Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

I Konferencja Pszczelarska w Brzesku - relacja z wydarzenia

relacja z wydarzenia pszczelarstwo małopolskie I Konferencja Pszczelarska w Brzesku Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie Karpacki Związek Pszczelarski w Nowym Sączu Pogórski Związek Pszczelarzy w Tarnowie Wojciech Spisak Stanisław Kowalczyk Stanisław Flaga Tadeusz Leśniak Zygmunt Staszewski Mykola Hribok Janusz Filip Jacek Kostuch Jan Ślósarz Marcin Raczyński Wacław Czaja Leszek Bodzioch

W dniu 02.09.2017 w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku odbyła się I Konferencja Pszczelarska w Brzesku. Z zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Krakowie oraz Karpackiego Związku Pszczelarskiego w Nowym Sączu w osobach Prezesów: Wojciecha Spisaka i Stanisława Kowalczyka. Przybyło też liczne grono pszczelarzy zarówno z Małopolski, jak również z Podkarpacia i Śląska.

Tematyka wykładów mogła zaspokoić najbardziej wymagających słuchaczy. Dr Stanisław Flaga - pracownik Urzędu Marszałkowskiego, pszczelarz, ale również jedna z niewielu osób w Polsce mająca tak szeroką wiedzę na tematy związane z dziko żyjącymi pszczołami, zaprezentował krótką charakterystykę ich niektórych przedstawicieli oraz siedlisk ich bytowania i roślin, które dzięki ich pracy mają szansę wydać nasiona, w wykładzie: "Ochrona bioróżnorodności pszczół".

W drugim wykładzie Wiceprezes Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu odpowiedział słuchaczom na pytanie czy pszczoła "Dobra" jest dobra. Z jej ważnych walorów podkreślił późniejszy, ale dynamiczny rozwój, możliwość zimowania na spadzi oraz duży instynkt higieniczny. Wysoka łagodność tej pszczoły daje możliwość pracy w każdych warunkach pogodowych. Pszczoły tej linii poprzez naturalną selekcję przystosowały się do trudnych warunków środowiskowych występujących w Beskidzie Wyspowym głównie na terenie gmin Dobra, Tymbark i to tam udało się doprowadzić do powstania rejonu hodowli zachowawczej oraz objęto ją programem ochrony zasobów genetycznych. Pasieka Prezesa Tadeusza Leśniaka prowadzi taki właśnie program i oferuje matki najwyższej jakości.

W kolejnym wykładzie Prof. Zygmunt Staszewski przedstawił nową miododajną odmianę ślazówki "Uleko". Wydajność miodowa 200-300 kg/ha. To ilości, które mogą zachęcić pszczelarzy do obsiewania nieużytków, czy pól uprawnych w ramach uzupełnienia pożytków naturalnych. Jako roślina ozdobna i bylina pięknie różowo kwitnie, zdobiąc rabaty i wielogatunkowe kompozycje roślinne przez kilka lat. Miód ślazówkowy charakteryzuje się miłym aromatem, ma łagodny smak i prawie bezbarwny kolor z zielonkawym odcieniem. Nasiona są rozprowadzane przez firmę "Ulstar" w Radzikowie.

W związku z nieobecnością prof. Mykola Hriboka z Lwowa, który ze względów osobistych nie mógł przyjechać, zaprezentowano film przedstawiający prawidłowe postępowanie z preparatami przeciwko warrozie firmy "Biowet Puławy". Niewłaściwe zakładanie pasków ich pozostawianie na zimę w ulu, czy złe terminy odymiania pszczół to kilka z przyczyn uodparniania się varrozy. Kierownik oddziału powiatowego ARiMR w Brzesku w kolejnej prezentacji przedstawił możliwości dopłat do roślin miododajnych począwszy od dopłat podstawowych, gdzie pszczelarz mający grunty może je obsiewać np. facelią, gryką, gorczycą, ziołami, ślazówką, itp. Są również możliwości dopłat do roślin motylkowych oraz poplonów w ramach programów, z którymi szczegółowo można zapoznać się w ARiMR lub u specjalistów MODR.

Prowadzący konferencję Janusz Filip w ramach dyskusji odpowiadając słuchaczom, powiedział, że celem tego tematu była zachęta do uprawy roślin miododajnych, ale również do współpracy pszczelarzy i rolników, którzy mogą skorzystać z dopłat do tych upraw siejąc je, gdy pszczelarz nie dysponuje gruntami. Wtedy zyskują obie strony.

Zwiększenie odporności pszczół poprzez wprowadzenie do gospodarki pasiecznej probiotyków to temat, który zaprezentował dr Jacek Kostuch. Forma aplikacji poprzez opryski czy podkarmianie powoduje, że środowisko ula staje się bardziej przyjazne pszczołom, a one same mają większy wigor, lepiej radzą sobie z patogenami oraz dobrze zimują. Doktor Em to probiotyk, który spełni oczekiwania pszczelarzy podkreślił dr Jacek Kostuch – również pszczelarz.

