł za słoik. Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli widząc rosnące zainteresowanie i obopólną korzyść z organizacji forum już zapowiedziało kolejną edycję wydarzenia w 2018 roku. Czekamy na nią z niecierpliwością!

Czytaj również:

 

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2026

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Miód - produkt pszczeli