W najdłuższym wykładzie tego dnia mgr inż. Jan Ślósarz - emerytowany pracownik pasieki MODR, były wiceprezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, przedstawił możliwości rozwoju pasieki poprzez robienie odkładów, ale również omówił prawidłową gospodarkę pasieczną (rok w pasiece) ze szczególnym uwzględnieniem higieny w ulu.

Kolejnym wykładowcą był przedstawiciel firmy "VET ANIMAL" Marcin Raczyński. Zaprezentował on jak prawidłowo badać pszczoły oraz czerw. Dodatkowo przedstawił ofertę produktów zarejestrowanych do zwalczania varrozy: "APIGUARD", "APILIFE VAR", "THYMOWAR" oraz preparatów poprawiających kondycję rodzin pszczelich takich jak: "NOSI-VET", "AMINO-VET", "MULTIPRO-VET" i "HIVE ALIVE". Równocześnie podkreślił, że jedynie prawidłowe stosowanie leków oraz preparatów dla pszczół zapewni pszczelarzowi sukces w hodowli.

W ostatnim punkcie programu lekarz weterynarii dr Wacław Czaja przedstawił przepisy prawne dotyczące chorób zwalczanych z urzędu. Jako Powiatowy Lekarz Weterynarii i pszczelarz omówił też praktyczne sposoby walki ze zgnilcem i jego skutkami, obrazując całość zdjęciami chorego czerwiu. Zwrócił również uwagę na fakt, że pszczelarze wstydzą się zgłaszać chorobę, bo to ich porażka, a tak naprawdę to w większości w dobrych pasiekach zgnilec występuje w najsilniejszych rodzinach, które zdobywając pokarm rabują słabe rodziny u tak zwanych "trzymaczy". Odszkodowania w przypadku likwidacji rodzin powinny wystarczyć na zakup odkładów pszczelich w przyszłym roku – podsumował.

Pierwsza Konferencja Pszczelarska w Brzesku została zamknięta z półgodzinnym opóźnieniem, ale uczestnicy mogli w trakcie jej trwania liczyć na ciepłe i zimne napoje oraz coś słodkiego dla podniesienia energii. Równolegle z konferencją na Placu Kazimierza Wielkiego swoje namioty rozbiło 20 wystawców, którzy zaoferowali pszczelarzom swój asortyment sprzętu. Były również miody i sadzonki lip, a mieszkańcy mogli wziąć udział w konkursach o tematyce pszczelarskiej, gdzie nagrodami były właśnie słoiki z miodem. Trzydzieści sztuk tych słodkości rozeszło się jak ciepłe bułeczki, a pytanie czy kiślica to kapuśniak na żeberkach najbardziej mi się podobało.

Pszczoły mimo chłodu buczały w pokazowych ulikach, a po placu krążyły tace z chlebem smarowanym miodem. Oby nam chleba i miodu do przyszłego roku nie brakło i byśmy znów spotkali się zdrowi i pełni optymizmu na kolejnej konferencji w Brzesku.

W przerwie między wykładami Prezes Pogórskiego Związku Pszczelarzy w Tarnowie - Leszek Bodzioch wraz z Członkiem Zarządu Januszem Filipem wręczyli zasłużonym pszczelarzom odznaczenia Polskiego Związku Pszczelarskiego:

Statuetką im. ks. dr Jana Dzierżona został odznaczony: 

 • Adam Nitsch

Medalem im. ks. dr Jana Dzierżona został odznaczony:

 • Stanisław Paryło

Złotą Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego zostali odznaczeni:

 • Eugeniusz Gurgul
 • Stanisław Iskra 
 • Alfred Szuba
 • Zdzisław Janiczek 

Srebrną Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego zostali odznaczeni:

 • Bolesław Haraf
 • Józef Kubala
 • Adam Legutko
 • Lech Pikuła
 • Józef Wąsik
 • Józef Wolsza
 • Bolesław Trojanowski
 • Robert Twardosz
 • Franciszek Rajski
 • Antoni Giza

Brązową Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego zostali odznaczeni:

 • Paweł Bieniek
 • Józef Góra
 • Jan Jaworski
 • Czesław Klęk
 • Stanisław Kuc
 • Wacław Nalepka
 • Jan Pałucki
 • Tomasz Sady
 • Tadeusz Trytko
 • Kazimierz Mech

 

Zobacz również:

I Konferencja Pszczelarska w Brzesku (fotorelacja z wydarzenia)

I Konferencja Pszczelarska w Brzesku (program wydarzenia)

Linia pszczół car: Dobra (D)

Janusz Filip

Janusz Filip

Autor publikacji

Doświadczony pszczelarz, Członek Zarządu Pogórskiego Związku Pszczelarzy w Tarnowie

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3891

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Pszczelarz a faktura VAT RR

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Kapusta czerwona z porto

Nan-e qandi